داشتن یک آشپزخانه ی زیبا و دلنشین و کاربردی به افزایش مهر و محبت بین افراد آن خانه می انجامد. اگر شما هم از این جمله تعجب کردید باید بگوییم آشپزخانه قلب هر خانه می باشد و بیشترین زمان افراد بزرگسال به خصوص مادران در آن می گذرد. هرچه این محیط کارآمد تر ودلنشین تر باشد بر روحیه ی مادران و پدران و کسانی که در آشپزخانه مدت زیادی را صرف انجام کارها می کنند، تاثیرات مثبتی خواهد گذاشت که این تاثیرات به نوبه ی خود باعث افزایش انرژی در کودکان و سایر افراد می گردد. لذت بردن از محیط آشپزخانه باعث لذت بردن از کار و افزایش عشق و محبت شده و نتیجه ی کار که شاید پخت یک غذای بسیار خوشمزه است باعث ایجاد لحظه های شاد و به یاد ماندنی می شود.

پس با توجه به اهمیت موضوع در این مطلب از وبلاگ میعاد تایم شما را با چند نکته ی مهم در دکوراسیون قلب خانه تان آشنا خواهیم کرد.

نکاتی برای دکوراسیون آشپزخانه

نکاتی برای دکوراسیون آشپزخانه

چیدمان مثلثی:

در طراحی آشپزخانه، مثلث کار به همبستگی بین سینک، اجاق گاز و یخچال اشاره دارد. چیدمان بهینه این سه جزء مستلزم فاصله مناسب بین آنها است و از نزدیکی بیش از حد و فاصله زیاد اجتناب می کند. محدوده ایده آل برای طول لبه های این مثلث از 4.5 تا 6 متر است.

رنگ مناسب برای آشپزخانه:

هرچقدر رنگ آشپزخانه روشن تر باشد فضای دلباز تر و محیطی با انرژی بیشتری خواهید داشت. میتوانید برای رنگ دیوارها از رنگهای مشابه داخل کاشی ها استفاده کنید. انتخاب رنگ مناسب برای اجزای آشپزخانه اهمیت زیادی در دکوراسیون آشپزخانه دارد و نشان دهنده حساسیت هنری است. رنگ های مختلف می تواند تأثیرات متفاوتی بر وضعیت عاطفی فرد داشته باشد. با انتخاب رنگ‌های شاد هنگام تزئین آشپزخانه، می‌توان خستگی و یکنواختی را از منطقه حذف کرد و حس مثبت را در بین ساکنان آن القا کرد. اندازه آشپزخانه نیز می تواند تحت تأثیر انتخاب رنگ قرار گیرد. به منظور ایجاد توهم وسعت در آشپزخانه های جمع و جور، توصیه می شود از رنگ های روشن تر استفاده کنید که روشنایی منطقه را برجسته می کند.

نورپردازی در آشپزخانه:

یکی از عناصر مهم در تزئین و افزایش جذابیت زیبایی آشپزخانه، انتخاب و قرار دادن مناسب وسایل روشنایی است. روشنایی کافی در آشپزخانه نه تنها زیبایی آن را افزایش می دهد، بلکه اثری آرام بخش به ذهن می آورد. عوامل مختلفی مانند کمیت و کیفیت روشنایی، زاویه تابش و رنگ های موجود در شرایط نوری در یک محیط خاص نقش دارند. نورپردازی از چندین جزء حیاتی تشکیل شده است. در بخش آباژور میعاد تایم برای شما محصولاتی را موجود و ارائه کردیم که می تواند برای آشپزخانه انتخاب مناسبی باشد. اگر نور کافی ندارید بهترین گزینه استفاده از نور مخفی زیر کابینتها است که هم نور بیشتری به فضا ساطع کرده و هم زیبایی خیره کننده ای به آن می دهد. 

سیستم تهویه آشپزخانه

سیستم تهویه آشپزخانه:

اگر تهویه طبیعی مانند پنجره در آشپزخانه ندارید باید از یک تهویه ی مصنوعی برای جابجایی هوا و رفع بوی غذاها استفاده کنید. اما اگر در فضای آشپزخانه تان پنجره وجود دارد یک آپشن بسیار ویژه دارید. به راحتی میتوانید از هوای تازه بهره برده و به گردش هوا در این محیط کمک کنید. اما درهر صورت استفاده از تهویه مصنوعی مانند هود لازم و ضروی است.

کفپوش آشپزخانه:

کفپوش آشپزخانه باید از جنس ضد اشتعال و قابل شستشو باشد. سرامیک هم ضد حرارت بوده و هم به راحتی شسته می شود و در برابر رطوبت نیز مقاوم است. در انتخاب کفپوش به لیز و لغزنده نبودن نوع کفپوش ها بسیار دقت نمایید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

نظم در آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه ارزش قابل توجهی در افزایش زیبایی ساختمان، به ویژه فضای آشپزی دارد. در حال حاضر، افراد در حالی که در مکان های شلوغ هستند، به دنبال سادگی هستند و باعث ایجاد تنش در آنها می شود. از این رو، توصیه می شود تعداد ابزار و تجهیزات مورد استفاده را به حداقل برسانید و از قرار دادن هر گونه اشیاء اضافی بر روی کابینت ها خودداری کنید. ادغام صراحت و سازماندهی در آشپزخانه به طور قابل توجهی درک جادار بودن منطقه را افزایش می دهد و در روحیه شما هم تاثیر مثبتی دارد.

کابینت های آشپزخانه

کابینت های آشپزخانه:

اگرچه سازماندهی کابینت آشپزخانه ما ممکن است مستقیماً بر زیبایی دکوراسیون آشپزخانه ما تأثیر نگذارد، مهم است که بدانیم یک آشپزخانه منظم و نامرتب، کامل با وسایل مختلف، در دستیابی به یک آشپزخانه بصری جذاب نقش دارد. روش‌های مختلفی برای سازماندهی محتویات داخل کابینت آشپزخانه وجود دارد، اما توجه به محدودیت‌های فضای داخلی کابینت بسیار مهم است. بنابراین، باید از قبل یک طرح کلی تهیه کنید تا اطمینان حاصل شود که همه مواد افزودنی و غذاهای اضافی به طور مناسب در داخل محفظه و فضا کابینت قرار می گیرند.

بدون شک کابینت ها هسته اصلی آشپزخانه هستند که همه ما می توانیم به اتفاق آرا با آن موافق باشیم. کابینت علاوه بر اینکه در آشپزخانه بسیار کاربردی است، فضای قابل توجهی را اشغال می کند و در نتیجه ظاهر کلی آشپزخانه را برای بازدیدکنندگان شکل می دهد. جنس کابینت ها نیز باید از متریال ضد اشتعال و قابل شستشو باشد. برای آشپزخانه های کوچک استفاده از رنگهای روشن و یا دربهای آینه ای پیشنهاد می گردد. کابینتهای دارای کشوهای جادار و عمیق کار را برای افراد خانه راحت تر میکند. میتوانید فضای کابینت را طبقه بندی کرده و وسایلتان را منظم تر بچینید.

سبک مناسب آشپزخانه

بدون شک، هرکسی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود سلیقه ای دارد. مهم است که قبل از خرید، سبک ترجیحی لوازم آشپزخانه را تعیین کنید. اولویت دادن به انتخاب سبک مناسب هنگام در نظر گرفتن کابینت ها ضروری است، زیرا بخش قابل توجهی از آشپزخانه را اشغال می کنند. انتخاب یک طراحی مناسب برای آشپزخانه به اندازه فضای آشپزخانه و همچنین زیبایی کلی سایر قسمت های خانه بستگی دارد. برای به حداکثر رساندن فضا در آشپزخانه های کوچک، باید از یک رویکرد طراحی مدرن برای ایجاد ذهنیت فضای بیشتر استفاده کرد.

سینک ظرفشویی:

اگر ماشین ظرفشویی دارید سینک های یک لگنه بسیار مناسب هستند اما اگر خودتان ظرفها را می شویید میتوانید با انتخاب سینک دو لگنه کار را راحت تر کنید. دقت کنید بعضی از سینکها به دلیل جنس نامرغوبشان بعد از مدتی دارای لکه های سیاه و یا زرد شده که با هبچ شوینده ای پاک نمی شوند. پس سعی کنید برای خرید سینک درباره جنس سینک بسیار تحقیق کنید.

لوازم دکوری آشپزخانه

لوازم دکوری آشپزخانه:

استفاده از گل وگیاه، شمعدان های کوچک، قفسه هایی برای کتابهای آشپزیتان و یا مجسمه های کوچک و لوازم دکوری دیگری که مطابق با سلیقه تان است میتواند به دلنشین تر شدن فضای آشپزخانه شما کمک کند. همچنین در اشپزخانه بهتر است که از ساعت دیواری بسیار زیبا و مخصوصی استفاده شود که بیانگر محیط باشد، چرا که ساعت دیواری اطلاع از تایم را در پخت و پز فراهم می کند و زیبا کننده این محیط می باشد. در این قسمت یعنی ساعت دیواری آشپزخانه برای شما تعدادی از ساعت های زیبا این مکان را موجود کرده ایم.

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله برای شما نکاتی را ارائه کردیم که میتواند مستقیما در روحیه شما تاثیر گذار باشد، تاثیر دکوراسیون آشپزخانه و نحوه چیدمان بر روحیه افراد در حدی است که تصمیم گرفتیم با تولید این مقاله، به صورت کامل در موردش صحبت کنیم. امیدوارم این مقاله از فروشگاه اینترنتی میعاد تایم برای شما مفید واقع شود.


مقالات مرتبط:

10 وسیله مدرن و کاربردی آشپزخانه

سرویس آشپزخانه، کلید زیبایی و حاص بودن آشپزخانه

راهکارهایی برای افزایش فضا ذخیره سازی آشپزخانه