ترفندهای نصب تابلو

تزئین دیوارها با تابلو و آثار هنری یکی از بهترین راهکارها برای تغییر محیط زندگی است. اگرچه پیدا کردن و انتخاب تابلوی مناسب خیلی آسان نیست اما نصب آن هم می‌تواند چالش برانگیز باشد. اینکه چگونه تعدادی تابلو بر روی دیوارهای منزل یا محیط کاری نصب شود؟ بزرگترین تابلوها در بالا قرار بگیرند یا پایین؟ قاب‌ها در چه ارتفاعی باشند؟ از چه ابزارهایی استفاده شود؟ سوالاتی هستند که معمولا در این باره مطرح می‌شوند.

در اغلب موارد برای طراحی مدرن نصب تابلو روی دیوار، عکس‌هایی با موضوع و قاب‌های مشابه یا یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین تناسب رنگ و اندازه تابلوها یک شیوه نمایش متعادل کننده است که موجب می‌شود افراد ظاهر هنری تصاویر را بهتر درک کنند. تعادل در ترکیب تصاویر رنگارنگ یا تک رنگ، انتزاعی یا طبیعی بودن موضوع آن‌ها و انتخاب طراحی و چیدمان قدیمی یا مدرن، کلیدی‌ترین راهکارهایی هستند که می‌توانند در افراد احساس طبیعی و شیک ایجاد نمایند. به عنوان مثال انتخاب تابلوهایی با قاب‌های چوبی و تصاویر طبیعی و رنگارنگ، حس طراوت و سرزندگی را در یک خانه قدیمی ایجاد می‌کند. چیدمان درست تابلوها یکی از موضوعات مهمی است که در دکوراسیون داخلی منزل و محیط‌های رسمی در نظر گرفته می‌شود. اثر هنری اگر با چیدمان مطلوب و مناسب بر روی دیوار نصب شود می‌تواند توجه زیادی را به خود جلب کرده و بر فضای اتاق تسلط داشته باشد.

چیدمان تابلوها

امروزه نصب تابلوهای چند تایی مانند سه تایی، چهارتایی، شش تایی، نه تایی که به شکل مستطیل یا مربع هستند رایج می‌باشد. همچنین شیوه چیدمان شبکه‌ای و منظم برای نمایش این نوع تابلوها بسیار محبوب است. هنگام نصب چند تابلو، اینکه بزرگترین آن‌ها در بالاترین جایگاه، پایین‌ترین یا مرکز چیدمان قاب‌ها قرار بگیرد، به عوامل مختلفی مانند سلیقه طراح دکوراسیون، شکل و رنگ بندی آن‌ها بستگی دارد. با این حال باید اول موقعیت بزرگترین تابلو مشخص شود. اگر تابلوها هم اندازه هستند بر اساس رنگ و یا شکل قاب‌ها می‌توان چیدمان آن‌ها را تعیین کرد. به عنوان مثال برخی طراحان دکوراسیون بر این عقیده‌اند که تابلوها با رنگ و قاب‌های تیره باید در مرکز قرار داده شوند. همچنین در دکوراسیون‌های معاصر تصاویر با رنگ روشن بالای چیدمان و دارای رنگ تیره پایین نصب می‌شوند.


نورپردازی تابلو


به وسیله چیدمان افقی چند تابلو، عرض دیوار بیشتر به نظر می‌رسد و برای اتاق‌های کوچک راهکار مناسبی است. همچنین چیدمان عمودی موجب می‌شود که ارتفاع دیوار بلندتر دیده شود. این روش برای آپارتمان‌هایی با سقف کوتاه به کار می‌رود. قرار دادن اریب یا بالا و پایین تابلوها باید برای محیط‌هایی با فضای صمیمانه مثل اتاق پذیرایی منزل یا کافه و رستوران‌های کوچک انتخاب شود. رعایت تقارن در اندازه، طراحی و رنگ تابلوها به فضای اتاق رسمیت بیشتری می‌دهد و می‌تواند آرامش بخش باشد. علاوه بر این، عدم تقارن در چیدمان تابلوها حس هیجان‌انگیز و پیش بینی نشده‌ای را در افراد ایجاد می‌کند و معمولا برای طراحی‌های دکوراسیون غیر رسمی انتخاب می‌گردد.

چند نکته برای نصب تابلو

اولین موضوعی که در هنگام نصب تابلو و طراحی دکوراسیون مطرح می‌شود فضا و اندازه دیوار است. برای اتاق خواب و راهروها به دلیل فضای کم، تابلوهای کوچک کنار هم مناسب هستند و برای اتاق ناهارخوری یک تابلوی بزرگ مطمئنا الهام دهنده یک فضای دراماتیک و خانوادگی است. یک تصویر کوچک هر چند که یک شاهکار هنری باشد، با نصب روی دیوار بزرگ یا در موقعیت نامناسب کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. تابلوهای سنتی باید در جایی گذاشته شوند که درخشان‌تر به نظر برسند و بالعکس قاب‌های مدرن ترجیحا در جاهای غافلگیرکننده نصب می‌شوند.

علاوه بر این، نور محیط اطراف تابلو و زاویه‌های دید آن مهم است. برای نورانی کردن اطراف تابلو پیشنهاد می‌شود در اطراف آن نورافکن‌ها و چراغ‌های سقفی زاویه دار به کار رود. بهتر است تابلوها در زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرند زیرا ممکن است بر روی کاغذ، چوب یا سایر بخش‌های آن آسیب‌هایی مانند تغییر رنگ ایجاد کنند. همچنین آشپزخانه، حمام و کنار رادیاتور به دلیل وجود رطوبت مکان‌های مناسبی برای نصب تابلو نیستند.


چیدمان تابلو


ارتفاع مناسب نصب تابلو

نصب آثار هنری و تابلوها در ارتفاع نامناسب رایج‌ترین اشتباهی است که ممکن است در طراحی دکوراسیون مشاهده شود. بهترین راهکار این است که تابلو در ارتفاع 150 سانتی‌متر از سطح زمین نصب شود. همچنین اگر باید کنار مبلمان قرار بگیرد ارتفاع 10 الی 15 سانتی‌متر بالاتر از آن می‌تواند مناسب باشد و اندازه قاب باید یک چهارم کمتر از عرض مبل انتخاب شود. این قانون برای تابلوهای چند قسمتی نیز صدق می‌کند . فقط باید توجه شود که قاب آن‌ها به فاصله چند سانتی‌متر از هم قرار بگیرند. به طور معمول می‌بایست تابلوهای بزرگ و متوسط با فاصله 5 تا 12 سانتی‌متر از هم قرار بگیرند و قاب‌های کوچکتر در فاصله 3 تا 5 سانتی‌متر باشند. هنگامی که قرار است تابلوها بالای مبلمان نصب شوند، اغلب اوقات بالاتر از سطح چشم قرار می‌گیرند. برای دگرگون‌سازی شیوه نمایش تابلوها انعطاف‌پذیری‌هایی هم لازم است و به عبارتی اگر برخی تصاویر با توجه به سایر اشیاء کنار آن، دقیقا در مقابل چشم قرار نگیرند، باز هم طبیعی به نظر می‌رسند.


اندازه تابلو


تجهیزات مناسب

انتخاب شیوه صحیح نصب تابلو باید بر اساس وزن و اندازه آن باشد. تابلوهای بزرگ و سنگین از طریق قلاب‌های چسبان به دیوار متصل می‌شوند. البته با پیچ‌های متعدد هم می‌توان این نوع تابلوها را بر روی دیوار ثابت نگه داشت. بدین منظور می‌بایست به کمک دریل در محل علامت‌گذاری شده سوراخی ایجاد کرده و پیچ یا قلاب در رولپلاک قرار گیرد. استفاده از قلاب‌های آهنی و رولپلاک از شل شدن یا افتادن تابلوهای بزرگ جلوگیری می‌کند.

در حال حاضر اکثر تابلوها در اندازه متوسط و کوچک از پشت سیم کشی شده هستند و اگر دیوارها نقاشی شده یا با کاغذ دیواری می‌باشند، نصب تابلوها به صورت نامرئی توصیه می‌شود. به عبارتی بهتر است از سوراخ کردن دیوار و آسیب به کاغذ دیواری اجتناب کرده و برای این کار از چسب‌های مخصوص استفاده شود. به وسیله چسب‌های دو طرفه یا تیوپی موجود در بازار به راحتی می‌توان تابلوها را بر روی کاغذ دیواری نصب کرد. بدین منظور می‌بایست چهار گوشه تابلو را چسب زده و آن را در محل علامت‌گذاری شده روی دیوار چسباند. البته باید توجه داشت که مقاومت این چسب‌ها زیاد نیست و می‌توانند حداکثر وزن حدود 5 کیلوگرم را تحمل کنند.

نحوه نصب تابلو بر روی دیوار

برای این کار با قرار دادن تابلو یا کاغذ هم اندازه آن بر روی دیوار باید محل قرار گیری پیچ، میخ یا قلاب به وسیله مداد علامت‌گذاری شود. همچنین می‌بایست با استفاده از یک متر یا خط کش، فاصله افقی و عمودی بین چند تابلو مشخص گردد. برای اینکه افراد از نتیجه کار راضی باشند بهتر است که از قبل قاب‌ها را به طور مرتب بر روی دیوار قرار دهند. در بیشتر مواقع دیوارها گچی هستند و برای اینکه گچ دیوار خرد نشود می‌توان سوراخ مناسب میخ یا سایر بست‌های دیگر را با دریل ایجاد کرد. با این حال اگر باز هم گچ دیوار به دلیل انتخاب نامناسب جای میخ آسیب دید می‌توان جای سوراخ را با بتونه و کاردک اصلاح نمود. کج بودن لبه‌های تابلو با تراز یا از فاصله دور مشخص می‌شود و با اتصال سیم پشت تابلو به پیچ یا قلاب و تغییر اندازه آن تابلو به طرز صحیح روی دیوار نصب خواهد شد. در پایان کار اطمینان از تحمل وزن تابلو توسط میخ، پیچ یا هر ابزار دیگر، برای جلوگیری از افتادن یا شکستن آن ضروری است.


تجهیزات نصب تابلو