آباژور و انواع آن درچیدمان فضاها

آباژور یک منبع نور و نوعی چراغ تزیینی است که هم برای افزایش نور در فضاهای مختلف و هم تزیین آنها بکار می رود. بسیاری از طراحان و دکواتورها در زمان احداث ساختمان و جانمایی پنجره ها حضور نداشته و بعد از آن با نورپردازی های داخلی و استفاده از آباژور میتوانند نور را به فضاها آورده و کمی آن را جبران نمایند. امروزه انواع مختلفی از آباژور در بازار موجود است که در این مطلب از وبلاگ میعاد تایم میخواهیم به معرفی و بررسی آنها بپردازیم. پیشنهاد میکنیم طیف وسیعی از سری محصولات آباژور و چراغ خواب موجود را در سایت میعاد تایم از دست ندهید.

انواع آباژور

انواع آباژور

معمولا آباژورها به دو صورت پایه کوتاه (یا رومیزی) و پایه بلند ( یا ایستاده ) موجود هستند. هرکدام از این دو مدل در سبکهای مختلفی مانند مدرن، کلاسیک، آرت دکو و یا پایه های مختلف برنجی یا چوبی وجود دارند. آباژورهای پایه بلند بیشتر در دکوراسیون فضای نشیمن و پذیرایی مورد استفاده قرار می گیرند که با توجه به سبک حاک در فضا انتخاب خواهد شد .

انواع آباژور پایه بلند

آباژور ایستاده با بازوی متحرک:

با استفاده از این آباژور میتوانید موقعیت نور را خودتان با جا به جای کردن بازوی آباژور تنظیم نمایید و نیازی به جابجایی آباژور نیست.

آباژور چند منظوره:

بعضی از آباژورها روی یک میز کوچک گرد سوار شده اند که دو نوع کاربرد دارند. هم به عنوان آباژور و یک منبع نور و هم کارایی میز را خواهند داشت.

آباژور هتلی و کافی شاپی:

آباژورهای ساده ی ایستاده با کلاهک های پارچه ای از این نوع هستند. به دلیل سادگی و سبک مدرن و کلاسیک و یا سنتی انها برای هتلها و یا کافی شاپ ها بسیار مناسب هستند.

آباژورهای چند شاخه:

این آباژورها شامل یک چراغ با لامپ های متعددند که قابلیت تنظیم داشته و معمولا در سالن های خیلی بزرگ که نیاز به نور بیشتری برای روشنایی دارند، استفاده می گردد.

آباژورهای ایستاده مطالعه:

علاوه بر آباژورهای رومیزی مطالعه در بعضی مواقع شما نیاز دارید که از فاصله ی بیشتری روی یک نقطه ی کانونی برای مطالعه نور داشته باشید در این مواقع آباژورهای مطالعه ایستاده بهترین گزینه هستند و با بازوی متحرک قابلیت تنظیم نور را نیز دارند.

آباژورهای ایستاده مدل شمعدان:

این مدل از آباژور به شمعدان های قدیمی بسیار شباهت دارد با این تفاوت که به جای مشع از لامپ اسنفاده می شود.

مدل های آرکو و مدرن:

این مدلها دارای پایه های بلند و قوس دار هستند و برای استفاده در مکان های که سقف آنجا بلند است بسایر مناسب تر می باشند.

انواع آباژور پایه کوتاه

انواع آباژور پایه کوتاه

آباژور مطالعه رومیزی:

این آباژورها با پایه کوتاه و بازوی متحرک برای تنظیم نور در یک نقطه و مطالعه ی بهتر می باشند.

آباژور رومیزی ست:

در کنار لوسترها، آباژورهایی برای ست کردن با آنها و استفاده در فضای نشیمن و پذیرایی تولید می شوند که فضای جذاب و دلپذیر به دکوراسیون خواهند داد.

آباژور های رومیزی با پایه های مختلف:

برای زیبایی وتنوع در آباژورهای رومیزی پایه های آنها با جنس های مختلف مانند چوب، فلز، برنج ، سرامیک ، سنگی، پلاستیکی و کاغذی تولید می شوند. 

همچنین در مقاله ای با عنوان "آیا واقعاً به آباژورها نیاز داریم و نکات مهم در انتخاب آباژور " بیشتر در مورد این مبحث توضیح دادیم که پیشنهاد می‌شود بعد از این مقاله به مطالعه مقاله پیشنهادی بپردازید. در ادامه هم در مورد کاربرد فراوان و تاثیرگذار مجسمه در طراحی داخلی خواهیم پرداخت.

مجسمه و کاربردهای شگفت انگیز آن در طراحی داخلی

مجسمه و کاربردهای شگفت انگیز آن در طراحی داخلی

در بسیاری از سبکهای طراحی داخلی که در مطالب گذشته همه ی آنها را با هم بررسی نمودیم، مجسمه و لوازم دکوری به عنوان تکمیل کننده ی دکوراسیون بوده اند. یک بستنی وانیلی ساده را تصور کنید تا زمانی که یک گیلاس به عنوان تاپینگ روی آن نگذاشته اید، تکمیل نیست. در این مثال مجسمه ها نقش گیلاس را بر عهده دارند. استفاده از مجسمه در منازل قدمت دیرینه ای دارند. هر نوع اثر حجمی مانند مجسمه، تندیس، کنده کاری های چوبی در همه دوران ها به عنوان عنصر تزیین استفاده شده اند. کما اینکه بعضی مجسمه ها علاوه بر عنصر تزیین کاربردهای دیگری هم دارند.

مجسمه ها با توجه به نوع و جنس و نیز ابعاد میتوانند به عنوان یک نقطه کانونی در نظر گرفته شوند و تمامی توجهات را به خود جلب کنند. طراحان از مجسمه ها برای ایجاد وزن بصری مناسب در فضا استفاده می کنند.

انواع مجسمه

مجسمه های مدرن، مجسمه های سنتی، مجسمه های کلاسیک، مجسمه های شاد و فانتزی، مجسمه های سمبلیک، مجسمه های نمادین حیوانات و بسیاری دیگر از انواع مجسمه های موجود هستند. شما می توانید برای مشاهده و خرید این مجسمه ها از طریق سایت میعاد تایم و قسمت محصولات اقدام نمایید.

کاربرد مجسمه ها

مجسمه ها بهترین گزینه برای ایجاد تعادل، هماهنگی، رعایت وزن بصری و در کل تقویت فضای دکوراسیون هستند. با توجه به مدل هر مجسمه می توان در فضاهای مختلف و سبکهای متناسب از آن استفاده نمود. برای مثال مجسمه های مدرن در سبک مدرن، مجسمه های سنتی در سبک سنتی، مجسمه های چوبی و فانتزی در سبک روستیک، مجسمه های بودا در سبک هندی، مجسمه های نمادین مانند شیر که نماد قدرت، ماهی که نماد زندگی و خوشبختی و خروس سفید که نماد خیر وبرکت است در سبک های کلاسیک و سلطنتی و در قسمت پذیرایی مورد استفاده می باشد.

در واقع درجه اهمیت فضا و همچنین رسمی و جدی بودن محیط هم می تواند در انتخاب مجسمه نقش مهمی داشته باشد. مجسمه ها را می توان با توجه به مفهومی که دارند در یک بخش خاص از خانه قرار داد. برای مثال مجسمه فرشته که مفهوم نگهبان را دارد را می توان در بالای سر درب ورودی خانه قرار داد.

مجسمه های کاربردی

مجسمه های کاربردی

مجسمه ها علاوه بر یک عنصر تزیینی در بعضی مواقع میتوانند کاربردهای دیگری داشته باشند که به آنها مجسمه های کاربردی یا عملکردی می گویند. مانند پایه ی بلند یک میوه خوری که میتواند پیکر یک بچه با سبدی روی دست باشد یا آباژور کنار سالن که پایه ی آن میتواند یک مجسمه ی ظریف تراش خورده باشد. 

لطفا رنگ مجسمه را انتخاب کنید.

توجه به این نکته ضروری است که رنگ مجسمه باید با رنگ های موجود در دکوراسیون داخلی هماهنگ باشد. از آنجایی که دکوراسیون با هدف ایجاد یک تأثیر بصری و افزایش محیط است، ماهیت آن در رعایت شدن و هماهنگی بین تمام جزئیات است. بنابراین، انتخاب رنگی که شباهت زیادی به پس‌زمینه اتاق داشته باشد، ظاهر زیبایی را به همراه نخواهد داشت. برای افزایش جذابیت فضای خود، سعی کنید مجسمه‌ای را انتخاب کنید که با رنگ و چیدمان متفاوت باشد، در نتیجه ظاهری چشمگیر ایجاد کنید.

محل قرار گیری مناسب مجسمه

توصیه می شود مجسمه را در مکانی قابل توجه یا مشخص قرار دهید. در واقع، آنها با قرار دادن آن بر روی طاقچه یا قفسه از ابعاد کوچک آن استفاده می کنند. نور کافی و قرار دادن یک شی در گوشه ای با تن رنگی متفاوت با محیط اطراف آن توصیه می شود.

نکات پایانی و تکمیلی:

در این مقاله در مورد آباژور و انواع آن توضیحات بسیار کاملی را ارائه کردیم. آباژور های پایه بلند و آباژور های پایه کوتاه که هر کدام هم تنوع مختلفی دارند می‌تواند بنا بر سلیقه شما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین در ادامه در مورد مجسمه توضیحاتی را بیان کردیم. مجسمه یکی از اکسسوری های بسیار تاثیر گذار در دکوراسیون می باشد که در اندازه و تنوع های بسیار فراوانی موجود می باشد. به پایان این مقاله از سری مقالات فروشگاه اینترنتی میعاد تایم رسیدیم. امیدوارم که این مقاله مثمر ثمر واقع شود.