علاوه بر نشانگر زمان، ظرافت و جذابیت ساعت مچی، آن را به یکی از اجزای ضروری تمام پوشش های رسمی، ورزشی و سایر سبک پوشش ها تبدیل کرده است. اگر قصد زیبایی پوشش خود را دارید، پس حتما باید ساعت مچی متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید و به هیچ وجه از تاثیر ساعت مچی در پوشش خود غافل نشوید. به دلیل تنوع و اندازه بسیار زیاد مدل های عقربه‌ای و دیجیتال ساعت مچی آن که به راحتی با هر نوع لباس یا استایل شخصی قابل ست شدن است همین امر هم سبب می‌شود که استایل و پوشش شما زیباتر شود.

یکی از قابل توجه ترین ویژگی ها ساعت های‌مچی، در میان بسیاری دیگر، مقاومت در برابر آب است. ممکن است با دانستن این که ساعتتان هنگام شستن دست‌ها یا دوش گرفتن خیس نمی‌شود، احساس راحتی کنید! اما اینکه یک ساعت ضد آب است و در برابر آب مقاومت دارد، به چه معناست؟ چگونه می توانید تشخیص دهید که ساعت شما چقدر مقاومت در برابر آب دارد؟ با آگاهی از این موضوع می توانید از ساعت خود مراقبت کنید چه زیر دوش باشید و چه در اعماق دریا! اکثر ساعت‌های مچی موجود در بازار امروزه ضد آب هستند، بنابراین می‌توانید به جای ترس از ریختن آب روی آن‌ها، از این سری ساعت ها حتی در استخر هم استفاده کنید. این مشکل توسط برندهای صنعت ساعت سازی حل شده است. در این مقاله از مجله میعاد تایم با ساعت ضد آب و ویژگی های آن آشنا خواهید شد.

ممکن است بتوانید کلمه "ضد آب" را در پشت ساعتی که در حال حاضر استفاده می‌کنید، ببینید. اگرچه این کلمه تقریباً همیشه در ساعت‌ها دیده می‌شود، اما به این معنی نیست که می‌توانید آن را در عمق آب استفاده کنید. ساعت های ضد آب معیارهایی دارند که مقاومت آنها را در برابر تماس با آب تعیین می کند.

تاریخچه ساعت های ضد آب

تاریخچه ساعت های ضد آب

رایج‌ترین ساعت‌های ضدآب ورزشی امروزه ساعت‌های غواصی هستند، البته بسیاری از این سری ساعت‌های لوکس هستند و برای فعالیت‌هایی غیر از غواصی و ورزش‌های آبی استفاده می‌شوند. این ساعت‌ها به دلیل طراحی خیره‌کننده، راحتی، دوام و قابل اعتماد بودن، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند و امروزه هر علاقه‌مند به ساعت باید یکی از این سری محصولات یعنی ساعت مچی را در کلکسیون خود داشته باشد. جنگ جهانی اول و اوایل قرن بیستم زمانی بود که برای اولین بار مفهوم تولید ساعت هایی که می توانند به درستی در آب کار کنند، مطرح شد. غواصان ایتالیایی در آن زمان از دستگاه‌هایی برای نگهداری ساعتی در زیر آب استفاده می‌کردند که می‌توانست در برابر نفوذ آب مقاومت کند، اما گاهی اوقات مشکلاتی داشت. تا زمانی که شرکت Omega برای اولین بار در سال 1930 ساعتی با بدنه مستطیلی را در بازار عرضه کرد، تنها از نظر تئوری امکان کار با ساعت در عمق 100 متری زیر آب وجود داشت، اما تست ساعت توسط ویلیام بیبه تا عمق 14 متری موفقیت آمیز بود.

رولکس سرانجام توانست ساعت های ضد آب را به صورت انبوه تولید کند و حدود 20 سال بعد به بازار معرفی کند. ساعت Rolex Hermetic یا "Submarine" محصول سال 1922 اولین نمونه از ساعت های ضد اب هستند که یکی از ساده ترین تکنیک ها برای جلوگیری از نفوذ آب در این ساعت ها استفاده شده بود. نقص اصلی ساعت این بود که برای کوک و تنظیم آن، پوسته و قاب بیرونی باید کاملاً برداشته شود. این باعث می شد ساعت حجیم و غیر جذاب به نظر برسد، که یک نقص بزرگ برای یک ساعت حرفه ای بود. با پیشرفت علم و فناوری، تعاریف و معیارهای متعددی برای ساعت‌های ضد آب ارائه شده و در طول زمان تغییر کرده‌اند و همچنان این روند در حال سپری شدن می‌باشد و ادامه دارد.

نحوه تشخیص میزان مقاومت ساعت مچی در برابر آب

ضد آب بودن امروزه کاربرد قابل توجهی برای ساعت ها دارد زیرا بسیاری از علاقه مندان به این ویژگی یعنی ضد آب بودن هنگام خرید ساعت توجه می‌کنند و بعد اقدام به خرید می‌کنند. با این حال، این سوال مطرح می شود که چگونه می توان ضد آب بودن ساعت را ارزیابی کرد. نکات مفید برای مقاومت در برابر آب ساعت عبارتند از اتمسفر (بر حسب ATM)، طول (بر حسب متر) و فشار (بر حسب BAR). علاوه بر این، همانطور که قبلا ذکر شد، مقاومت در برابر آب ساعت در پشت بدنه مشخص خواهد شد. عنصر دیگری که باید در ارزیابی مقاومت در برابر آب ساعت مچی در نظر گرفت این است که بسته به هدف مورد نظر ساعت متفاوت است.

ساعت ضد آب و ساعت مقاوم در برابر آب چه تفاوتی دارند؟

ساعت ضد آب و ساعت مقاوم در برابر آب چه تفاوتی دارند؟

ساعت هایی که ضد آب و مقاوم در برابر آب هستند اغلب به جای یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. اگرچه معانی این دو نام متفاوت است. به زبان ساده، ساعت‌های مقاوم در برابر آب می‌توانند برای مدت کوتاهی یا تحت شرایط خاص در تماس با آب مقاومت کنند. در حالی که یک ساعت "ضد آب" از نظر تئوری باید در برابر رطوبت مقاوم باشد. با این حال، واقعیت این است که هیچ ساعتی نمی تواند ضد آب بودن همیشگی را تضمین کند! ولی باز هم هستند ساعت هایی که در حد پاشش آب مقامت دارند و همچنین ساعت‌هایی که در اعماق آب هم برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مشکلی پیش نمی‌آید برای این سری ساعت ها.


معانی مرتبط با مقاوم ساعت در برابر آب

ساعت‌های مردانه و ساعت های زنانه، همانطور که قبلاً گفته شد، عملاً ضد آب هستند، اما میزان مقاومت در برابر آب بسته به نوع و مدل هر ساعت متفاوت است. به عنوان مثال، ساعت های ورزشی ضد آب بر اساس کاربرد مورد نظر، در مقایسه با ساعت های ضد آب معمولی، دوام بیشتری دارند. واشر حلقه پلاستیکی برای آب بندی درب پشتی و پمپ های ساعت در اغلب این سری ساعت ها مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از این ساعت ها دارای پیچ هایی هستند که درب عقب را روی بدنه نگه می دارند؛ این باعث افزایش مقاومت سطح در برابر نفوذ آب می شود. دسته های تنظیم یا دسته کوک در برخی ساعت‌ها داخل بدنه خود ساعت پیچ می‌شود و مقاومت ساعت را بسیار بیشتر می‌کند. 

مقاومت ساعت در برابر آب با استفاده از سه معیار کلیدی ارزیابی می شود. حلقه های اورینگ و واشر، تاج ساعت، قاب ساعت و قاب پشتی. علاوه بر این، عناصری مانند استفاده منظم از ساعت، تعویض باتری و باز و بسته شدن تاج بسیار مهم هستند. قرار گرفتن ساعت در معرض گرما و سرما و همچنین نحوه نگهداری آن از نکات بسیار مهم است. با گذشت زمان، میزان مقاومت ساعت در برابر آب کاهش می‌یابد. بنابراین، طول عمر و مقاومت ساعت در برابر آب با مراقبت و نگهداری دقیق، قابل افزایش است.

سطوح مختلف مقاومت ساعت ها

سطوح مختلف مقاومت ساعت ها

ساعت های ضد آب بدون درجه:

در پشت این ساعت‌ها کلمه «مقاومت در برابر آب» بدون درجه یا شماره حک شده است. این ساعت ها عمدتاً در برابر پاشیدن آب تصادفی مانند هنگام شستن دست یا صورت مقاوم هستند. در این ساعات مجاز به استفاده از سرویس بهداشتی یا حتی استخر نیستید. به طور کلی، اگر مقاومت ساعت شما در برابر آب با یک عدد نشان داده نمی شود. بهتر است احتیاط کنید و حتی اجازه ندهید بخار آب یا آب واقعی آن را لمس کند.


3ATM/3 Bar/30M:

اکثر ساعت‌ها دارای سطح مداوم مقاومت در برابر آب به نام 3ATM/3 Bar/30M هستند که تا عمق 30 متری در برابر آب مقاومت می‌کنند. با این حال، اکثر صاحبان این ساعت‌ها قصد ندارند 30 متر زیر سطح اقیانوس شیرجه بزنند. علاوه بر این، مردم فقط می خواهند از ساعت خود در هنگام حمام کردن یا انجام فعالیت های مشابه استفاده کنند. اما شما هرگز نباید اینگونه رفتار کنید! ۳ATM  یا همان ۳۰ متر برای پاشش های معمولی و روزانه که احتمالاً در بیرون از منزل یا حتی داخل منزل با آنها مواجه خواهید شد، مناسب است. این ساعت ها در اثر آب باران، شستن دست ها و غیره آسیب نمی بینند.


۵ATM/5 Bar/50M:

با وجود اینکه افراد کمی تا عمق 50 متری شنا می‌کنند، این ساعت ها برای آن فعالیت مناسب نیستند. با این حال، این سری ساعت‌ها با این ویژگی یعنی 5ATM یا 50 متر بهتر است برای شنا و زیر آب بودن در زمان و مدت کمی مورد استفاده قرار بگیرد.

ساعت هایی با عمق 100 متر

۱۰ATM/10 Bar/100M:

ورزش های آبی مانند شنا، غواصی، قایق سواری و غیره باید با این سری ساعت‌ها یعنی ساعت هایی با مقاومت 100 متر زیر آب، امکان پذیر است.


و همینطور ساعت های ۲۰ATM و 100ATM که به ترتیب 200 متر زیر آب را پوشش می‌دهد و برای قواصی مناسب است و همینطور 100ATM که بسیارمقاوم و عالی هستند و در برابر فشار های سنگین که ممکن است با آن رو به رو شوید، مقاوم هستند.


نکات پایانی این مقاله

در این مقاله بررسی کردیم و نکاتی را به شما ارائه کردیم در مورد ساعت های ضد آب و اینکه ساعت های مقاوم در برابر آب و ضد آب چه تفاوتی دارد و همچنین تاریخچه ساعت های ضدآب را بررسی کردیم. روش تشخیص ساعت های ضد آب را سنجیدیم و سطوح مختلف ساعت ها در برابر آب را بررسی کردیم. امیدوارم این مقاله برای شما مثمر ثمر باشد و در انتخاب ساعت ضد آب به شما کمک کند که انتخاب مناسبی داشته باشید.