شاید تا حالا این مورد را تجربه کرده باشید که بعضی از مکان هایی که برای اولین بار در آن وارد می‌شوید، حس خوبی یا بلعکس حس بدی به شما منتقل می‌کند. یا در بعضی از مکان‌ها شما حس راحتی می‌کنید و همه این دلایل به خاطر دکوراسیون همان محیطی است که احساسات شما را در بر می‌گیرد و باعث می‌شود حس خوبی یا بدی داشته باشید.

همه ما شنیده‌ایم که اولین برداشت‌ها و اولین نگاه ما بعد از وارد شدن به یک محیط مهم هستند و هیچ چیزی تاثیر اولیه بهتر از آنچه می‌بینید ایجاد نمی‌کند. از لحظه ای که چشمان خود را در صبح باز می‌کنید تا زمانی که در شب به آرامش می‌رسید و به خواب می‌روید، محیط اطراف شما می‌تواند به شدت بر سطح استرس، بهره وری و تجربه شما تأثیر بگذارد.

یک ظاهر به روز می‌تواند برای شادی، بهره وری و حتی سلامتی شما معجزه کند! شاید برای شما سوال شود که چگونه این امر امکان پذیر است؟ در این مقاله چند دلیل به شما توضیح می‌دهیم که چرا طراحی داخلی بسیار مهم است و چه سودی می‌تواند برای شما داشته باشد.

طراحی داخلی در واقع به چه معناست؟

طراحی داخلی در واقع به چه معناست؟

طراحی داخلی یک اصطلاح گسترده است که فرآیند برنامه ریزی، طراحی و شکل دهی به یک فضای داخلی را توصیف می‌کند. طراحی داخلی مناسب، همه چیز از انتخاب مبلمان، آثار هنری و نورپردازی گرفته تا هماهنگی رنگها و بافتها را در بر می‌گیرد. طراحان داخلی فضاهایی را ایجاد می‌کنند که راحت، جذاب و کاربردی هستند. آنها می‌توانند با ایجاد اتاق‌های قابل سکونت با چیدمان و جریان مناسب به صاحبان خانه کمک کنند تا فضای خالی منزل خود را به حداکثر برسانند.

مسلما طراحی نا مناسب یک منزل علاوه بر شلوغ بودن، حس بسیار بدی به فرد منتقل می‌کند و در دراز مدت در روحیه فرد هم تاثیر منفی می‌گذارد.


چرا طراحی داخلی مهم و حائز اهمیت است؟

طراحی داخلی چیزی فراتر از برنامه ریزی یک فضای داخلی است. این یک هنر است فرآیند طراحی، تزئین و تجهیز خانه برای منعکس کردن شخصیت ساکنین است. یک خانه شیک و منظم همانطور که در اول مقاله توضیح دادیم، می‌تواند حس بسیار خوبی را به مهمان  و هر شخصی بعد از اولین ورود محیط منتقل کند.

مطمئنم وقتی به طراحی داخلی فکر می‌کنید، دیوارهای تازه رنگ شده، لوسترهای فانتزی را تصور می‌کنید. اما در طول چند دهه اخیر، طراحی داخلی به وسیله ای برای بیان خلاق تبدیل شده است. دیگر فقط به زیبایی شناسی مربوط نمی‌شود، بلکه این است که چگونه هر انتخاب می‌تواند بر خلق و خوی و رفاه عاطفی شما تأثیر بگذارد. طراحی داخلی تاثیر مستقیم بر ذهن و روح ساکنین آن محیط می‌گذارد و همین امر موجب اهمیت ویژه این هنر شده است.

طراحی داخلی می‌تواند زندگی شما را بهبود بخشد

این شعار نیست. طراحی داخلی می‌تواند زندگی شما را بهبود بخشد

طراحی داخلی می‌تواند تاثیر زیادی بر درک افراد از خانه شما داشته باشد. اگر فضای داخلی زیبایی دارید، مهمانان بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. به همین ترتیب، اگر خانه شما نامناسب یا نامرتب است، این می‌تواند عواقب منفی برای شهرت و جایگاه اجتماعی شما داشته باشد. البته اولویت نظر فرد است و درک خود شخص از محیط در وهله اول اهمیت ویژه ای دارد ولی خب مسلما طراحی مناسب هم، اول به ساکنین و روحیه آنها سود می‌رساند و در ادامه به بازدیدکنندگان و مهمانان. 

همچنین به بهبود جامعه به عنوان یک کل کمک می‌کند. اگر در اجتماع دکوراسیون یک امر مهم تلقی شود و هر خانواده در منزل و همچنین تمام محیط‌های تجاری اولویت بدانند، مسلما روحیه اجتماعی به شدت تحت تاثیر مثبت قرار می‌گیرد. همچنین محیط‌های اجتماعی مثل پاساژها و مدارس، کافه‌ها و سایر مکانها که با طراحی داخلی خوب، در روحیه بازدید کنندگان تاثیر بسزایی می‌گذارند.


محیط تزئین شده می‌تواند انرژی خوبی به شما منتقل کند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که طراحی خانه شما می‌تواند به تقویت روحیه شما کمک کند. مطالعات مختلف نشان داده اند که تزئینات می‌تواند به افراد کمک کند احساس مثبت و آرامش بیشتری داشته باشند. این احتمالاً به این دلیل است که شما را به محیط اطرافتان وابسته می‌شوید، که باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی و درماندگی کنید، زیرا شما توسط رنگ‌ها و الگوها احاطه شده اید.

عناصر دیگری مانند نورپردازی نقش زیادی در ایجاد محیطی راحت دارند. پس نمی‌توان از قدرت نورپردازی غافل شد.

تزئین مکان های کوچک و نقلی

3 نکته بسیار مهم برای تزئین و فضاهای کوچک و نقلی

وقتی صحبت از تزئین و تجهیز فضاهای کوچک به میان می‌آید ، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. شما می‌خواهید مطمئن شوید که از هر سانت از فضا تا حد امکان استفاده می‌کنید و این می‌تواند برای مثال در اتاق‌های کوچک یک چالش باشد.چون شما تصمیم گرفتید که بهترین ویژگی‌ها را برجسته کنید و دکوراسیونی را انتخاب کنید که اتاق را بزرگ‌تر نشان دهد. اما با کمی خلاقیت و نکات تخصصی این مقاله، می‌توانید فضایی زیبا و کاربردی ایجاد کنید که که با تمام وجود مایل باشید که در این فضا اوقات را به بهترین نحو سپری کنید.

مبلمان چند منظوره

1. از مبلمان چند منظوره استفاده کنید

ممکن است برای شما عملی نباشد یا حتی ممکن نباشد که یک دیوار را خراب کنید سعی کنید بخشی را به اتاق یا خانه خود اضافه کنید، بنابراین مهمترین کاری که می‌توانید هنگام تزئین و تجهیز اتاق‌های کوچکتر انجام دهید این است که از فضایی که در اختیار دارید حداکثر استفاده را ببرید . یکی از بهترین نکات استفاده از مبلمان چند منظوره است. همچنین توصیه می‌کنیم از هر چیزی که می‌تواند در فضا مناسب باشد و همچنین وسایلی که در حال حاضر استفاده نشده است، استفاده کنید.

یک مبل تخت خواب شو می‌تواند بسیار سودمند باشد و اگر تخت خواب فضای بسیار زیادی را گرفته می‌توانید از یک مبل تخت خواب شو استفاده کنید که به راحتی فضای آزاد بیشتری را ذخیره کنید.

ممکن است یک وسیله برای نگهداری داشته باشید مثل یک کمد یا دراور یا حتی یک کنسول قدیمی که با تمیز کردن و بازسازی آن، می‌توانید از آن وسیله استفاده کنید و سایر وسایل ریز محیط را در آن نگه داری کنید که فضای آزاد بیشتری داشته باشید. نکته دیگری که باید در نظر داشت مقیاس است. قطعات خیلی بزرگ یا حجیم می‌توانند فضای زیادی را اشغال کنند و فضای شما را تنگ کنند. در عوض، قطعات کوچک‌تری را انتخاب کنید که به راحتی می‌توانند مطابق با نیازهای شما مرتب شوند و قابل استفاده قرار بگیرند.

با این حال، نمی‌توان این مورد را یک قانون قطعی دانست و شاید همان وسیله بزرگ برای شما مهم و ارزشمند تلقی شود و پس می‌توانید آن را نگه داری کنید.

همچنین مقاله  : ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب می‌تواند برای شما مناسب باشد و ایده‌های قابل توجهی در مورد تزئین اتاق خواب به شما منتقل کند.

آینه کلید بزرگسازی فضا

2. فضای بیشتر را با آینه‌ها ایجاد کنید

هنگام تزئین یک فضای کوچک، یکی از اولویت‌های اصلی شما باید این باشد که فضای آن بزرگتر از آنچه هست احساس شود و یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این کار استفاده از آینه است. آینه‌ها درک ذهنی فضای بیشتر را ایجاد می‌کنند، به همین دلیل است که آنها ابزاری عالی برای داشتن فضای بیشتر محل هستند. به‌علاوه، آن‌ها جلوه‌ای از زرق و برق و پیچیدگی را به هر اتاقی اضافه می‌کنند. یک ایده  عالی، بازی با محل قرارگیری و اندازه آینه‌ها است.

لازم نیست آن را فقط به یک آینه محدود کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید آینه‌های مختلف را کنار هم قرار دهید و همین امر موجب زیباتر شدن محیط می‌شود و البته ایده نوینی است.

شما می‌توانید برای انتخاب یک آینه مناسب از قسمت آینه چوبی میعاد تایم بازدید کنید.

3. فضا را با پرده گسترش دهید

وقتی فضا محدود است، یک راه شگفت‌انگیز برای حس داشتن یک اتاق بزرگتر، استفاده از پرده برای بلند کردن فضا است. «اگر پنجره‌هایی در اتاق وجود دارد، حتماً پرده‌ها را از بالاترین ارتفاع ممکن آویزان کنید. از بالای پنجره، تا سقف اگر می‌توانید و آنها را بیشتر از پنجره محیط آویزان کنید. به چه دلیل؟ چون چشم را فریب می‌دهد که فکر کند یک پنجره بزرگ است، که باعث می‌شود کل فضا بزرگتر به نظر برسد.

پرده‌های خود را تا سطح زمین آویزان کنید و سعی کنید پنل هایی را انتخاب کنید که رنگ روشن دارند و با پارچه شفاف یا نازک ساخته شده اند. این کمک می‌کند تا نور طبیعی بیشتری به فضا جریان یابد و اتاق بزرگتر به نظر برسد.

تاثیر طراحی داخلی محیط به روحیه و زندگی

نکات پایانی مقاله

آخرین توصیه ای که می‌توانم در این مقاله برای شما معرفی کنم، این است که یک طراح خوب پیدا کنید. همانطور که ممکن است خانه یا آپارتمان خود را دوست داشته باشید، یک طراح داخلی ممکن است چیزها را کمی متفاوت‌تر از شما ببیند. این که آیا تصمیم دارید شخص دیگری را برای طراحی استخدام کنید، یا یک شرکت حرفه ای را استخدام کنید، ضروری است که شرکت مناسب را انتخاب کنید.

برای ایجاد یک خانه زیبا به فضای زیادی نیاز ندارید. با چند نکته و ترفند ساده می‌توانید فضای کوچک خود را بزرگتر و راحت‌تر کنید. با کمی خلاقیت و تخیل می‌توانید حتی کوچکترین فضا را به یک محیط دنج و خانگی تبدیل کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شود.


مقالات مرتبط: 

دکوراسیون اتاق کودک، 9 نکته فوق مهم و تاثیرش در روحیه کودکان

ایده‌های نوین برای تزئین دکوراسیون اتاق‌خواب