در دنیای معاصر سیستم های صوتی و تجهیزات صوتی پیشرفته، به نظر می رسد رادیوهای قدیمی به فراموشی سپرده شده اند. استفاده از آنها به طور قابل توجهی در طول زمان کاهش یافته است. با این وجود، ظاهر قدیمی و ارزش احساسی این رادیوها در مقایسه با بلندگوهای امروزی بی نظیر و بی بدیل باقی مانده است. از این رو، کسانی که عشق شدیدی به رادیوهای قدیمی دارند، همچنان به سمت آنها جذب می شوند. بلندگوی رادیویی وسیله ای است که نه تنها امواج رادیویی را ضبط می کند بلکه به عنوان یک پخش کننده موسیقی نیز عمل می کند. در راهنمای جامع خود برای خرید بلندگوی رادیویی، ویژگی های برجسته ای را که باید قبل از خرید در نظر بگیرید، بررسی خواهیم کرد. ما همچنین برخی از بهترین بلندگوهای رادیویی موجود در بازار را برجسته خواهیم کرد. اگر به خرید بلندگوی رادیویی علاقه دارید، این مقاله مناسب شما است.

راهنمای خرید رادیو اسپیکر

راهنمای خرید رادیو اسپیکر

بازار یک شکاف طبقه بندی شده بین دو نوع مجزا از رادیوها را نشان می دهد. رادیوهای معمولی و بلندگوهای مشابه آنها. مدل های قبلی یادآور مدل های قدیمی هستند و قیمت پایین تری دارند، اما عملکرد آنها محدود به دریافت امواج رادیویی است. بازده دریافت موج، واریانس طول موج و توان آنتن صرفاً به نوع رادیو و آنتن مورد استفاده بستگی دارد. برعکس، اسپیکر های  رادیویی به عنوان یک گزینه لوکس تر با قیمت کمی بالاتر برجسته می شوند. 

بسته به نوع آنتن مورد استفاده، بلندگوهای رادیویی می توانند عملکردهای مختلفی را هنگام دریافت امواج رادیویی انجام دهند. با این حال، برجسته ترین ویژگی این دستگاه ها استفاده از درایو پخش است که به کاربر امکان می دهد آهنگ های مورد علاقه خود را پخش کنند. اکثر این محصولات مجهز به فناوری بلوتوث هستند و از این طریق کاربر را قادر می سازد موسیقی مورد نظر خود را از طریق تلفن همراه خود پخش کند. برخی از مدل‌های بلندگوهای رادیویی حتی ویژگی اضافی پخش موسیقی از طریق کابل AUX، کارت حافظه و درایو فلش را ارائه می‌دهند. در ادامه، ما باید به چندین عامل کلیدی که در هنگام خرید رادیو اسپیکر باید در نظر گرفته شوند، بپردازیم.

انواع رادیوها

همانطور که در مقاله نکاتی قابل توجه قبل از انتخاب رادیو کلاسیک توضیح دادیم. انواع مختلفی از رادیوها وجود دارند که هر کدام ظاهر و روش های دریافت امواج منحصر به فردی دارند. با در نظر گرفتن این ویژگی ها، می توانید رادیویی را انتخاب کنید که کاملاً مطابق با نیازهای شما باشد.

رادیوهای لامپی:

در حالی که دیگر تولید نمی شوند، به عنوان پدران رادیوهای مدرن عمل می کنند و طرح های آنها در بسیاری از بلندگوهای رادیویی مدرن استفاده می شود قبل از ظهور ترانزیستورها که انقلابی در دنیای الکترونیک ایجاد کند، لامپ‌های خلاء به عنوان گزینه‌ای برای دریافت سیگنال‌های رادیویی تحت تأثیر قرار می‌گرفتند. با این حال، با وجود در دسترس بودن در اندازه های قابل حمل، این لامپ ها در مقایسه با طراحی براق و جمع و جور ترانزیستور فوق العاده حجیم و دست و پا گیر بودند.

در نتیجه، خانواده‌ها مجبور شدند فضای اختصاصی را در خانه‌های خود برای قرار دادن این وسایل الکترونیکی عظیم از جمله گرامافون و تلویزیون‌های قدیمی اختصاص دهند. در تلاش برای ساخت این دستگاه ها تا حد امکان از نظر زیبایی شناختی، سازندگان اغلب از چوب گردو برای ایجاد طرح های خیره کننده استفاده می کردند. جالب توجه است که لامپ های خلاء نقش مهمی در تقویت سیگنال در رادیوهای لامپی ایفا می کنند. این لامپ ها با دریافت و تقویت جریان ضعیف امواج الکترومغناطیسی، نقشی جدایی ناپذیر در روزهای اولیه فناوری رادیویی داشتند.

رادیوهای ترانزیستوری

رادیوهای ترانزیستوری

تکرار بعدی رادیوها، از روی ترانزیستورهای متعددی که استفاده می‌کنند نامگذاری شده‌اند و می‌توان آنها را بدون زحمت در بازار امروز تهیه کرد.

نوع آنتین رادیو

وقتی صحبت از انتخاب اسپیکر رادیویی بهینه می شود، باید به نوع آنتنی که دارد فکر کرد. در حالی که برخی از بلندگوهای رادیویی دارای آنتن‌های داخلی هستند که به طور محکم در داخل دستگاه جای گرفته‌اند، ممکن است به اندازه همتایان آنتن خارجی خود عملکرد مطلوبی نداشته باشند. از طرف دیگر، آنتن های خارجی را می توان تغییر داد تا از نظر اندازه و زاویه با مشخصات دقیق شما مطابقت داشته باشد و اطمینان حاصل شود که شبکه رادیویی شما از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است.

توان خروجی اسپیکر رادیو

هنگام خرید بلندگوهای رادیویی، قدرت خروجی به دلیل تأثیر مستقیم آن بر بلندی صدا، یک نکته مهم است. برخی از بلندگوهای رادیویی علاوه بر کیفیت و نوع درایو پخش کننده موسیقی، که در عملکرد اصلی پخش موسیقی ضروری است، از دو درایو پخش برای فعال کردن پخش صدای استریو استفاده می کنند. توان خروجی یک بلندگوی رادیویی یک معیار مفید برای درک بلندی صدای آن است، با قدرت خروجی بالاتر برابر با بلندی صدای بیشتر. به طور معمول، بلندگوهای رادیویی به درایورهایی با حداقل 5 وات مجهز هستند که سطح صدای رضایت بخشی را ارائه می دهد.

موارد پخش رادیو

موارد پخش

همانطور که بدون شک می دانید، جدای از شبکه های پخش رادیویی، یکی از کارکردهای اصلی بلندگوهای رادیویی توانایی پخش موسیقی است. بنابراین توجه به گزینه های پخش موجود با محصول برای بهینه سازی راحتی کاربر ضروری است. بلوتوث به عنوان مهمترین روش اتصال در اکثر بلندگوهای رادیویی عمل می کند. شایان ذکر است که هرچه نسخه بلوتوث بالاتر باشد، مصرف انرژی بلندگوی رادیو کمتر است و در نتیجه ثبات پخش موسیقی افزایش می یابد. علاوه بر این، پورت AUX پخش موسیقی از طریق کابل را ارائه می دهد که می تواند در شرایط خاص مفید باشد. علاوه بر این، درگاه USB و درگاه کارت حافظه نیز به عنوان گزینه‌های مناسب برای پخش موسیقی روی بلندگوی رادیو عمل می‌کنند و در نتیجه امکان لذت بردن از انتخاب‌های موسیقی دلخواه را فراهم می‌کنند.

میزان ظرفیت باتری اسپیکر رادیو

اکثریت رادیو ها معمولا با باتری های که در داخلشان تعبیه شده است، تغذیه شده و مورد استفاده قرار میگیرند. باتری داخلی برای کار پیش پا افتاده پخش رادیو کافی است ولی اگر انتظارات شما فراتز از این است و قصد دارید که تایم زیادی را به گوش دادن موسیقی با اسپیکر رادیویی بپردازید، مسلما باید به ظرفیت باتری دقت کنید و محصولی را تهیه نمایید که باتری با کیفیت و قدرتمندی داشته باشد. در فروشگاه میعادتایم هم می توانید به طیف وسیعی از رادیوهای کلاسیک یا اسپیکر رادیویی مختلف دسترسی داشته باشید.

دلایلی که یک رادیو را محبوب می کند

یکی از مهمترین دلایل که یک رادیو را محبوب و متمایز از سایر مدل های دیگر می کند، کیفیت و دریافت صدای رادیو است. ولی باید به این مورد اشاره کنیم که امروزه کسانی که قصد خرید رادیو دارند کیفیت صدای محصول برایشان اولویت نیست و بیشتر به ظاهر و طراحی محصول اهمیت می دهند. چرا که اگر قصد خرید اسپیکر بلوتوثی را داشته باشند که کیفیت صدای مناسبی داشته باشد، می توانند مدل های مختلفی را برای خرید پیش روی خودشان داشته باشند. ولی وقتی سمت رادیو کلاسیک می روند مسلما طراحی و ظاهر این سری محصولات بیشتر برایشان اولویت داشته است. ظاهر نوستالژی این سری دستگاه های رادیو می تواند زیبا کننده دکوراسیون باشد و جلوه بسیار بی نظیری را به محیط اضافه کند.

نکات مهم قبل از خرید رادیو

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله جدید از وبلاگ میعادتایم نکاتی بررسی شد که با استفاده از این نکات می توانید در خرید رادیو کلاسیک یا اسپیکر رادیویی، انتخاب عالی داشته باشید. پس به این توضیحات قبل از خرید محصول مورد نظر اکتفا کنید تا بهترین استفاده را از محصول خریداری شده من جمله محصولات رادیو کلاسیک میعادتایم داشته باشید. رادیو این روزها در کنار سایر رسانه ها قدرت خود را حفظ کرده است و البته کانال های رادیویی آنچنان مورد استقبال قرار نگرفته ولی خب امکانات بی نظیری که به ظاهر کلاسیک رادیوها اضافه شده باعث شده است که همچنان محبوبیت این دستگاه حفظ شود.