تابلو دکوراتیو یکی از برجسته ترین عناصری است که در فضاهای معماری مورد استفاده قرار می گیرد. به لطف پیشرفت در فناوری چاپ، خرید تابلو دکوراتیو دیگر نیازی به سرمایه گذاری مالی قابل توجهی ندارد. معمولاً از طرح‌های مدرن برای چاپ استفاده می‌شود و افراد در هر سن و سلیقه ای را به این سری محصولات یعنی تابلو دکوراتیو جذب می کند. به عنوان مثال،تابلو هایی وجود دارد که به طور خاص برای نصب در اتاق کودکان طراحی شده اند. در طراحی داخلی مدرن، چیدمان فضاها اهمیت زیادی دارد. طیف طرح های تابلو دکوراتیو موجود گسترده است، که مطابق با اولویت های مختلف است.

یک عنصر تزیینی می تواند بر درک ما از فضا تأثیر زیادی بگذارد. یک دیواری بدون هیچ عنصر تزیینی مسلما بسیار بی روح خواهد شد. این فضا با به کارگیری دکوراسیون داخلی اولیه می تواند انرژی مثبت بیشتری را به مخاطبان خود منتقل کند. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که یک انتخاب نامناسب یا انتخابی که با محیط هماهنگ نیست، می‌تواند باعث ایجاد فضایی درهم و برهم شود که هیچ جذابیت بصری ای هم نخواهد داشت. بنابراین هنگام انتخاب و نصب تابلو دکوراتیو در محدوده مورد نظر باید به این عوامل توجه کرد.

ارتفاع استاندارد برای نصب تابلو دکوراتیو

معیار انتخاب تابلو زیبا برای اتاق پذیرایی

تابلوها از جمله اجزای مهم دکوراسیون منزل هستند. دست کم نگرفتن رنگ، طرح و اندازه یک تابلو مهم است. هماهنگی و کنتراست بین تمامی عناصر از طریق هماهنگی رنگ و طرح تابلو با رنگ اصلی در چیدمان حاصل می شود. در ادامه هم چند نکته اساسی که برای چیدمان تابلو برای پذیرایی می تواند اهمیت بالایی داشته باشد را شرح خواهیم داد.

سبک دکوراسیون پذیرایی

فاکتور اولیه و حیاتی که باید در هنگام خرید تابلو برای پذیرایی در نظر گرفت توجه به سبک طراحی داخلی پذیرایی است. هنگامی که قصد خرید یک تابلو را دارید، تابلو های تزیینی و مدرن فانتزی و همچنین تابلو های مدرن چند تکه را می توانید تهیه نمایید که هر کدام شما را به خرید ترغیب می کنند. با این حال، جدیدترین و نفیس ترین طراحی تابلو، با زیبایی سنتی و مجلل، فاقد جذابیت و تاثیرگذاری است و به طور کلی اگر با دکوراسیون شما همخوانی نداشته باشد، می تواند جلوه دکوراسیون شما را زشت تر و نامناسبت تر کند. مطمئن شوید که سبک دکوراسیون خود را در نظر بگیرید و تابلویی را انتخاب کنید که مکمل سبک دکوراسیون محیط باشد.

ارتفاع استاندارد برای نصب تابلو دکوراتیو

هنگام تعیین ارتفاع استاندارد برای نصب تابلو دکوراتیو، سه معیار وجود دارد که می توان آنها را در نظر گرفت. اولین و رایج ترین معیار در نظر گرفتن میانگین سطح چشم است که معمولاً برای یک فرد با قد متوسط ​​حدود 1.5 متر است. این ارتفاع معمولاً در گالری‌های هنری و موزه‌ها به عنوان استاندارد نصب تابلو مشاهده می‌شود. اکثر مراکز هنری اطمینان حاصل می کنند که مرکز تابلو در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین قرار دارد. با این حال، اگر قد شما و اطرافیانتان از حد متوسط ​​بیشتر است، می‌توانید این قد را متناسب با سطح چشم خود تنظیم کنید.

دومین عاملی که باید در نظر بگیرید فاصله یا ارتفاع تابلو دکوراتیو در رابطه با وسایل دکور داخلی شما مانند مبلمان، تخت خواب یا اشیاء دیگر است. به عنوان مثال، اگر تابلوهایی را در قسمت بالای مبلمان نصب می کنید، توصیه می شود از بالای مبل تا انتهای تابلو فاصله تقریباً بیست سانتی متری داشته باشید.

در سناریوی سوم، اندازه تابلو دکوراتیو بر اساس عواملی مانند اندازه، کمیت و محل نصب آن تعیین می شود. به عنوان مثال، هنگام نصب تابلو روی راه پله، ممکن است دو معیار قبلی قابل اجرا نباشد. در عوض باید شرایط و فضای دیوار را در نظر گرفت. به طور مشابه، هنگام ایجاد یک گالری دیواری با مجموعه ای از علائم، تعداد علائم، اندازه آنها و محل نصب آنها ارتفاع مناسب را تعیین می کند.

پرس و جو بعدی که معمولاً در طول مراحل نصب تابلو دکوراتیو مطرح می شود، مربوط به فاصله مرسوم بین تابلو های چند تکه است. این اندازه گیری معمولاً تقریباً 15 سانتی متر است و هر تکه بهتر است که چند 15 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند. با وجود تمام جزئیات ذکر شده، بسیار مهم است که تکرار کنیم که چیدمان نهایی دیوار توسط عواملی مانند اندازه و طراحی تابلو دکوراتیو، تعداد آثار هنری، منطقه ای که می خواهید تزئین کنید، قطعا با سلیقه شخصی شما عملی می شود.

شیوه چیدمان تابلو دکوراتیو

شیوه چیدمان تابلو دکوراتیو

هنگام در نظر گرفتن چیدمان و دکوراسیون یک فضا، مشارکت متخصص و کارشناس در این زمینه ضروری است. تنها تکیه بر ادراک و نظر شخصی هر شخص برای تعیین چیدمان و طراحی مناسب کافی نیست. یک تابلو دکوراتیو با موضوعی خاص باید در فضای مناسبی قرار گیرد که مکمل طرح آن باشد. سبک دکوراسیون داخلی یکی از عوامل مهمی است که هنگام برنامه ریزی چیدمان باید در نظر گرفته شود. تابلو دکوراتیو مدرن معمولاً برای مبلمان و عناصر تزیینی استفاده می شود، اگرچه سبک های دیگر مانند کلاسیک نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، به ویژه در محیط های رسمی مانند هتل ها یا ساختمان های تجاری لوکس.

برای تابلو های عمودی و مستطیلی، توصیه می شود که یک سوم بالای تابلو در سطح چشم قرار گیرد. توصیه می شود زمانی که تابلو دکوراتیو را روی دیوار تنظیم می کنید، فرد دیگری بایستد یا در فاصله ای بنشیند، زیرا طول تابلو می تواند بر ارتفاع مناسب برای نصب تأثیر بگذارد. اگر در خانه خود دیوارهای کم ارتفاعی دارید و می خواهید توهم دیوارهای بلندتر را ایجاد کنید، تابلو دکوراتیو عمودی را انتخاب کنید. برعکس، اگر می‌خواهید دیوار عریض‌تر به نظر برسد، تابلو دکوراتیو افقی راه خوبی هستند. عرض تابلو دکوراتیو هنگام تعیین بهترین مکان برای نصب بسیار مهم است.

این ایده آل است که عرض تابلو از عرض کاناپه یا مبل زیر آن بیشتر نشود. ارتفاع توصیه شده برای نصب تابلو دکوراتیو به اندازه عرض آن است که دو سوم دیوار بالای مبل را بپوشاند. به عنوان مثال، اگر طول مبل 3 متر است، تابلو نصب شده در بالای آن باید 2 متر طول داشته باشد. هنگام نصب تابلوها در اتاق نشیمن، برای دید بهتر، آنها را پشت مبل اصلی یا روی بزرگترین دیوار قرار دهید. اگر چند تابلو دکوراتیو روی یک دیوار نصب می‌کنید، رنگ روشن‌تر در بالا و رنگ تیره‌تر در پایین انتخاب کنید. برای داشتن ظاهری منسجم در فضاهایی مانند اتاق نشیمن یا اتاق خواب، تم ها و سبک های هماهنگ را در تابلو ها هدف قرار دهید.

توجه به متراژ فضا و مساحت دیوار برای چیدمان تابلوهای دیواری

یکی از دستورالعمل های چیدمان تابلوها، در نظر گرفتن اندازه اتاق خواب یا اتاق پذیرایی است. یک تابلو کوچک روی یک دیوار بزرگ ایده خوبی نیست زیرا زیبایی تابلو قابل مشاهده نخواهد بود. همچنین یک تابلو هنری بزرگتر و قابل توجه تر برای یک دیوار بزرگ می تواند گزینه مناسبی باشد زیرا زیبایی آن دیوار و به طور کل زیبایی دکوراسیون را به طرز چشمگیری، افزایش می دهد. اگر یک اثر هنری یا یک تابلو یا هر وسایل تزیینی دیگری به درستی انتخاب نشود، علیرغم زیبایی خود محصول و اهمیت عمیق آن، باز هم نمی تواند تاثیر مثبتی را بر دکوراسیون بگذارد.

ترتیب و تعداد تابلوها

ترتیب و تعداد تابلوها از جمله عوامل مهمی است که تأثیر زیادی بر احساسات و جلب توجه یک تابلو در یک فضا می‌گذارد. انتخاب مناسب تعداد و ترتیب تابلوها می‌تواند به زیبایی و تناسب دکوراسیون کمک کند. تعداد تابلوها در یک فضا می‌تواند تاثیر زیادی بر احساسات افراد داشته باشد. اگر تعداد تابلوها زیاد باشد، ممکن است فضا به نظر شلوغ و پرهیاهو بنظر برسد. بهتر است تعداد تابلوها را به گونه‌ای انتخاب کنید که تعادل و تناسب مناسبی در فضا ایجاد شود. ترتیب قرارگیری تابلوها نیز اهمیت زیادی دارد. معمولاً ترتیب تابلوها باید بر اساس اندازه، رنگ و محتوا انتخاب شود. برای مثال، می‌توانید تابلوهای بزرگتر را در بالای دیوار و تابلوهای کوچکتر را در پایین قرار دهید. همچنین، مطمئن شوید که تابلوها به گونه‌ای قرار می‌گیرند که یک ترکیب هنری و زیبا ایجاد شود.

به طور کلی، ترتیب و تعداد تابلوها می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس عمیق فضا داشته باشد و به شما کمک کند تا یک دکوراسیون زیبا و هماهنگ را ایجاد کنید.

چیدمان تابلو روی دیوار به صورت مختلط

یکی از غیرمنتظره‌ترین راه‌ها برای چیدمان تابلو روی دیوار این است که جسارت داشته باشید و تابلو هایی با اندازه‌ها و قاب‌های مختلف را به همراه سایر تزئینات دیوار مانند بشقاب و آویزها و دیوارکوب ها بدون محدودیت کنار هم قرار دهید. در این چیدمان، قانون خاصی برای نحوه قرارگیری تابلوها روی دیوار وجود ندارد. در واقع این خلاقیت و سلیقه فردی شما است که چیدمان تابلوها را تعیین می کند. تنها پیشنهاد ما در این تکنیک این است که تابلوها را اول روی زمین قرار دهید تا از نظر بصری نمایشی جذاب داشته باشد و بتوانید به یک طرح دلخواه برسید بعد اقدام به نصب روی دیوار کنید. همچنین مطمئن شوید که فاصله صحیح بین آنها در نظر گرفته شده است.

نحوه نظافت تابلو دکوراتیو

نحوه نظافت تابلو دکوراتیو

شاید قبل از خرید یک تابلو دکوراتیو، فرآیند تمیز کردن یک تابلوی تزیینی را در نظر بگیرید. خوشبختانه، آثار هنری چاپ شده را می توان به راحتی تمیز کرد! این بدان معناست که می توانید به سادگی تابلو دیوار را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. بر خلاف آثار هنری دست ساز که از موادی مانند رنگ، روغن یا رنگ اکریلیک استفاده می کنند، هیچ ترکیب رنگی در تابلو دکوراتیو چاپی وجود ندارد. این طرح بر روی بوم چاپ می شود، بنابراین با پاک کردن آن با پارچه، خطر ترکیب رنگ یا آسیب دیدن طرح وجود ندارد. این جنبه باعث شده است که بسیاری از طراحان به دلیل مزایایی که از نظر مقرون به صرفه بودن و تمیز کردن آسان دارند، انواع چاپ شده آثار هنری را ترجیح دهند.

تمیز کردن تابلو امری حیاتی است زیرا گرد و غبار به مرور زمان روی طرح می نشیند. این آلاینده‌ها می‌توانند تأثیر اولیه اثر هنری نصب شده را کاهش دهند. علاوه بر این، تابلو دکوراتیو چاپ شده را می توان با پارچه مرطوب نیز شستشو داد که یکی از ویژگی های کلیدی آن محسوب می شود. این روش تمیز کردن را می توان برای تعداد زیادی تابلو اعمال کرد.

نکات تکمیلی این مقاله

در این مقاله در مورد ارتفاع مناسب نصب تابلو دکوراتیو توضیحات مناسب و تکمیلی را ارائه داده ایم. حتما همین الان اگر بر دیوار اتاق خود تابلویی دارید، چک کنید که با این نکات همخوانی داشته باشد. همچنین در مورد نظافت تابلو دکوراتیو هم مواردی را برای شما بازگو کردیم. چیدمان تابلو دکوراتیو هم یک دیگر از عوامل مهم می باشد که شما باید طبق این نکات تابلو مد نظر را انتخاب و بر روی دیوار اتاق و هر فضایی که مد نظر شما است، نصب نمایید.