سنجش ارزش یک ساعت مچی

صنعت ساعت سازی دائما در حال پیشرفت است. نمی توان انکار کرد که با تغییر ویژگی های ساعت، اهمیت استفاده ساعت های مچی در افراد افزایش می یابد. اما این ویژگی ها دقیقا چیست و چگونه کار می کنند؟ امروز، می‌خواهیم چند ویژگی سنجش در ساعت‌ها را برجسته کنیم که هم در ساعت‌های آنالوگ و هم در ساعت‌های دیجیتال برجسته‌تر هستند. ساعت مچی یک کالای خصوصی است. ما نمی‌خواهیم ساعت‌های مچی را به عنوان خوب یا بد دسته‌بندی کنیم، زیرا هرکسی در طراحی و سبک، سلیقه متفاوتی دارد. در عوض، می‌خواهیم ویژگی‌های کلی یک ساعت مچی با کیفیت بالا و قیمت مناسب و نحوه تشخیص این ویژگی‌ها را در این مقاله از وبلاگ میعاد تایم مورد بحث قرار دهیم.

مواد مورد استفاده در ساعت سازی

1. مواد مورد استفاده در ساعت سازی

حداقل از استیل ضد زنگ برای ساخت ساعت های مچی با کیفیت بالا استفاده می شود. استیل ضد زنگ برخلاف استیل معمولی در برابر رطوبت و تعریق غیر قابل نفوذ است. علاوه بر این، ساعت‌های استیل ضد زنگ کمتر باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شوند. آبکاری PVD برای حفظ رنگ ساعت رزگلد، نقره ای یا مشکی، در نهایت ضروری است. به دلیل استفاده مداوم، ساعت آبکاری نشده ممکن است پس از یک سال تغییر رنگ دهد. در پشت ساعت، مواد به طور معمول حک شده است.

لطفا توجه داشته باشید که فقط پشت ساعت از استیل ضد زنگ ساخته شده است، همانطور که با کلمه "استیل ضد زنگ" در پشت (ساعت) مشخص شده است. علاوه بر این، وزن ساعت می تواند نشان دهنده کیفیت آن باشد. وزن ساعت نشان دهنده نوع موتور و میزان سختی استیلی است که در ساخت آن استفاده شده است. اگرچه استیل ضد زنگ 316L از درجه خلوص بالاتری برخوردار است، اما همچنان توسط برندهای مشهور ساعت استفاده می شود. نوع آبکاری استیل ضد زنگ و PVD معمولاً روی ساعت حک نمی شود. اگرچه ساعت های ساخته شده از تیتانیوم یا سرامیک قوی تر و بهتر هستند، اما گران تر نیز هستند.

2. دماسنج

همانطور که میتوان از نام دماسنج تشخیص داد، از دماسنج برای اندازه گیری دما استفاده می شود. محدوده اندازه گیری دمای دماسنج 10- تا 60+ درجه سانتیگراد است. هر دو قطعه آنالوگ و الکتریکی در ساعت مچی ادغام شده اند. کریستال و سنسور کوارتز دو زیرگروه از نوع الکتریکی آن هستند. یک دماسنج فوق العاده با محدوده اندازه گیری -40 تا 230 درجه سانتیگراد، دماسنج کریستال کوارتز است. برای اندازه گیری دما در این نوع دماسنج از رابطه خطی دما و فرکانس استفاده می شود. دماسنج های کوارتز تجاری با استفاده از شمارنده های الکترونیکی و دستگاه های قرائت دیجیتال دما را اندازه گیری می کنند.

عمق سنج ساعت مچی

3. عمق سنج ساعت مچی

در روزهای اولیه غواصی، یک غواص باید عمق سنج را حمل می کرد یا آن را روی مچ دست خود در یک محفظه شیشه ای زیر آب می گذاشت تا بتوانند قبل از تمام شدن اکسیژن کپسول از آب خارج شوند. اکثر ساعت‌ها قبل از ظهور ساعت‌هایی که تا عمق 30 متری در برابر آب مقاوم بودند، روی مچ بسته می‌شدند. ساعت‌های متنوع با عمق سنج‌ها توسط شرکت‌هایی مانند Favre-Leuba، Nivada و Aquadive در اواخر دهه 1960 ساخته شد تا هر دو ابزار را بتوان روی یک مچ قرار داد. این یک کار چالش برانگیز بود زیرا تا آن زمان، ساعت‌سازان سعی می‌کردند ساعت‌های ضد آب را خارج از عمق آب آزمایش کنند، در حالی که برای اندازه‌گیری باید یک عمق سنج وارد آب شود.

دو نوع عمق سنج وجود دارد: نوع مکانیکی که عمق وارد شده با فشار مستقیم روی بدنه ساعت را نشان می دهد، ساخت و تولید آن از عمق سنج های دیجیتال گران تر است. این نوع در ساعت های ادوکس استفاده می شود. نوع دیگر سنسور دیجیتال است که بیشتر در ساعت های ژاپنی مانند ساعت های کاسیو یا سیکو یافت می شود.


4. توانایی ساعت در مقاومت در برابر آب

یک ساعت باکیفیت باید حداقل تا ATM3 مقاوم در برابر آب باشد. آب مخرب ترین عنصر برای ساعت است. بنابراین ضد آب بودن و یک ساعت خوب به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط هستند. درجه مقاومت در برابر آب، درست مانند مواد و موتور، متفاوت است. یک ساعت با مقاومت آب 10ATM می تواند فشار تا 10 بار یا عمق 100 متر را تحمل کند. به لطف این سطح مقاومت، ساعت را می توان در هنگام شنا نیز پوشید. سطوح دیگر مقاومت در برابر آب عبارتند از 3ATM (شستشوی دست) و 5ATM (دوش). برای ارائه کمی راحتی، یک ساعت باید حداقل 3ATM مقاوم در برابر آب باشد. پشت ساعت اغلب حکاکی هایی دارد که مقاومت آن در برابر آب را توصیف می کند.

همچنین در مقاله " هر آنچه باید در مورد ساعت ضد آب بدانید " از وبلاگ میعاد تایم بیشتر در مورد این نکته توضیحات لازمه را ارائه دادیم.

سنجش مسافت ساعت مچی

5. سنجش مسافت

مسافت سنج برای محاسبه مسافت طی شده با سرعت مشخص استفاده می شود. با وجود اینکه شبیه به سرعت سنج است و با دقت بیشتری کار می کند، کیلومتر شمار که بخشی از سیستم دیجیتال است، فعال است. با فشار دادن دکمه ساعت یک بار در ابتدا و یک بار دیگر در پایان مسافت طی شده، می توانید فاصله را اندازه گیری کنید. در ساعت های مکانیکی، تلمتر به عنوان فاصله سنج شناخته می شود. تله متری که بر روی صفحه ساعت های آنالوگ حک شده است برای محاسبه سرعت بر حسب زمان طی شده در مسافت و یا اندازه گیری مسافت بر حسب سرعت در مسافت استفاده می شود. همه فواصل باید در یک نوع پارامتر در همه مقیاس ها اندازه گیری شوند.

6. ارتفاع سنج

ساعت های دیجیتال آنالوگ با ارتفاع سنج معمولاً بسیار گران هستند. زیرا اغلب در ارتفاعات بسیار مهم هستند، جایی که نمایش اطلاعات دقیق مستلزم وجود ارتفاع، فشار، دما و مختصات جغرافیایی است. با این حال، چند مدل ارزان‌تر وجود دارد که گهگاه برای تماشاگران به بازار عرضه می‌شوند. همانطور که ارتفاع شما از سطح زمین بالا می رود، عقربه نمایشگر ارتفاع سنج به شما نشان می دهد که چقدر بالاتر هستید. این عملکرد در ساعت های مکانیکی توسط پمپ های مخفی واقع در بدنه ساعت انجام می شود. البته این اندازه گیری در مورد ساعت های دیجیتال توسط سنسورهای ساعت انجام می شود.

7. بلوتوث

با بلوتوث در ساعت‌های مچی، همیشه می‌توانید با اتصال به تلفن همراه، ساعت خود را به روز نگه دارید. با نصب نرم افزارهای تخصصی بر روی گوشی هوشمند ساعت شما از برنامه های جدید بی نصیب نخواهد ماند.

8. شیشه ساعت

شیشه یاقوتی (ضد خش) جزء ضروری هر ساعت باکیفیت است. البته این بستگی به هدف و نوع استفاده ساعت شما دارد. حتی پس از استفاده طولانی مدت، شیشه یاقوت همچنان شفاف و بدون خط و خش است. شیشه کریستالی برای یک ساعت با کیفیت متوسط ​​مفید است. در صورتی که در تولید آن از شیشه یاقوتی استفاده شده باشد روی صفحه یا پشت ساعت نوشته می شود.

سنجش ساعت مچی

نکات تکمیلی و پایانی

در این مقاله مواردی را بررسی کردیم میتواند در سنجش ساعت مچی و ارزش مادی و فنی ساعت مچی تحت تاثیر قرار بگیرد. همانطور که اشاره شد در این مقاله ساعت های خوب یا بد را معرفی نکردیم و فقط ویژگی هایی را بیان کردیم که می تواند نشان از ارزش یک ساعت مچی باشد. با توجه به کاربرد مورد نظر خود، باید ساعتی را بر اساس ویژگی های آن انتخاب کنید. اگر ورزش‌های غواصی مانند شنا، موج‌سواری و غیره را ترجیح می‌دهید، حتماً باید یک ساعت ضد آب با عمق سنج در نظر بگیرید. با این حال، اگر یک کوهنورد حرفه ای هستید، یک ساعت کوهنوردی با ارتفاع و فشار سنج گزینه بهتری است. در صنعت ساعت سازی مدرن، ساعت های آنالوگ به ندرت از این ویژگی ها استفاده می کنند.