در بیشتر موارد، ساعت‌های مچی با شیشه‌های مختلفی تجهیز می‌شوند که از صفحه ساعت محافظت می‌کند و باعث می‌شود که عقربه‌های ساعت به وضوح دیده شوند. با تحقیق در مورد شیشه ساعت مچی بهینه، ممکن است در مورد تعداد طبقه بندی های هر نوع شیشه و همچنین عملکردها و تمایزات فردی آنها تعجب کنید. این مقاله یک راهنمای جامع در مورد انواع شیشه ساعت مچی ارائه می دهد که می تواند به شما در انتخاب مناسب ترین گزینه با توجه به نیازهای خاص خود کمک کند. شیشه ساعت مچی در کنار نکات طلایی در انتخاب و خرید یک ساعت مچی باید در نظر گرفته شود.

انواع شیشه ساعت مچی

انواع شیشه ساعت مچی

به طور کلی، سه دسته مجزا از شیشه ساعت وجود دارد.

 • یک ماده مصنوعی که ظاهر یک کریستال را تقلید می کند که به کریستال اکریلیک معروف است.
 • یک کریستال طبیعی ساخته شده از مواد معدنی که کریستال معدنی هم گفته می‌شود.
 • نوعی کریستال که به یاقوت کبود معروف است.

هر مورد دارای ویژگی های متمایزی است که آنها را قادر می سازد برای سناریوها و اهداف خاص مناسب باشند. در ادامه به صورت جداگانه هر کدام را توضیح خواهیم داد.

کریستال اکریلیک یا شیشه اکریلیک

کریستال اکریلیک معمولاً به عنوان نام های جایگزین به عنوان "پرپکس"، "هسالیت" و "پلکسی گلاس" شناخته می شود. این نوع خاص از کریستال برای استفاده در صفحه ساعت طراحی شده است و با استفاده از فرم تخصصی پلاستیکی به نام پلی متیل متاکریلات ساخته می شود.

دلیل اینکه ساعت‌های مچی ارزان قیمت اغلب دارای اجزای کریستال اکریلیک براق هستند، می‌توانست در موارد متعدد مورد توجه شما قرار گرفته باشد. این به دلیل در دسترس بودن این قطعات با هزینه خرده فروشی کم و مناسب است. این شیشه ها را می‌توان به آسانی تغییر داد و اغلب در ساعت‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ساعت‌سازان را قادر می‌سازد تا آنها را به شکل گنبدی درآورند. این شیشه دارای انحنای بسیار خوبی است که می توان آن را از یک دیدگاه خاص تحسین کرد.

اگرچه شیشه اکریلیک قیمت مناسبی دارد، اما دوام آن برای مقاومت در برابر خط و خش را ندارد. این شیشه دارای توانایی قابل توجهی در مقاومت در برابر ضربه و در عین حال انعطاف پذیری فوق العاده است. نام های مستعاد که در اول این بخش گفته شد، به انواع خاصی از شیشه های اکریلیک اشاره دارد که دارای ویژگی های منحصر به فرد و محدودی هستند. در مجموع، این شیشه ها سطوح عملکردی قابل مقایسه ای از خود نشان می دهند.

شیشه ساعت مچی اکریلیک

مزایا شیشه ساعت مچی اکریلیک

 • مقاوم در برابر ضربه
 • پولیش یک روش موثر برای از بین بردن خراش های جزئی است.
 • هزینه مقرون به صرفه

معایت و مضرات شیشه اکریلیک

 • مستعد خراشیدگی بدون تلاش زیاد.
 • هر چه تعداد خراش ها بیشتر باشد، وضوح صفحه نمایش کمتر می شود.
 • از دیدگاه ذهنی یک فرد خاص، ارزان تلقی می شود.

مناسب برای: ساعت‌های ارزان قیمت، ساعت‌های مچی با الهام از سبک قدیمی، و ساعت‌هایی که برای غواصی ساخته شده‌اند.

کریستال معدنی یا شیشه معدنی

اصطلاح "هاردلکس" گاهی اوقات برای اشاره به کریستال معدنی استفاده می شود. بسیاری از برندهای ساعت، این کریستال را به دلیل مقرون به صرفه بودن، گزینه ای مقرون به صرفه می دانند. گفته می شود شیشه های ساخته شده از سیلیس که به شیشه های معدنی معروف هستند، در مقایسه با کریستال اکریلیک مقاومت بیشتری در برابر خراش دارند. با این حال، شواهد کمی برای حمایت از این ادعا وجود دارد. شیشه های معدنی شباهت ها و ویژگی های زیادی با شیشه های استاندارد دارند.

شیشه معدنی معمولاً در ساعت‌های مد استفاده می‌شود، زیرا ساخت آن مقرون به صرفه است و مقاومت بالایی در برابر خراش دارد.

شیشه یا کریستال معدنی ساعت مچی

مزایا شیشه یا کریستال معدنی ساعت مچی

 • اکریلیک در مقایسه با آن مقاومت کمتری در برابر خش دارد
 • انعکاس محدود و کمتر در مقایسه با یاقوت کبود
 • محافظت کامل در برابر ضربه

مضرات کریستال یا شیشه معدنی

 • به اندازه یاقوت کبود در برابر خراش مقاوم نیست
 • اگر کریستال دچار خراش یا ترک شدید شود، قابل تعمیر نیست و نیاز به تعویض دارد
 • تحمیل تأثیر ناشی از عواقب بعدی

مناسب برای: ساعت های مچی ارزان قیمتی که کریستال یاقوت کبود ندارند.

کریستال یاقوت کبود

کریستال یاقوت کبود یا شیشه یاقوت کبود

به عنوان یک قاعده، وقتی صحبت از ساعت‌های مچی درجه یک می‌شود، شیشه یاقوت به دلیل استحکام و دوام بی‌نظیر آن در میان گزینه‌های کریستالی، بهترین انتخاب است. شیشه‌های یاقوت کبود که معمولاً در ساعت‌های مچی یافت می‌شوند، معمولاً مصنوعی هستند و با استفاده از مواد تخصصی ساخته می‌شوند نه اینکه از مواد طبیعی تهیه شوند. این کریستال مشابه اکریلیک در واقع شیشه محسوب نمی شود و اکسید آلومینیوم کریستالی شفاف نامیده می شود. به طور معمول، این عنصر در یک محیط آزمایشگاهی تولید می شود. تنها یک ابزار الماسی قادر به ایجاد خراش روی سطح این عینک است.

اگرچه یاقوت کبود در برابر خراش مقاوم است، اما در صورت ضربه شدید مستعد شکستگی است. ساعت‌های نظامی معمولاً از مواد اکریلیک تشکیل شده‌اند که به عنوان یک جایگزین بسیار بادوام و کمتر مستعد شکستگی هستند.

مزایا شیشه یاقوت کبود

 • ماندگاری بی نظیر در برابر خط و خش
 • جذابیت بصری و رنگ های فریبنده
 • این کریستال خاص دارای یک لایه بازتابنده است که وضوح بصری ساعت را افزایش می دهد

مضرات شیشه یاقوت کبود

 • هزینه بالا
 • در برابر له شدن در نتیجه برخوردهای قدرتمند آسیب پذیر است.
 • اگر ساعت با هر نوع آسیبی مواجه شود، کریستال باید تعویض شود زیرا قابل تعمیر نیست.

ایده آل برای: ساعت با کیفیت و رده بالا که روی مچ بسته می شود. این ساعت برای افرادی که ساعت‌هایشان در معرض خط و خش هستند مناسب‌تر است.

محصول مرتبط: ساعت ویولت مردانه کلاسیک


انواع دیگری از شیشه‌ها موجود است

کریستال معدنی با روکش یاقوت کبود

کریستال معدنی با روکش یاقوت کبود

برندهای کوچک به سمت شیشه های معدنی با روکش یاقوت کبود، که یک پیشرفت جدید در صنعت است، جذب شده اند. این خلاقیت انقلابی از یک لایه شیشه معدنی تشکیل شده است که با پوششی از لمینت یاقوت کبود در قسمت بیرونی آن ترکیب شده است. سافلکس، شیشه‌ای که قبلاً توسط سیکو استفاده می‌شد، مورد قابل توجهی را به نمایش می‌گذارد.

این شیشه به عنوان اتصالی عمل می کند که ماده معدنی و یاقوت کبود را به هم متصل می کند. این شیشه خاص اغلب به عنوان برتر از شیشه های دیگر به بازار عرضه می شود، اما مواردی مشاهده شده است که لایه یاقوت کبود یا از بین رفته یا کاملاً خرد شده است. بنابراین، ممکن است عاقلانه تر باشد که شیشه یاقوت معمولی را انتخاب کنید. در ابتدا، این لایه به عنوان یک جایگزین اقتصادی تر برای یاقوت کبود تبلیغ شد. با این حال، با کاهش هزینه تولید یاقوت کبود، صنعت از استفاده از مواد پوشش داده شده دور شد.

کریستال کریستنا

کریستال های استفاده شده توسط برند اشتورلینگ و شرکت تابعه آن آکریبوس به طور مشترک کریستنا نامیده می شوند. یک تولید کننده ساعت مچی از کریستنا، نوعی شیشه مات، در فرآیند تولید خود استفاده می کند.

اطلاعات کافی در مورد خواص و هدف این ماده در دسترس نیست. اشتورلینگ با اطمینان ادعا کرده است که کریستنا بهینه ترین ماده برای ساخت شیشه ساعت مچی است. بدیهی است که دوام این شیشه از کریستال یاقوت کبود پیشی گرفته و عملکرد اولیه چشمگیری را از خود نشان می دهد که ویژگی های اصلی و اساسی آن برای فروش را تشکیل می دهد. یاقوت کبود با وجود دوام، مستعد شکستن است. برای خرید ساعت مچی شیشه یاقوت کبود مدرن تر و بهتر و مقاوم تر است و در حال حاظر ساعت با شیشه کریستنا کمتر یافت می‌شود.

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله به طور مفصل انواع شیشه ساعت مچی را بررسی و هر کدام را به صورت جداگانه موشکافی کرده و توضیح دادیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود چرا که شیشه ساعت مچی یکی از مهمترین مواردی است که باید در خرید ساعت مچی به آن اشاره کرد.