با سلام و ضمن عرض پوزش و تشکر از صبوری مشتریان گرامی به اطلاع می رساند به دلیل ترافیک و شلوغی پایان سال کلیه سفارشات با تاخیر ارسال خواهند شد.
با تبریک فرارسیدن سال نو سفارشاتی که قبل از تاریخ 20 اسفند ثبت می شوند در اولویت خواهند بود در غیر اینصورت ارسال این سفارشات به بعد ایام نوروز موکول خواهد شد.

علت از کار افتادگی ساعت مچی

گاهی اوقات ساعت مچی ما به سادگی کار نمی کنند. معمولاً هیچ نشانه روشنی از مشکل ساعت وجود ندارد و ما فقط می توانیم بدترین را تصور کنیم. پایان عمر ساعت ما و گم شدن دائمی ساعت ما. مخصوصاً اگر ساعتی به یادگاری داشته باشیم. با این حال، همه متخصصان صنعت ساعت می‌دانند که یک ساعت مچی، به‌ویژه ساعت‌های برند، طول عمر بسیار بالایی دارد. در بدترین حالت، با تعویض قطعه و کمی تعمیر و نگهداری، ساعت به محض اولین روز از فصل کاری جدید آماده استفاده خواهد شد.

با این حال، دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک ساعت ممکن است به طور ناگهانی از کار بیفتد. در بیشتر موارد، علت خرابی ساعت در نتیجه ضربه، به ویژه ضربه شدید است. اگر ساعت شما قبل از از کار افتادن ضربه خورده باشد، می توانید مطمئن باشید که علت خرابی آن همین ضربه است. با این حال، حتی در چنین شرایطی، با بردن ساعت خود به تعمیرگاه حرفه ای ساعت، ساعت خود را پس خواهید گرفت.

دلیل از کار افتادگی ساعت مچی

با این حال، اگر تعمیرکار ساعت خود را نمی شناسید و اطلاعاتی در مورد تجربه کاری یا تخصص آنها در این زمینه وجود ندارد، ممکن است ساعت شما در حین تعمیر کالیبره نشود (به این معنی که ساعت شما به اندازه کافی دقیق برای نمایش دادن زمان نخواهد بود.) یا ممکن است ضد آب خود را به طور کلی از دست بدهد. اتفاق دیگری که ممکن است در فرآیند تعمیر ساعت توسط یک تعمیرکار غیرقابل اعتماد رخ دهد این است که قطعات اصلی آسیب ببینند و به جای آن از قطعات با کیفیت پایین‌تر استفاده شود. از آنجایی که تعمیر ساعت اثری بر روی ساعت نمی گذارد، مشخص نیست که تعمیر آن ساده است یا پیچیده، و آیا از قطعات اصلی یا با کیفیت استفاده شده است، و ممکن است مالک پس از چند سال استفاده متوجه ایرادات ساعت شود.

مهم ترین نکته ای که در مراجعه به تعمیرکاران ساعت باید به خاطر داشته باشید این است که آنها شخصاً در یک شرکت معتبر ساعت یا شرکت ساعت سازی که از آن ساخته شده است حضور دارند یا در حال کار هستند.

همانطور که گفتیم، فرض کنید ساعت مورد علاقه خود را خریداری کرده اید. یک روز از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که ساعت شما کار نمی کند. شماره‌گیر را می‌چرخانید، روی صورت ضربه می‌زنید و سعی می‌کنید بفهمید چه خبر است. ساعت‌های مچی، مانند هر دستگاه دیگری که به باتری متکی است، ممکن است بدون هشدار از کار بیفتد. بیایید نگاهی بیندازیم که چه چیزی باعث می شود ساعت شما از کار بیفتد.

باتری و تعویض آن

باتری رایج ترین دلیلی است که ساعت شما از کار می افتد یا نیاز به تعمیر دارد. بهترین راه برای رفع مشکل باتری این است که باتری ساعت خود را هر 2 سال یکبار تعویض کنید، در حالی که باتری ساعت کوارتز می تواند 3 سال یا بیشتر دوام بیاورد. توصیه می شود باتری ساعت خود را توسط یک متخصص تعویض کنید، زیرا ممکن است با تعویض باتری ساعت خود، به طور ناخواسته به قطعات کوچک داخل ساعت آسیب برسانید.

موتور ساعت

از دلایلی که باعث خرابیو از کار افتادن ساعت مچی شما می شود، میتوان موتور و خرابی آن را نام برد. اگر خرابی کم باشد می توانید با سرویس جزئی ساعت خود را تعمیر کنید. اگر تعمیر فوری باشد، باید قطعات ساعت را تعویض کنید. در این صورت باید ساعت خود را سرویس و تست کنید که مدت زمان بیشتری طول می کشد. این فاصله زمانی بین ساعت های مچی اتوماتیک و ساعت های کوارتز متفاوت است.

شکستگی قطعات ساعت مچی

شکستگی قطعات ساعت مچی

دو نوع شکستگی وجود دارد: داخلی و خارجی. شکستگی داخلی به خرابی داخلی قطعات ساعت اشاره دارد. نمونه هایی از شکستگی داخلی شامل شکستن شیشه یا قاب و شکستگی بند در ساعت های سرامیکی و پلاستیکی است. شکستگی داخلی قطعات ساعت معمولاً به خرابی داخلی اجزای موتور اشاره دارد. شکستگی داخلی در اثر ضربه یا استفاده نادرست از تنظیمات ساعت ایجاد می شود. اگر هر نوع شکستگی رخ دهد، ساعت باید تعویض شود.

مقاله مرتبط: شیشه ساعت مچی و انواع آن و توضیحات عمیق در مورد هر کدام

در ساخت ساعت ها مشکلاتی وجود دارد

ممکن است ساعت معیوب خریداری کرده باشید. اگر تا به حال به یک ساعت نگاه کرده باشید، می دانید که از میلیون ها چرخ دنده کوچک و اجزای ظریف تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا ساعت را کار کند. اما اگر تنها یکی از این اجزا به درستی قرار نگیرد، ساعت برای مدت طولانی از کار می افتد. در چنین مواقعی باید با شرکت سازنده در تماس باشید. آنها می توانند ساعت شما را برای شما تعویض یا تعمیر کنند.

قرار گرفتن ساعت مچی در نزدیکی میدان مغناطیسی

یکی دیگر از دلایل آسیب دیدگی ساعت مچی، قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی است. در این حالت، چرخ ساعت (که نوسانات ساعت شما را کنترل می کند) یا همیشه کار می کند یا ممکن است از کار بیفتد و به ساعت شما آسیب برساند. بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که از قرار دادن ساعت خود در مجاورت رادیو، بلندگوها یا وسایل الکترونیکی مانند تلفن و تبلت خودداری کنید. برخی از برندهای معروف ساعت مانند رولکس ضد مغناطیسی هستند و تحت تأثیر میدان های مغناطیسی قرار نمی گیرند.

آب و صدمات ناشی از آن ساعت مچی

آب و صدمات ناشی از آن

اگر ساعت خود را وارد استخر، دوش کرده اید یا دست های خود را با ساعت روی مچ شسته اید، به احتمال زیاد آب به آن آسیب رسانده است. آب می تواند به صفحه شیشه ای، قاب و دکمه های ساعت شما نفوذ کند. حتی مقدار کمی آب می تواند باعث از کار افتادن ساعت شما یا از نابودی آن شود. بهترین گزینه این است که ساعت خود را به صورت حرفه ای خشک کنید.

عدم نگهداری و مراقبت مناسب از ساعت

یکی دیگر از دلایل خرابی ساعت، عدم نگهداری و مراقبت مناسب از ساعت مچی است. اگرچه ممکن است این موضوع در ظاهر ساعت قابل مشاهده نباشد، اما بر اجزای فنی داخلی ساعت تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر ساعت در دماهای بالا یا پایین استفاده شود، باعث آسیب شدید به موتور و واشر ساعت می شود. علاوه بر این، تغییر ناگهانی دما (مثلاً از سرد به گرم) باعث انبساط یا انقباض قطعات ساعت می شود. در این صورت بخار آب وارد صفحه نمایش ساعت می شود و موتور ساعت تحت تاثیر قرار می گیرد. گرمای شدید، روغن موتور ساعت را نیز خشک یا سفت می کند که باعث اصطکاک با چرخ دنده های ساعت می شود و پس از مدتی از کار می افتد.

خرابی فنر ساعت مچی

تمام فنرها یا به دلیل فرسودگی و یا فشاری که به ساعت وارد می کنند در نهایت فرسوده می شوند. در ساعت های اتوماتیک مکانیزمی وجود دارد که از انجام حرکات زیاد چرخ توسط روتور جلوگیری می کند تا فنر اصلی فشار زیادی را تحمل نکند. اگر ساعت شما قدیمی تر است، حتی بالاترین فشاری که ساعت شما برای تحمل آن طراحی شده است می تواند باعث شکستن فنر اصلی شود. برای تعمیر ساعت خود، باید فنر را تعویض کنید.

شل شدن عقربه ها

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شود ساعت از کار بیفتد، شل بودن عقربه ساعت است. حتی اگر ساعت در یک حرکت عادی در جهت عقربه های ساعت باشد، باز هم می توان پیچ ها را باز کرد. برخی از مشتریان ما باید هر 3 ماه یکبار تمام پیچ‌های عقربه‌های ساعت خود را ببندند زیرا نمی‌خواهند ساعت خود را گم کنند. این را می توان در چند مرحله ساده برطرف کرد. ابتدا پیچی که شل شده است را از روی ساعت جدا می کنیم. سپس، پیچ را در موقعیت صحیح محکم می کنیم. هزینه تعمیر برای شل کردن عقربه ساعت خیلی گران نیست.

مقاله مرتبط: 7 درس ارزنده که درباره امکانات ساعت مچی باید بدانید

علت از کار افتادگی ساعت مچی

نکات پایانی و تکمیلی

چیزهای زیادی در خرابی ساعت وجود دارد. بستگی به نوع تعمیر، مدت زمان نیاز به تعمیر و هزینه آن دارد. در هر صورت ما به یک تعمیرکار حرفه ای ساعت نیاز داریم که بتواند تخصص، دانش و تجربه خود را در اختیار ما قرار دهد تا اطمینان حاصل شود که ساعت در طول فرآیند تعمیر آسیب نمی بیند. توجه به این نکته مهم است که ساعت‌های مچی خریداری شده از فروشنده معمولاً تا دو سال ضمانت شرکت دارند. این ضمانت اغلب شامل خدمات موتور رایگان (اگر ساعت شما توسط افراد دیگر باز نشود) و نفوذ آب به ساعت شما می باشد. همیشه ایده خوبی است که در طول دوره گارانتی با فروشنده یا شرکت تماس بگیرید.