افزایش فضای ذخیره سازی آشپزخانه یکی از مواردی است که می‌تواند دغدغه بسیاری از خانم های خانه دار باشد. داشتن فضای کامل برای نگه داری ظروف مختلف سرویس آشپزخانه و همچنین سرویس پذیرایی می‌تواند به ساکنین آرامش بیشتری دهد و مزیت یک آشپزخانه فضا مناسب آن است. امروز و در این مقاله راهکارهایی را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید فضای ذخیره سازی آشپزخانه را بیشتر کنید. امروزه که جمعیت بیشتر و زندگی پیشرفت کرده است، خانه ها و آپارتمان ها به ویژه آپارتمان ها کوچک تر شده اند که منجر به کوچکتر شدن فضاهای داخلی مانند آشپزخانه شده است. این مشکل ممکن است تا حدی با استفاده نکردن از برخی از مبلمان و لوازم استفاده نشده حل شود، اما از آنجایی که اکثر لوازم آشپزخانه به طور کامل مورد نیاز می باشد و اغلب مورد استفاده قرا می‌گیرد، استفاده نکردن از این سری وسایل تقریبا کاری غیرممکن است. به همین دلیل، یکی از بزرگترین مشکلات آشپزخانه های کوچک کمبود فضا و سازماندهی و نظم دادن به وسایل است.

در این مقاله از مجله میعاد تایم روش های منحصر به فردی را برای افزایش فضا ذخیره سازی آشپزخانه ارائه می دهیم که ممکن است ایده های تازه ای در ذهن شما ایجاد کند.

افزایش فضا آشپزخانه‌ها

افزایش فضا آشپزخانه‌ها

ضرورت وجود فضاهای ذخیره سازی در فضاهای محدود به ویژه در آشپزخانه های کوچک و همچنین دسترسی ساده به وسایل مورد نیاز آشپزخانه یکی از عواملی است که در دکوراسیون داخلی بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر، مرتب نگه داشتن وسایل آشپزخانه نه تنها از شلوغی و به هم ریختگی این فضا جلوگیری می کند، بلکه از هرج و مرج دکوراسیون داخلی نیز می کاهد. کابینت ها و کشوهای معمولی که در آشپزخانه ها دیده می شوند تغییر قابل توجهی را تجربه کرده اند و این نوآوری باعث ایجاد مفاهیم تازه و موثری شده است. شاید کابینت های پیشفرض آشپزخانه  برای شما فضای کافی را موجود نکنند و این امر حس خوبی ندارد. نه به این دلیل که به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارید، بلکه به این دلیل که باید از فضای موجود حداکثر استفاده را ببرید. اگر از راه‌حل‌های مدرن ذخیره‌سازی آشپزخانه استفاده کنید، ممکن است از فضای آشپزخانه‌تان بسیار مؤثرتر استفاده کنید.


1. استفاده بهینه و مناسب از کابینت ها

کابینت‌ها اصلی ترین وسیله ای است که فضا مورد نیاز برای ذخیره سازی و نگه داری وسایل مختلف را برای شما فراهم می‌کند. لوازم برای مدت بسیار طولانی در کشوها و کابینت ها نگهداری می شوند و این امر طبیعی است. با این حال، با باز کردن کشو های کابینت متوجه خواهید شد که تقریباً نیمی از فضا آنها خالی و استفاده نشده است. این یعنی فضاهایی در اختیار داریم که اصلا استفاده نشده و می‌توان با اقداماتی خاص نتیجه بهتری کسب کرد و از حداکثر فضا به صورت کامل استفاده کرد. بنابراین، طراحان دکوراسیون آشپزخانه مدرن، فضای پشتی کشوها را به قسمت های مستقل و مجزا تقسیم می کنند تا حداکثر استفاده از فضای کابینت و کشو را داشته باشند. با این کار فضای بیشتری برای نگهداری لوازم خانگی و وسایل آشپزخانه تولید می شود.


2. فضا بالا یخچال‌ها

بالای یخچال‌ها فضایی است که اغلب همیشه خالی است و شاید همین الان هم فضای بالای یخچال شما خالی و غیر قابل استفاده باشد. پس اغلب قسمت بالایی یخچال‌ها نیز خالی است و این فضای خالی برای افزودن فضای ذخیره سازی اضافی ایده آل است، درست مانند فضاهای باقی مانده در قسمت های بالاتر کابینت که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و با راهکار های بهینه، فضای ذخیره سازی آشپزخانه را افزایش داد. برای جلوگیری از مسائلی از این قبیل، طراحان حرفه ای آشپزخانه معمولا طرح های کابینت برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد دقیق ایجاد می کنند. با این حال، می توانید خودتان کابینت و فضایی دست ساز ایجاد کنید که در قسمت بالای یخچال بتواند وسایل مختلف را نگه دارید.

میز کشویی کنار آشپزخانه

3. میز کشویی کنار آشپزخانه

کنج آشپزخانه های می‌تواند با یک میز کشویی که در طرح های مختلفی موجود است، فضایی را در اختیار شما بگذارد تا وسایل مختلف را در این فضا نگه داری کنید. بنابر نیاز خود و فضایی که نیاز دارید، می‌توانید میز مورد نظر با تعداد کشوهای مورد نیاز را تهیه نمایید.


4. گاراژی با درب کشویی لوازم آشپزخانه

اگر آشپزخانه کوچکی دارید و می‌خواهید کابینت‌ها تمیز و منظم باشند و در عین حال از وسایل پرکاربرد استفاده می‌کنید، راه‌حل ایده‌آل این است که یک گاراژ لوازم خانگی بسازید یا تهیه نمایید. گاراژ لوازم خانگی در واقع فضایی است مانند همان کابینت با درهای کشویی که اغلب وسایل برقی مثل توستر، مخلوط کن، سرخ کن و سایر موارد را در خود نگه داری می‌کند. پس یک گاراژ با درب کشویی می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد.


5. آویز‌های دیواری در آشپزخانه‌ها

آویز دیواری این قابلیت را به شما می‌دهد که فضای دیوار آشپزخانه هم به فضا برای نگه داری وسایلی قابل آویزان کردن استفاده کنید. آویز دیواری روشی نسبتا معقول، مفید و کاربردی برای افزودن فضای ذخیره سازی بیشتر است. برای این راه حل قابل اجرا، هیچ تغییری لازم نیست. شما می توانید هر ظروف آشپزخانه ای را که می توان به دیوار آویزان کرد، با استفاده از آویز دیواری بر روی دیوار نگه داری کنید. آویز دیواری برای آشپزخانه به راحتی از فروشگاه های مربوطه قابل تهیه می‌باشد.


6. رک های برای نگهداری ظروف

ارتفاع کابینت ها معمولاً چندان کاربردی نیست. علاوه بر این، اضافه کردن تعداد طبقات کابین هم دسترسی به لوازم و ظروف آشپزخانه را دشوارتر و محدود تر می‌کند. بنابراین طراحان دکور آشپزخانه با نصب قفسه های متحرک در داخل کابینت ها، مکان کافی برای چیدن یا آویزان کردن ظروف مختلف مانند تابه ها را ارائه می دهند. این رک‌ها را می توان به صورت دائمی روی دیوار یا در فضای بین کابینت های بالا و پایینی نصب کرد.

خالی و خلوت بودن کف آشپزخانه

7. خالی و خلوت بودن کف آشپزخانه

از یک میز آشپزخانه جمع و جور یا میزهای تاشو برای افزایش انعطاف پذیری آشپزخانه خود استفاده کنید. البته کابینت های جزیره ای بهتر است در آشپزخانه های متراژ بالا استفاده شود، چرا که در آشپزخانه های کوچک می توانند این تصور را ایجاد کنند که آشپزخانه کوچکتر است. کابینت و میز باید تا حد امکان جمع و جور باشد. از آنجایی که وسایل آشپزخانه معمولاً در اندازه های استاندارد مناسب برای کابینت ها ساخته می شوند، این محصولات را می توان در اندازه های کوچکتر از تجهیزاتی مانند یخچال، اجاق گاز و ماشین لباسشویی انتخاب کرد.


8. شلف آشپزخانه‌ها

هرگز تأثیر شلف‌های آشپزخانه را دست کم نگیرید. شلف‌ها به شما این امکان را می‌دهد که پر استفاده ترین وسایل را بدون اینکه در کابینت نگه داری کنید، در اختیار و در دسترس داشته باشید. شما می توانید کالاها را با استفاده از شلف‌ها بدون اینکه آنها را دور از دسترس قرار دهید مرتب کنید. گسترش فضای بصری یکی دیگر از مزایای این شلف‌ها است که معمولاً در آشپزخانه های کوچک استفاده می شود.


9. تابش نور مستقیم در آشپزخانه

وجود یک پنجره رو به بیرون و تابش مستقیم نور خورشید علاوه بر حس خوب و روشن کردن محیط، می‌تواند این حس را القا کند که فضا بزرگتر است. سعی کنید از پرده‌هایی با پارچه های تیره و ضخیم و سنگین استفاده نکنید. رنگ روشن بسیار مناسب تر است.

افزایش فضا آشپزخانه

نکات تکمیلی این مقاله

در این مقاله نکاتی را برای شما ارائه کردیم که می‌توانید با رعایت این موارد توضیح داده شده، از فضا آشپزخانه بهترین استفاده را برده و نظم و زیبایی بی نظیری به آشپزخانه خود اضافه کنید. تک تک قسمت های آشپزخانه و هر تکه فضا این محیط نقش مهمی ایفا می کند، بنابراین هر متر مربع باید به دقت برنامه ریزی شود و از تمام قسمت های آشپزخانه به بهترین نحو ممکن استفاده کرد. نکات این مقاله، اگرچه به ظاهر ساده به نظر می رسند، اما می تواند منجر به افزایش عملکرد شما و روحیه شما شود و همچنین به زیبایی محیط آشپزخانه اضافه کند.