با سلام و ضمن عرض پوزش و تشکر از صبوری مشتریان گرامی به اطلاع می رساند به دلیل ترافیک و شلوغی پایان سال کلیه سفارشات با تاخیر ارسال خواهند شد.

 همه ی ما در منزل خود وسایلی قدیمی چوبی مانند کمد و میز و غیره داریم و همچنین در سایر قسمت های خانه مثل آشپزخانه، هم وسایلی موجود است که هم به دلیل کهنگی نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم و هم به دلایل شخصی نمیخواهیم دور بیندازیم. روش های زیادی برای بازسازی و نوسازی این وسایل وجود دارد که احتمالا شما بعضی از آنها را امتحان کرده اید. رنگ کردن اولین گزینه ای است که به ذهن بیشتر افراد می رسد و همیشه با یک سطل رنگ و قلمو اینکار را انجام داده و در نهایت با ورقه ورقه شدن رنگ و دیگر مشکلات روبرو شده اند. ما در این مطلب از مجله میعاد تایم شما را با چند روش آشنا خواهیم کرد که با استفاده از آنها به راحتی می توانید وسایل کهنه ی خود را مجدد نو کرده و استفاده نمایید. پس با ما همراه باشید.

سنباده بکشید

وسایل کهنه خود را با این روشها نو کنید

مرحله اول : سنباده بکشید

بسیاری از مکان هایی که مبلمان ها را بازسازی و تعمیر می کنند مرحله ی سنباده زدن را لازم نمی دانند اما تجربه و مهارت افراد خبره در این کار نشان می دهد که حتما باید هر وسیله ای که میخواهید رنگ آمیزی کنید را سنباده بکشید. برای رنگ آمیزی هر وسیله ای به یک سطح صاف نیاز دارید اما باید مراقب باشید در حین سنباده کشیدن به ساختار اصلی وسیله صدمه ای وارد نکنید.

مرحله دوم : ذرات باقیمانده از سنباده کشی را تمیز کنید

معمولا سطوح بعد از سنباده کشی پر از ذرات اضافی می شوند که از سنباده زدن بوجود می آید. در این مرحله باید با استفاده از پارچه ی تمیز و دستمال سطح مورد نظرتان را پاک کنید تا هیچ گرد و غباری باقی نماند. تنظیف یک نوع پارچه ی بسیار ایده آل برای این کار است.

مرحله سوم: نو کردن تابه های چدنی

مایع ضد عفونی کننده، دستکش، کیسه زباله و سرکه سفید برای تمیز کردن تابه های چدنی مورد نیاز است. در تابه، یک لایه از محلول ضد عفونی کننده اضافه کنید. یک کیسه زباله روی آن قرار دهید تا خشک نشود. یک تا دو روز تابه را در این حالت نگه دارید. سپس محلول تمیز کننده را بشویید. اکنون باید یک لایه دوم از همان محلول در ماهیتابه وجود داشته باشد. ظرف را با کیسه ای بپوشانید و یک روز دیگر آن را کنار بگذارید.

ظرف را بعد از یک روز در آب داغ بشویید. مقداری سرکه و مقداری آب باید با هم ترکیب شوند و این مخلوط را در تابه بریزید. برای شستن آن از حوله یا پارچه نرم استفاده کنید. خشک کردن تمام شد، قالب را به مدت یک ساعت با دمای 250 درجه سانتیگراد بپزید. روغن زیتون باید در منطقه ریخته شود. روغن توسط بدنه گرم تابه جذب می شود. سپس روغن اضافی را باید با یک حوله پاک کنید. بعد از 15 دقیقه به صورت وارونه تابه را قرار دهید، ظرف را به مدت 15 دقیقه دیگر در فر قرار دهید. تا زمانی که یک ماهیتابه چدنی دارید، این مراحل را دو بار دیگر تکرار کنید.

 کمد چوبی را بتونه بکشید

مرحله چهارم:  کمد چوبی را بتونه بکشید

برای بتونه زدن دو نوع ابزار نیاز دارید. یک غلطک فومی و یک قلموی فومی برای نقاطی که در دسترس نیستند. بتونه را طبق دستور العمل نوشته شده روی ظرف بتون، اماده کنید سپس روی سطح کار را بتونه بکشید و کمی صبر کنید تا بتونه خشک شود. بعد از خشک شدن کامل بتونه چون کمی سطح زبری خواهدد اشت باید مجدد مرحله اول یعنی سنباده کشیدن را تکرار کرده و پارچه تمیز کنید تا گرد و غبار های مانده کاملا پاک شود. 

 

مرحله پنجم: نوسازی میز‌ها

ابتدا کشوها را بیرون بیاورید، سپس قاب را به رنگ سفید براق رنگ کنید. یراق آلات را باز کنید و سپس کشوها را با سایه انتخابی رنگ کنید (از چهار لایه رنگ گردویی تیره استفاده کردیم. برای کشوهای میانی از الگوی زیگزاگ استفاده کنید. شابلون های مورد نظر را به کشوها بچسبانید. با یک غلتک نازک رنگ را اعمال کنید. قبل از رنگ آمیزی، لکه های اضافی رنگ را بردارید. برای رسیدن به رنگ دلخواه این کار را ادامه دهید. پس از خشک شدن رنگ، شابلون را بردارید.

محلول یک واحد سرکه و دو واحد آب باید تهیه شود و در یک بطری اسپری ریخته شود تا لکه ها از روی فرش و موکت پاک شود. سپس آن را روی سطح هدف بپاشید. آن را با یک حوله مرطوب بپوشانید. وقتی داغ شد اتو را روشن کنید. سپس روی حالت بخار قرار دهید و به مدت 30 ثانیه روی یک پارچه مرطوب استراحت دهید.

 رنگ آمیزی را شروع کنید

مرحله ششم: رنگ آمیزی را شروع کنید

با استفاده از رنگ لاتکس و یک غلطک فومی تمیز، سطح کار را رنگ بزنید. بهتراست لایه ها نازک بوده و تا سه بار این مرحله را تکرار کنید تا رنگ کاملا روی سطح مورد نظر پخش شود. بین 6 تا 8 ساعت زمان نیاز است تا رنگ خشک شود. بعد از هر لایه رنگی که زدید و خشک شد اگر دیدید قطره یا ذرات اضافی رنگ بصورت برجسته باقی مانده حتما باید سنباده زده و با پارجه تمیز کنید سپس لایه ی بعدی رنگ را بزنید. در غیر این صورت سطح کار هم مات شده و هم دارای برجستگی و لکه های ریز می شود. در نظر داشته باشید قبل از آخرین لایه کاملا سطح کار تمیز و بدون گردوغبار و لکه باشد.

مرحله هفتم: برای ایجاد روکش گلدان باید از نخ گونی استفاده کرد.

تغییر گلدان هایی که گیاهان در آن هستند یکی از راه های تغییر آنهاست. اگر ریزه کاری گل خیلی رشد نکرده است گلدان را عوض کنید. با مهارت های قلاب بافی و کاموای خود و با کمی خلاقیت میتوانید گلدان را تزیین و زیبا تر کنید. با کمک این غلاف گونی دوست داشتنی، حتی می توانید گلدان های کوچک و سبک را آویزان کنید. این مورد هم یکی از ترفندهایی است که می‌توانید برای نوسازی قدیمی استفاده کنید.

مرحله هشتم: تمیز کردن فرش ها

محلولی از یک واحد سرکه و دو واحد آب درست کنید سپس آن را در یک بطری اسپری بریزید تا روی لکه های فرش و موکت استفاده کنید. سپس آن را با اسپری روی سطح مورد نظر بمالید. آن را با یک حوله مرطوب بپوشانید. با روشن کردن اتو، آن را گرم کنید. پس از آن، آن را روی حالت بخار قرار دهید و به مدت 30 ثانیه روی یک پارچه مرطوب بگذارید.

مرحله نهم: سرکه و نمک برای ظروف مسی

قابلمه های مسی با وجود قیمت بالایشان بهترین ظروف پخت و پز هستند. بنابراین باید از سرکه و نمک استفاده کنید تا ظروف قدیمی تان دوباره تازه و نو به نظر برسند. فقط روی سطح قابلمه نمک بپاشید و سپس روی آن سرکه بریزید. سپس از اسکاچ برای تمیز کردن سطح ظرف استفاده کنید.

از محافظ براق استفاده کنید

مرحله آخر : از محافظ براق استفاده کنید

در مرحله اخر با استفاده از یک غلطک فومی تمیز، یک لایه محافظ که براق باشد و ترکیبات پایه ی ان اب باشد را روی وسیله بزنید. مراقب باشید در هنگام زدن لایه ی محافظ روی کار حباب ظاهر نشود. برای این کار بادی به آرامی لایه را بزنید. بعد از اتمام کار 72 ساعت وسیله خود را در یک محیط دیگر قرار دهید تا کاملا خشک شود. سپس بعد از این مدت و زمانی که مطمئن شدید سطح کار دیگر چسبناک نیست آن را به دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. 

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله برای شما نکات مختلف را در مورد نوسازی منازل ارائه دادیم. نکاتی که می توانید وسایل مختلف قدیمی منزل را نو کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شود و از نکات گفته شده و توضیح داده شده در این مقاله نهایت استفاده را ببرید.