با سلام و ضمن عرض پوزش و تشکر از صبوری مشتریان گرامی به اطلاع می رساند به دلیل ترافیک و شلوغی پایان سال کلیه سفارشات با تاخیر ارسال خواهند شد.
با تبریک فرارسیدن سال نو سفارشاتی که قبل از تاریخ 20 اسفند ثبت می شوند در اولویت خواهند بود در غیر اینصورت ارسال این سفارشات به بعد ایام نوروز موکول خواهد شد.

مقدمه

کودکان روح بسیار لطیف و حساسی دارند؛ لذا آرامش داشتن آنها در اتاقی که در آن قرار دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. آنها شاید بتوان گفت که اکثر اوقات خود را درون اتاق خود سپری می‌کنند و داشتن اتاقی دلنشین با دکوراسیون زیبا و طبق سلیقه و پسند کودک شما بسیار اهمیت و نقش بسزایی در آرامش وی دارد.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان

همان‌طور که می‌دانید کودکان دارای روح لطیف و دلنواز هستند و انتخاب رنگ مناسب اتاق آنان می‌تواند نقش مهمی در ایجاد فضای آرام و دلنشینی برای آنها داشته باشد که این امر به رشد و نمو کودک کمک شایانی می‌کند. شما می‌توانید در انتخاب رنگ و وسایل اتاق کودکتان از خود کودک کمک گرفته و با کمی خلاقیت بهترین دیزاین ممکن را داشته باشید.

طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان1.رنگ دیوارها

شاید اولین و مهم‌ترین فاکتور در طراحی یک دکوراسیون مناسب برای کودکان، انتخاب رنگ مناسب برای دیوار اتاق آنها باشد چرا که زیربنا و پس‌زمینه اصلی کار و بیشترین حجم از یک دکوراسیون را دیوارهای آن اتاق تشکیل می‌دهد. شما باید در انتخاب رنگ مناسب اتاق کودک خود نهایت دقت و ظرافت را داشته باشید. هرگز از رنگ‌های تیره و کدر برای دیوارها به دلیل روح لطیف کودکان استفاده نکنید. در ادامه به معرفی رنگ‌های پیشنهادی می‌پردازیم:

-2طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان

1-1.رنگ آبی

از این رنگ معمولاً برای اتاق کودکان و به‌خصوص کودک پسر استفاده می‌شود. رنگ آبی باعث آرامش و تمرکز می‌گردد و برای کودکانی که کج خلق هستند بسیار مناسب است؛ زیرا این رنگ ضربان قلب و فشارخون را کاهش داده و به عادی‌شدن تنفس بچه‌های پرهیجان یا آشفته کمک می‌کند. هنگامی که از این رنگ برای دیوارها استفاده می‌نماید بهتر است اتاق کودکتان را با وسایل رنگی شاد و جذاب دیگر تزیین کنید تا اتاق علاوه بر آرامش کلی حس شادابی و زنده‌بودن را داشته باشد؛ زیرا اگر وسایل اتاق را نیز همه را آبی استفاده کنید ممکن است باعث سردی و بی‌روحی شود و هیجان را از کودک شما بگیرد.

1-2 رنگ قرمز

این رنگ نماد شادی و انرژی است که اشتها را تحریک می‌کند و باعث هیجان و انرژی بیشتر کودک می‌شود و کودک گذر زمان را کمتر احساس می‌کند. این رنگ پرانرژی می‌تواند برای مکان‌هایی که کودک به مطالعه و بازی می‌پردازد شود؛ ولی در استفاده از این رنگ نباید زیاده‌روی کنید؛ زیرا ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان را افزایش دهد. همانند رنگ‌های دیگر بهتر است انتخاب وسایلی با رنگ‌های سرد از استفاده بیش از حد و دل‌زدگی آن جلوگیری نمایم.

1-3 رنگ زرد

گرچه این رنگ شاید موجب خستگی چشم‌ها شود؛ ولی می‌تواند باعث ایجاد شادابی و بشاشی در کودکان شود. لازم نیست از این رنگ به حد غلیظ در اتاق‌ها استفاده کنید. می‌توانید با انتخاب زرد ملایم علاوه بر ایجاد حس شادابی در کودک باعث آرامش اتاق وی شوید. رنگ زرد ملایم شاید یکی از بهترین رنگ‌های مناسبی است که به‌راحتی می‌تواند با بقیه وسایل اتاق کودک است شود.

-3طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان

1-4 رنگ صورتی

اغلب ما این رنگ را نماد اتاق دختربچه‌ها می‌دانیم که این رنگ زیبا ارتباط نزدیک‌تری باروح لطیف و عاطفی آنها دارد رنگ صورتی در اتاق کودک باعث می‌شود تا رفتار عصبی او را حداقل به طور موقتی کاهش داده و موجب آسایش روحی وی شود. این رنگ آرام‌بخش است و باعث ایجاد احساس همدلی، مراقبت در کودکان می‌شود و منجر به ایجاد رفتار دلسوزانه‌تر و با ملاحظه‌تری در وی می‌گردد.

 2.انتخاب پرده‌ها

در انتخاب پرده اتاق کودکان از رنگ‌های مناسب با رنگ زمینه و اتاق کودکتان استفاده نماید. از پرده‌هایی با رنگ‌های تیره بپرهیزید که این کار باعث ایجاد حس نامطلوب در کودکتان می‌شود. می‌توانید از پرده‌های طرح‌دار و کارتونی زیبایی که در بازار موجود است استفاده کنید. اگر پرده شما نازک است و یا خیلی روشن است برای کاهش نور آفتاب از شید والان استفاده کنید.

3.تزئین دیوارها

برای تزیین دیوارهای اتاق کودکتان می‌توانید از نقاشی‌های وی استفاده کنید این راهی بسیار مقرون‌به‌صرفه و باعث ایجاد انگیزه بیشتر در جهت خلق ایده‌های بیشتر می‌گردد. همچنین می‌توانید از استیکرها و پوسترهای کارتونی که وی بدان علاقه دارد استفاده کنید به طور مثال اکثر دختربچه‌ها استیکر و یا پوستر سیندرلا و با سفیدبرفی را خیلی دوست می‌دارند.

یا می‌توانید از استیکرهای حیوانات موردعلاقه آنها استفاده کنید؛ مثلاً استیکر کارتونی بچه گربه و یا جوجه نماد محبوبی برای اکثر کودکان می‌باشد که می‌تواند باعث زیباتر شدن اتاق وی گردد. از استفاده بیش از حد پوستر، استیکر و نقاشی بر روی دیوار اتاق‌ها بپرهیزید که این شلوغی علاوه بر زشتی اتاق کودک، آرامش کمتری را در وی ایجاد می‌کند

همچنین برای این کار می‌توانید از ساعت‌های دیواری کودکانه هم استفاده کنید و فرزندان خود را به ساعت آشنا کنید. نکته حائز اهمیت این است که این ساعت‌ها زیبایی خاصی به دکور اتاق کودکان عزیزمان، هدیه می‌کنند. شما می‌توانید از وب‌سایت میعاد تایم و بخش ساعت دیواری محصول موردنظر را برای کودکانتان تهیه کنید و درب منزل تحویل بگیرید. 

همچنین محصول ساعت دیواری چوبی دست ساز هم می تواند برای کودکانتان مناسب باشد.

4. استفاده از روتختی، بالش و... 

بهتر است از روتختی‌های ستی که مناسب کودکان شما می‌باشد استفاده کنید. در انتخاب آنها حتی‌المقدور از رنگ متناسب با اتاق و تخت وی بهره بگیرید.


4طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان

5.استفاده از وسایل آموزشی و تفریحی 

باتوجه‌به اهمیت بالای آموزش در کودکان می‌توانید بسته به فضای اتاق وی از وسایل کمک‌آموزشی استفاده نماید که باعث رشد بهتر و عملکرد یادگیری بهتری وی شود. همچنین می‌توانید اتاق وی را با وسایل تفریحی همچون سرسره‌ای کوچک و... تزیین نماید.

6.پوشش مناسب کف اتاق کودک 

کودکان دارای بدنی لطیف و حساس هستند که ممکن است در به دلیل اینکه کاملاً نمی‌توانند بایستند و راه بروند گاهی بیفتند. اگر کف اتاق پوششی نرم و مناسب نداشته باشد و مثلاً کف آن سرامیک باشد وی آسیب ببیند و هنگام دویدن لیز بخورد؛ لذا انتخاب پوششی مناسب می‌تواند باعث جلوگیری از آسیب فرزندتان شود. می‌توانید از فرش‌های پرزدار و یا تشک‌های لاستیکی مخصوص اتاق کودکان استفاده کنید.

5طراحی دکوراسیون اتاق کودک و تاثیر مهم در روحیه کودکان

7.استفاده از چراغ خواب و روشنایی 

بهتر است اتاق کودکان در شب کمی روشن باشد این کار هم موجب آرامش خاطر وی و نترسیدن او شود.

چراغ‌خواب‌ها انواع مختلفی دارند می‌توانید از یک آباژور با طرح کودکانه استفاده نماید. یا از چراغ‌های مستر استار که چراغ‌خواب‌های با طرح ستاره روی آن هستند که هم باعث روشنایی اتاق و هم جلوه آسمان پرستاره را برای اتاق کودک شما دارد.

همچنین می‌توانید از چراغ‌های استیکری با طرح‌های ماه و ابر و ستاره  و.. استفاده نماید که هنگام خاموشی اتاق جلوه‌ای از ماه و ابر روشن را بر روی دیوار دارد که علاوه بر زیبایی و روشنایی آن حس آرامشی را ایجاد می‌نماید.

8.استفاده از اسباب‌بازی‌های خود کودک 

یکی دیگر از بهترین ایده‌های تزیین و رایج اتاق کوکان استفاده از اسباب‌بازی‌های آنها است. اگر کودک شما دختر است و دارای عروسک‌های زیبا و گوناگونی است می‌توانید از آن عروسک‌ها در دکوراسیون وی استفاده نماید. مثلاً می‌توانید از عروسک‌های کوچک‌تر تعدادی را به دیوار بزنید و یا در کنار تخت او قرار دهید و یا اگر اتاق دارای آباژور است از آن کنار آباژور استفاده نماید.

9.استفاده از گیاهان و گلدان‌های کوچک

استفاده از گیاهان طبیعی امری است که متواند موجب شادابی محیط و هوای سالم اتاق کودکتان باشد؛ ولی باید بسیار دقت کنید که اولاً این گیاهان از دسته گیاهان حساسیت‌زا و مضر برای کودک شما نباشند و دوم گلدان‌ها بزرگ نباشد و حتی‌المقدور گلدان‌ها را در فضاهایی مثل طاقچه‌ها، بالای کمد و.. و دور از دسترس کودک خود قرار دهید.


در این مقاله 9 نکته بسیار مهم را اشاره کردیم که به‌شدت در روحیه کودکان تأثیر مثبتی می‌گذارد و نمی‌توان این نکات را بی‌توجه رها کرد. امیدوارم این مقاله برای شما تأثیرگذار بوده باشد و نکات مهم این مقاله را مورداستفاده قرار دهید.