امروزه با توجه به افزایش تعداد رستوران‌ها و با توجه به اینکه اغلب افراد ممکن است در طول ماه گاها یکی دوبار را برای سرو غذای خود در رستوران‌ها صرف کنند، لذا داشتن یک دکوراسیون زیبا و دلنشین و مناسب برای رستوران شما می‌تواند باعث افزایش مشتری و پیشی گرفتن از رقیبانتان گردد و باعث ایجاد حس آرامش و رضایت بیشتری  و همچنین اعتبار رستوران شما شود. پس انتخاب دکوراسیون مناسب امری بسیار مهم و ضروری می‌باشد که باید آنرا به دست متخصصین و مطابق با سلایق مشتری‌های خودتان قرار دهید.

دکوراسیون رستوران

دکوراسیون رستوران

رستوران داری را می‌توان خواسته و یا حتی آرزوی خیلی از افراد دانست. با این حال، برای شکوفایی در این زمینه، به ترکیبی از خلاقیت هنری و مفاهیم مدیریت رستوران نیاز دارید. اگر مشتریان در رستوران شما احساس راحتی کنند، زمان بیشتری را در رستوران شما سپری خواهند کرد که ممکن است با چیدمان خلاقانه دکوراسیون داخلی به این امر دست یابید. راحتی مشتریان دلیل بر بیشتر هزینه کردن و درآمد بیشتر شما می‌شود و باعث می‌شود که رستوران شما پاتوقی دلنشین برای آن شخص یا آن خانواده و اکیپ شود و به صورت مداوم به این محل برای کسب آرامش و صرف غذا بیایند.


دلیلی اهمیت دکوراسیون داخلی رستوران

از آنجایی که دکوراسیون داخلی رستوران شما برای بازاریابی و برند سازی بسیار مهم است، طراحی داخلی رستوران باید یکی از کلیدی‌ترین استراتژی‌های بازاریابی رستوران باشد. اولین چیزی که مشتری هنگام ورود به محل شما می‌بیند و در ذهنش ثبت می‌شود، طراحی داخلی است. اولین برداشت آنها از رستوران شما و کیفیت خدماتی که پیش بینی می‌کنند با این امر آشکار می‌شود. به این معنی که در بعد ورود مشتریان و دیدن دکوراسیون رستوران شما، احساساتی پیش بینی شده در مورد کیفیت سرویس دهی و غذا و سایر موارد را در ذهن آن مخاطب تداعی می‌شود.


تم رستوران باعث جلب مشتری در نگاه اول می‌باشد

نحوه طراحی یک رستوران کاملاً تحت تأثیر احساس مشتریان آن است. طراحی رستوران، به ویژه ورودی آن، باید به گونه ای باشد که کاملاً منحصر به فرد و مستقل باشد و نظر بازدیدکنندگان را در نگاه اول به خود جلب کند.

فضای خصوصی در رستوران ها

فضاهای سالن غذاخوری مجزا خصوصی هم باید در طراحی دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود. هر رستورانی باید علاوه بر فضای عمومی سالن غذاخوری، یک بخش خصوصی برای مشتریان در نظر بگیرد.

رنگ رستوران

رنگ رستوران :

رستوران محلی برای سرو غذاها و لذت بردن از آنها می‌باشد. رنک انتخابی برای دیوارها و دکوراسیون رستوران باید طوری انتخاب شود که باعث تحریک هرچه بیشتر اشتها در افراد شود. به طور مثال می‌توان از کاغذ دیواری‌های قرمز استفاده نمود که این طرح بیشتر برای رستوران‌های سنتی مناسب است اگر دوست ندارید تمام دیوارهای رستورانتان قرمز باشد می‌توانید از ترکیب رنگ سفید و انتخاب دکوراسیون قرمز رنگ اینکار را انجام دهید. توجه کنید رنگ‌هایی مثل آبی  به دلیل خاصیت کم کردن اشتها اصلا برای محیط رستوران مناسب نمی‌باشند.


ظروف پذیرایی

سرو غذاها در ظروف مخصوص هم می‌تواند در دکوراسیون داخلی رستوران تاثیر بسزایی داشته باشد، انتخاب ظروف مخصوص پذیرایی در رستوران‌ها نکته بسیار حائز اهمیتی است که کمتر توجه می‌شود. ظروف پذیرایی وب سایت میعاد تایم هم می‌تواند شما را در انتخاب یک سرویس پذیرایی مناسب برای رستوران یا حتی منزل، کمک کند


پخش موسیقی

اگر به اندازه کافی به موسیقی رستوران خود فکر نکنید، حتی اگر غذا و دکور عالی باشد، کل تجربه غذاخوری ممکن است آسیب ببیند. هنگام انتخاب موسیقی رستوران، مخاطبان خود را در نظر بگیرید. سعی کنید با انتخاب یک موزیک آرامش بخش به مشتریان این آرامش را هدیه دهید که در زمانی که در رستوران شما وقت می‌گذرانند، آرامش همراهشان باشد.

آینه در طراحی رستوران ها

ترفند کلاسیک استفاده از آینه در طراحی برای ایجاد فضای بیشتر می‌تواند بسیار مفید باشد، به خصوص اگر فضای رستوران شما کوچک باشد.  

فضای باز آشپزخانه ها

فضای باز آشپزخانه ها

 آشپزخانه هر رستورانی قلب تپنده آن است. آشپزخانه را در در مقابل دید مشتریان قرار دهید تا بتوانند آن را ببینند. این کار در زمینه اعتماد سازی مشتریان در رستوران‌ها حرف اول را میزند و وقتی نحوه تولید و پخت و پز غذاها به صورت کامل برای مشتریان قابل دید باشد، اعتمادشان به رستوران شما هم بیشتر میشود.

انتخاب ساعت

امروزه اهمیت زمان با توجه به گسترش کارها و مشغله افراد بسیار حایز اهمیت می‌باشد . پس انتخاب ساعت دیواری مناسب با رستوران خود می‌توانید علاوه بر اطلاع زمان به افراد، از آن به عنوان وسیله ای در جهت تزیین رستوران خود بهره ببرید. شما باید با توجه به فضا و نوع رنگ دکوراسیون و سبک معماری رستورانتان ساعتی مناسب را برگزینید . امروزه ساعت‌های دیواری متنوعی با سبک ها  و طرح‌های زیبا به بازار آمده اند که پاسخگوی نیاز شما هستند. به طور مثال اگر  رستوران شما دارای سبک کلاسیک و اصیل و قدیمی می‌باشد می‌توانید از ساعت‌های دیواری با اعداد رومی استفاده نماید. و یا از ساعت‌های از جنس چوب که به خوبی با دکوراسیون رستوران شما  سازگاری داشته باشد. 


انواع ساعت ها

ساعت دیواری:

از ساعت‌های دیواری میتوان در بخش پذیرش فضای داخلی رستوران‌ها استفاده نمود. می‌توان با توجه به سبک معماری رستوران خود از انواع ساعت‌های دیواری اعم از چوبی یا فلزی آینه ای و ... استفاده نمود و اصولا ساعت‌های چوبی با اعداد رومی برای محیط‌های کلاسیک و قدیمی کاربرد بیشتری دارند و یا ساعت‌های فلزی و یا آینه ای بیشتر در دکوراسیون‌های مدرن به کار برده می‌شوند. ساعت رومیزی و ساعت ایستاده هم می‌تواند در زیبا سازی دکوراسیون شما مثمر ثمر باشد.

در وب سایت میعاد تایم شما از قسمت ساعت دیواری می‌توانید به ساعت‌های جدیدی دسترسی داشته باشید که می‌تواند در طراحی داخلی و دکوراسیون رستوران شما بسیار تاثیر گذار باشد.


رستوران سنتی و مدرن

رستوران‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توان این محیط را به دو دسته سنتی و مدرن نام برد که در ایران این دو سبک به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. سنتی و مدرن هم باید ویژگی‌های خاص خودشان را داشته باشند که در ادامه توضیحات کامل‌تری ارائه می‌دهیم.

نوع دکوراسیونی که انتخاب می‌کنید باید با سبک و تم و طراحی و رنگ‌های رستوران مرتبط باشد. این امر سبب می‌شود که حال و هوای دلپذیری ایجاد شود و تم کلی رستوران شما با دکوراسیون شیک تقویت شود.

  • به طور معمول، برای رستوران‌های خانوادگی، رنگ‌های آرام‌بخشی را انتخاب می‌کنند.
  • اما رستوران‌هایی که مخاطبین هدفشان عمدتا از جوانان تشکیل شده است باید از رنگ‌های شاد و جیغ بیشتر استفاده کنند.
  • اگر رستوران شما تاریخی و سنتی است، باید از آثار هنری تاریخی، صنایع دستی مرتبط و مبلمان آنتیک استفاده کنید.

ویژگی رستوران‌های مدرن

ویژگی رستوران‌های مدرن

یک رستوران مدرن، ترکیبی از نور ملایم و آثار هنری مدرن است که یکی از اصول اساسی طراحی رستوران همین موارد است. در این نوع طراحی از وسایل ساده و بیشتر چوبی استفاده شده است. مثل مبلمان و سایر موارد و همچنین رنگ‌های قهوه ای و خاکستری هم در رستوران‌های مدرن میتواند زیباتر به نظر برسد.


ویژگی رستوران‌های سنتی

ویژگی رستوران‌های سنتی

منوی این رستوران‌ها باید دارای غذا و دسر‌های محلی باشد و در ظروف سنتی سرو شود. این نوع رستوران اغلب از رنگ‌های پر جنب و جوش مانند، قرمز، فیروزه ای و سبز برای دکوراسیون داخلی خود استفاده می‌کند. 

قرار دادن مبلمان، که معمولاً از چوب ساخته شده یا شبیه تخت است، حس خصوصی بودن بیشتری را منتقل می‌کند مشتریان راحت‌تر می‌توانند برای صرف غذا از تخت‌ها چوبی استفاده کنند. آثار هنری تاریخی و مقاصد محبوب توریستی همگی می‌توانند برای تزیین دیوار رستوران‌های سنتی استفاده شوند.  یکی از عناصر اصلی یک رستوران سنتی را می‌توان موسیقی زنده محلی و و کارکنانی باشد که با لباس محلی برای سرویس دهی فعالیت می‌کنند، در نظر گرفت. علاوه بر این، می‌توانید از عتیقه جات و صنایع دستی مانند صندلی و سماور و سایر ظروف قدیمی استفاده کنید.

رادیو های سنتی و در عین حال مدرن هم می‌تواند به عنوان وسیله ای بسیار مهم در زیباسازی فضای سنتی این رستوران‌ها باشد. رادیو کلاسیک سبک قدیمی که البته در وب‌سایت میعاد تایم هم می‌توانید به طیف وسیعی از این محصولات دسترسی داشته باشید. گرامافون‌ها هم می‌تواند به عنوان ابزاری خاص در رستوران های سنتی مورد استفاده قرار بگیرد. آنتیک بودن این سری محصولات حس نوستالژی را با دکوراسیون داخلی رستوران تلفیق می کند. بخش گرامافون وب سایت میعاد تایم هم میتواند در این مورد یاری دهنده شما باشد و با گستردگی محصولات، محصول باب سلیقه خودتان را انتخاب کنید.


نکات پایانی مقاله:

در این مقاله سعی کردیم نکات بسیار مهم و حائز اهمیتی را در مورد دکوراسیون رستوران و تاثیر طراحی داخلی توضیحات کاملی ارائه دهیم. دکوراسیون داخلی به شدت در بازاریابی و رشد و پیشرفت یک رستوران تاثیر مثبتی دارد چرا که اولین چیزی که مشتریان با آن رو به رو می‌شوند، دکوراسیون داخلی است. از انواع رستوران‌ها برای شما توضیحاتی ارائه دادیم و بیان کردیم که هر رستورانی باید چه ویژگی هایی داشته باشد و چگونه به مشتریان خود خدمات رسانی کند. با این حال باز هم نمی‌توان از سلیقه صاحب رستوران و خلاقیت وی در چیدمان و دکوراسیون و طراحی داخلی این محل غافل شد ولی هستند متخصصانی که می‌توانند این کار را به بهترین نوع ممکن برای یک رستوران دار انجام دهند.

امیدوارم این مقاله مثمر ثمر واقع شود.


مقالات مرتبط:

چرا طراحی داخلی مهم است و چگونه می تواند زندگی شما را بهبود بخشد؟

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب

دکوراسیون اتاق کودک، 9 نکته فوق مهم و تاثیرش در روحیه کودکان