آیا شما قصد داشتن یک اتاق‌خواب زیبا را دارید؟ اما شما هیچ ایده‌ای برای تزئین اتاق‌خواب خود ندارید. این نکات کلیدی بسیار مهم و تأیید شده توسط طراحان را در ذهن داشته باشید، چه در حال مبله کردن اتاق خود از ابتدا هستید و چه تصمیم گرفتید که اتاق زیبایی را داشته باشید. در این مقاله سعی داریم که ایده‌هایی برای تزئین اتاق را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با استفاده از این ایده‌ها اتاق زیباتری داشته باشید.

تاثیر دکوراسیون اتاق خواب بر روحیه فرد

شاید برای شما سؤال شود که چرا باید اتاق زیباتری داشته باشیم و اصلاً مگر اهمیت دارد؟ در جواب باید گفت که زمان آرامش و آزادی شما و مکانی که اغلب نماد استراحت و راحتی در منزل است دقیقاً اتاق‌خواب است و اگر در دکوراسیون این اتاق دقت خاصی نکنید، دقیقاً تایمی که شما باید برای استراحت اختصاص دهید به‌خاطر دکوراسیون اتاق‌خواب و رنگ نامناسب و چیدمان شلوغ، هدر می‌دهید.

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب

اولین و همچنین یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید توسط شما انجام شود رنگ اتاق است. رنگ‌های مناسب را برای اتاق‌خواب خود انتخاب کنید. سعی کنید ته‌رنگ‌های ظریف را انتخاب کنید و آنها را با یک سایه متضاد برای اتاق خود مخلوط کنید که بسیار در زیباتر شدن اتاق شما کمک می‌کند. همچنین رنگ‌های خنثی مانند آبی یخی، سفید کرم، تسکین‌دهنده و زیبا به نظر می‌رسند.

رنگ‌ها از لحاظ روان‌شناختی معانی خاص خود را دارند. پس باید در این امر دقت ویژه‌ای شود؛ چون بعضی از رنگ‌ها علاوه بر اینکه تأثیر مثبتی در روحیه فرد ندارد، فرد را هم دچار اختلال در خواب می‌کند که همین امر ما را مجاب می‌کند که رنگ مناسبی را برای اتاق‌خواب انتخاب کنیم. رنگ آبی و سفید و سبز و نقره‌ای و سایر این رنگ‌ها در این طیف می‌تواند تأثیر مثبتی را در روحیه شما بگذارد. همچنین رنگ قرمز و قهوه‌ای و بنفش و سایر رنگ‌ها در این طیف هم به روحیه شما تأثیر منفی می‌گذارد.

استفاده از لامپ در دکوراسیون اتاق‌خواب

لامپ‌ها شیک و باکلاس به نظر می‌رسند و به‌هیچ‌وجه نمی‌توان از تأثیر مثبت لامپ‌ها در زیباسازی دکوراسیون اتاق‌خواب صرف‌نظر کرد. همیشه در دکوراسیون اتاق‌خواب بیشتر به تخت و خواب و رنگ‌ها و سایر موارد اهمیت داده می‌شود و کمتر به لامپ و نورپردازی اتاق، ولی باید بدانید که نور اتاق هم مثل رنگ دیوارها به‌شدت حائز اهمیت می‌باشد. لامپ‌ها علاوه بر اینکه نور موردنیاز برای مطالعه و سایر کارهای روزانه را فراهم کند، باید از زیبایی و خاص بودن ویژه‌ای هم برخوردار باشد و جذابیت ویژه‌ای را به اتاق‌خواب اضافه کند.

دیوارهای اتاق‌خواب

دیوارها نقش مهمی در زیباتر شدن اتاق شما دارند، اگر شما فردی هستید که ایده رنگ‌های یکدست را دوست دارید، پس انتخاب یک رنگ مناسب برای دیوارها حائز اهمیت است و در مرحله دوم سپردن به دست یک نقاش که به‌صورت حرفه‌ای و یک‌دست دیوارهای اتاق شما را رنگ کند و اگر خودتان تصمیمی به رنگ کردن دارید، باید بادقت این کار را انجام دهید. یا می‌توانید کاغذ دیواری‌های متضاد ظریفی را برای دیوارهایتان امتحان کنید.

کاغذ دیواری‌ها، امروزه یک از متریال‌های خیلی محبوب و خاص در طراحی دکوراسیون اتاق‌خواب محسوب می‌شود و همین امر شما را مجاب می‌کند که در انتخاب کاغذ دیواری دقت بسیاری را به خرج دهید تا دقیقاً محصول موردنظر باکیفیت و جنس مرغوب را برای اتاق‌خواب خود برگزینید.

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب 4

طرح تختخواب و روتختی مناسب

انتخاب تختخوابی با طراحی جاودانه و خاص، زیبا ویژه‌ای به فضای اتاق می‌افزاید. اطمینان حاصل کنید که در اندازه‌گیری‌ها زیاده‌روی نمی‌کنید و در سایز تخت دقت کافی کنید و همچنین جنس تخت هم بسیار حائز اهمیت می‌باشد و نکته آخر روتختی بسیار مناسب و شیک، به نوبه خود در دکور اتاق‌خواب شما تأثیر مستقیم دارد. مثل رنگ دیوارها، رنگ آبی برای روتختی هم در روحیه و خواب شما تأثیرگذار است و البته روتختی یکی بخش کاملاً سلیقه‌ای است و می‌توان از هر رنگی استفاده کرد.

پرده 

پرده‌ها نه‌تنها یک هدف کاربردی دارند، بلکه یک نمای چشمگیر به اتاق شما می‌بخشند و آن فضا را جادار و زیباتر می‌کنند. به سراغ پرده‌های شفاف با رنگ‌های متضاد بروید، زیرا مدتی است که مد شده‌اند. البته پرده می‌تواند کاملاً سلیقه‌ای باشد و طبق علایق و نیاز خود پرده مناسب را انتخاب کنید. شما می‌توانید پرده‌های آماده را برای اتاق‌خواب خود انتخاب کنید و دیگر برای تهیه پرده انتظار نکشید؛ ولی باید این را بدانید که پرده‌های آماده علاوه بر حسن صرفه‌جویی در زمان باید زمان بیشتری و برای پیداکردن پرده مدنظر که با اتاق همخوانی داشته باشد، اختصاص دهید.

دکور نوین، خاص و رنگارنگ

در مورد وسایل دکوری زیاده‌روی نکنید، اما چندتکه دکوری رنگارنگ و بدون هماهنگی رنگی به اتاقتان اضافه کنید. می‌توانید برای اتاق‌خواب خود از دیوارکوب یا یک قطعه انتزاعی رنگارنگ و تابلو مناسب استفاده کنید.

برای انتخاب تابلو هم شما می‌توانید از وب‌سایت میعاد تایم و بخش تابلو اقدام کنید و به تابلوهای مختلف و زیبایی دسترسی داشته باشید. البته محصول موردنظر هم درب منزل تحویل بگیرید.

شاید برای شما عجیب باشد؛ ولی همین رنگارنگ بودن و استفاده از رنگ‌ها مختلف هم می‌تواند خودش یک زیبایی نوین و جدیدی باشد و شاید عجیب به نظر برسد؛ ولی درعین‌حال زیبا و خاص هم است و به اتاق جلوه خاصی می‌بخشد.

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب 1

کوسن و بالشتک‌ها

کوسن‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای افزودن رنگ‌های روشن و خاص به اتاق‌خواب شما هستند. شاید به این مورد توجه نکرده باشید؛ ولی بالشتک و کوسن‌های رنگی می‌تواند زیبایی خاصی به اتاق شما ببخشد. طرح و رنگ خاص این کوسن‌ها باعث عمق بخشیدن به اتاق‌خواب شما می‌شود. همچنین این کوسن‌ها در طرح و نقش‌های بسیاری و در تنوع خاصی موجود است که می‌توانید تهیه و استفاده کنید. کوسن‌ها مخصوص تخت یا مخصوص کاناپه در اتاق‌خواب می‌تواند به زیبایی این محل کمک کند.

آینه‌ها

آیا می‌خواهید اتاق خود را بدون خرج کردن پول بیشتر، بزرگ‌تر نشان دهید؟ به راحتی می‌توانید با آینه اقدام به این کار کنید. آینه‌های تمام‌قد براق هستند و اتاق شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. همچنین از آینه تمام‌قد و سایر آینه‌ها هم علاوه بر بزرگ‌تر نشان‌دادن اتاق‌خواب می‌توانید در سایر موارد تمام‌قد دیدن خود و لباس پرو کردن و سایر موارد استفاده کنید.

فرش‌ها

قبل از انتخاب فرش مناسب، باید احتیاط کنید و دقت بیشتری به خرج دهید، در مورد فرش زیاده‌روی نکنید و فقط یک فرش را باتوجه‌به رنگ اتاق خود انتخاب کنید. فرش‌ها به اتاق شما یک فاکتور رنگی اضافه می‌کنند و آن را مرتب می‌کنند. شما علاوه بر فرش می‌توانید از یک قالیچه زیبا استفاده کنید و به زیبایی اتاق‌خواب خود اضافه کنید.

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب 2

گیاهان داخلی و آپارتمانی

به‌هیچ‌وجه نمی‌شود از تأثیر بسیار مثبت گیاهان و گلدان‌ها در روحیه غافل شد. اضافه‌کردن گل‌وگیاه و گلدان‌های مخصوص اتاق و آپارتمان به اتاق‌خواب، اصلاً ایده بدی نیست و سبک زندگی ما را ارتقا می‌دهد. سعی کنید گلدان‌ها را در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و با رسیدگی مداوم در سالم نگه‌داشتن این گیاهان و همچنین مثبت نگه‌داشتن روحیه خود ثابت‌قدم باشید.

نکات تکمیلی این مقاله 

در این مقاله سعی کردیم موارد بسیار مهمی را بررسی کنیم که می‌تواند دکوراسیون اتاق‌خواب شما را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار دهد، همچنین زیبایی خاصی به این محل بسیار مهم در منزل اضافه کند. اتاق‌خواب نماد آرامش و استراحت و آزادی هر فردی است و پس چه‌بهتر که این محل زیبایی و رنگ و نقش بسیار عالی داشته باشد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود.


مقاله مرتبط: 

دکوراسیون اتاق کودک، 9 نکته فوق مهم و تاثیرش در روحیه کودکان