با سلام و ضمن عرض پوزش و تشکر از صبوری مشتریان گرامی به اطلاع می رساند به دلیل ترافیک و شلوغی پایان سال کلیه سفارشات با تاخیر ارسال خواهند شد.

اگر در حال گشت و گذار در بازار برای یک ساعت مچی جدید هستید و به تبلیغاتی با جدیدترین طراحی ها نگاه می کنید، چیزی برای شما برجسته خواهد بود: همه ساعت ها روی 10:10 تنظیم شده اند. این یک تصادف عجیب نیست، زیرا این عمل به قرن ها قبل برمی گردد. چه آنالوگ باشد و چه دیجیتال، بسیاری از آگهی‌های ساعت با ساعت 10:10 نمایش داده می‌شوند. این سوال پیش می آید که چرا برندهای ساعت از این رویکرد در نمایشگرهای خود استفاده می کنند؟ دلیل استفاده از این استاندارد صنعتی چیست؟

ساعت مچی و زیبایی در تبلیغات

ساعت مچی و زیبایی در تبلیغات

هر سال، صنعت تبلیغات میلیاردها دلار سرمایه گذاری می کند تا عملیات خود را به طور فزاینده ای پیچیده کند. در حالی که در گذشته ممکن بود یک "Don Draper" وظیفه فروش محصولات را بر عهده داشته باشد، امروزه بیشتر رویکرد علمی وجود دارد. به عنوان مثال، طبق گزارش‌ها، رولکس به تنهایی سالانه بیش از 50 میلیون دلار برای کمپین‌هایی در این زمینه هزینه کرده است و برچسب‌های ساعت‌های لوکس قابل مقایسه مانند Omega چندان دور از انتظار نیستند.

به اواسط قرن بیستم برمی گردد که ساعت ها من جمله ساعت دیواری و ساعت های مچی برای اهداف تبلیغاتی روی 10:10 تنظیم شده بودند. این به این دلیل است که داشتن عقربه ها در این زمان خاص مانع از مسدود کردن لوگوی شرکت می شود که معمولاً در وسط صفحه ساعت قرار دارد. علاوه بر این، یک قاب جذاب با قرار دادن دست ها در این زاویه ایجاد شده است که توجه را به آن جلب می کند. با در نظر گرفتن این موضوع، می توان فهمید که چرا این زمان بهترین زمان برای نمایش یک محصول در نظر گرفته می شود.

منطق تنظیم عقربه های ساعت روی 10:10 در ابتدا لزوماً آشکار نیست، اما از نظر روانی اجتماعی کاملاً منطقی است. قرار گرفتن عقربه‌های ساعت و دقیقه در کنار هم یک چهره خندان را تشکیل می‌دهد که نسبت به زمانی که ساعت روی زمان متفاوتی مانند 3:40 تنظیم می‌شد، حالت مثبت‌تری ایجاد می‌کند. این پدیده روان‌شناختی که افراد چهره‌ها را در اشیاء یا ساختارهای روزمره می‌بینند، توسط بازاریابان برای جلب توجه به پیام‌هایشان مورد مطالعه و بهره‌برداری قرار گرفته است.

به ندرت می توان تبلیغی برای ساعتی پیدا کرد که از اصول زیبایی سنتی که تقریباً 80 سال پیش ایجاد شده بود، فاصله بگیرد. این به دلیل استاندارد صنعتی نمایش 10:10 به عنوان پیش فرض در ساعت های دیجیتال است که از این به نظر عجیب دور می شود.

چرا ساعت 10:10 روی ساعت ها تنظیم شده است

چرا ساعت 10:10 روی ساعت ها تنظیم شده است

1. مخترع ساعت

هنگامی که برای اولین بار از ساعت 10:10 مطلع شدم، این داستان را شنیدیم که مخترع ساعت در ساعت 10:10 فوت کرده است، بنابراین چهره هایی با آن زمان نشان داد که ادای احترام به او است. تئوری هایی نیز در مورد بیش از درگذشت او وجود داشت. برخی از مردم ادعا کردند که او در ساعت 10:10 نیز به دنیا آمده است که می تواند توضیح دهد که چرا اختراع او چنین زمانی نمایش داده شده است که به پایان رسیده است. ولی هیچ کدوم این موارد دقیق و تایید شده نیست.

نمی توان اختراع ساعت یا ساعت مدرن را به یک نفر واگذار کرد. معمولاً اعتبار زیادی به ریاضیدان و دانشمند هلندی قرن هفدهم، کریستیان هویگنس، که پیشگام اولین ساعت پاندولی بود، داده می شود. با این حال، طی قرن‌ها اختراعات و تغییرات زیادی لازم بود تا ساعت‌ها و ساعت‌های مچی به آنچه امروز هستند تبدیل شوند. علاوه بر این، هیچ مدرک قطعی از زمان دقیق اختراع ساعت پاندولی اولیه هویگنس وجود ندارد.

مقاله مرتبط: ساعت مچی ثروتمندان و افراد مشهور چه برندی است؟

2. مرگ رئیس جمهور آمریکا

دور از انتظار نیست که ایالات متحده معمولاً با 10:10 در تصاویر ساعت و ساعت های مچی نشان داده می شود. برخی افراد استدلال کرده اند که به این دلیل است که این زمان مرگ رئیس جمهور آبراهام لینکلن بوده است. دیگران همچنین به رئیس جمهور جان اف کندی اشاره کردند که او نیز ترور شد. این امر اهمیت زمان مرگ آنها را بیشتر کرد. این تصور اشتباهی نیست که در نظر بگیریم نفوذ ایالات متحده ممکن است در جلوه های بصری محصولاتی مانند ساعت های مچی دیده شود. با توجه به اینکه آنها برای مدتی طولانی یک ابرقدرت بین المللی بوده اند و نقش ارزشمندی در گسترش سرمایه داری داشته اند، منطقی است که آمریکا همچنان مهم ترین بازار ساعت است.

پایتخت ساعت مچی

اگرچه ممکن است سوئیس به عنوان پایتخت ساعت سازی شناخته شود، اما داشتن ساعتی که زمان تقریبی مرگ یکی از روسای جمهور نمادین آمریکا را نشان می دهد، می تواند چیز خاصی باشد. با این حال، این ایده باید متوقف شود زیرا نه لینکلن و نه کندی در ساعت 10:10 فوت نکردند. لینکلن در ساعت 10:15 شب مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در ساعت 7:22 صبح درگذشت در حالی که کندی در ساعت 12:30 قبل از کشته شدن مورد اصابت گلوله قرار گرفت. یک ساعت بعد اعلام شد که مرده است.

تئوری های زیادی وجود دارد که چرا 10:10 اغلب در ساعت ها دیده می شود. برخی آن را به 10 اکتبر متصل کرده اند و به طور غیررسمی آن را "روز بین المللی ساعت" نامگذاری کرده اند، اگرچه هیچ رسمیت در این مورد وجود ندارد. چنین ایده هایی که از پیوند زمان با مرگ و اختراع تا جنگ و پیروزی را شامل می شود، تخیلی هستند اما عمدتاً بی اساس هستند.

بیایید لحظه ای وقت بگذاریم تا تصورات نادرستی را که در مورد اینکه چرا ساعت ها روی 10:10 تنظیم شده اند، رد کنیم. عجیب است که یک ساعت را روی 10:10 تنظیم کنیم تا کسانی را که دقیقاً در آن زمان کشته شده اند به یاد آوریم، بنابراین باید منطق دیگری ارائه شود. میتوان گفت هیچ فرضیه عجیبی پشت این مورد یعنی تنظیم ساعت ها روی زمان 10:10 نیست.

3. بمباران هیروشیما و ناکازاکی

این یک تصور غلط رایج است که ساعت‌ها در ساعت 10:10 برای بزرگداشت بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی ارائه می‌شوند. با این حال، این افسانه را می توان به راحتی رد کرد زیرا بمباران در ساعت 8:15 صبح دو ساعت قبل ساعت 11:01 صبح یک ساعت قبل از ساعت 10:10 رها شد. بنابراین، روشن است که این افسانه هیچ اعتباری ندارد.

4. نماد پیروزی

جنگ جهانی دوم احتمالاً یک عامل کمک کننده به این نظریه است. پس از اینکه متفقین پیروزی را در درگیری به دست آوردند، خوش بینی و امید در بزرگی افزایش یافت و باعث شد که "V" به نماد پیروزی تبدیل شود. پیشنهاد شده است که ساعت 10:10 در ساعت شبیه "V" است، از این رو، ساعت های تصویر شده پس از جنگ جهانی دوم به این زمان به عنوان تجسمی از پیروزی و مثبت بودن تنظیم شدند. متأسفانه، هیچ مدرک قوی برای رد این حدس و گمان وجود ندارد، بنابراین می تواند دقیق باشد. با این حال نمی توان به قطعیت دست یافت.

برخی برندها به دلایل مختلف رویکردهای متفاوتی را انتخاب می کنند که معمولاً زیبایی شناسی عامل اصلی است. به همین دلیل است که دیدن 10:10 بسیار رایج است. گاهی اوقات، صفحه‌های ساعت دارای علامت تجاری هستند که ساعت دوازده نیست، یا اجزایی که تا حدی با عقربه‌ها در ساعت 10:10 مسدود می‌شوند. به عنوان مثال، Nomos Glashütte Metro Datum Gangreserve نام تجاری خود را دقیقاً بالای ساعت 9 دقیقه را بین ساعت 12 و 1 نشان می دهد. بنابراین، برای نمایش بهتر عقربه ها، 11:12 را نمایش می دهد.