رشته طراحی داخلی و توانایی ها، تحصیلات و آینده شغلی

محبوبیت رشته طراحی داخلی در بین جوانان بر هیچ کسی پوشیده نیست. این رشته پرطرفدار در دانشگاه های ایران و نیز دانشگاه های خارج از کشور تدریس می شود. در کنار دانشگاه، موسسات آموزشی زیادی نیز این رشته را به صورت تئوری و عملی در کارگاه ها و نیز کار در شرکت های طراحی تدریس می نمایند.

رشته طراحی داخلی

رشته طراحی داخلی

سخنان جولیا مورگان، اولین معمار زن در ایالت کالیفرنیا، زیباترین توصیف از معماری است. او در این باره می گوید: «معماری یک هنر تجسمی است و خود ساختمان ها با ما صحبت خواهند کرد». یکی از مشاغل پرتقاضا امروزی معماری، به ویژه طراحی داخلی به دلیل اهمیت آن است. برای کسانی که ذوق هنری و خلاقیت قوی دارند، رشته طراحی داخلی ممکن است شغلی مطلوب باشد. فضای داخلی یک خانه با توجه به علم طراحی داخلی به جذاب ترین شکل چیده شده است تا ساکنان آن بتوانند با آرامش در آنجا استراحت کنند. هدف از طراحی داخلی بهبود رفاه روانی و زیبایی شناختی ساختمان است.

برای ورود به این رشته در دبیرستان باید رشته کاردانش را بگذرانید. بعد از کنکور و ورود به دانشگاه، بیست و یک واحد دروس عمومی و یکصد و چهارده واحد اصلی و اختصاصی به همراه پایان نامه از جمله کارها و مطالعاتی است که باید طی گردد. داوطلبین این رشته اغلب در دانشگاه هایی که در دفترچه انتخاب رشته آنها قید شده و نیز دانشکده های هنری پذیرفته می شوند.

دروس مرتبط با طراحی داخلی در هنرستان

مبانی معماری و طراحی داخلی، نمونه هایی از نوآوری و طرز تفکر در این زمینه و عناصر بصری همه چیزهایی هستند که در سه سالی که برای تحصیل در رشته معماری داخلی در هنرستان سپری می کنید، یاد خواهید گرفت. شما در مورد پیشینه این صنعت یاد می گیرید و گاهی اوقات می توانید حتی یک دوره کارآموزی بگیرید.

عمکلرد، فعالیت و مهارتهای طراح داخلی

بعد از گذراندن دانشگاه و اخذ مدرک اغلب طراحان برای کسب تجربه و مهارت چند وقتی را در شرکتهای طراحی به عنوان کارآموز می گذرانند. توانایی ها و مراحل پروژه که در این دوره ملزوم به آموزش آن هستند شامل موارد زیر می باشد:

1. بالابردن ضریب دقت پروژه از طریق درک رفتار مشتری

2. طراحی اتود اولیه مطابق با درخواست و نظر مشتری

3. بررسی زمان، هزینه و نوع اجرا

4. مشاوره گام به گام در تمامی بخش های کار

5. طراحی و ساخت نمونه های اولیه دیجیتالی

6. ساخت ماکت نهایی به منظور تایید مشتریان

7. سفارش ملزومات و اجرای کار

8. نظارت بر مراحل انجام کار

9. تکمیل و تحویل نهایی پروژه

10. دریافت نظر و رضایتمندی مشتری

آینده شغلی رشته طراحی داخلی

آینده شغلی رشته طراحی داخلی

با رشد جمعیت نیازها در تمامی رشته ها و فعالیت ها نیز افزایش می یابد و در نتیجه عرصه ی رقابت نیز دشوارتر می شود. افرادی که در این رشته درس خوانده اند، با کسب تجربه و مهارت می توانند از طریق خوداشتغالی به درآمد برسند و موفق شوند. این خود اشتغالی دغدغه های استخدام را از این رشته به دور میکند.

اما هرکس باید در رشته ی خود همواره به روز باشد. یک طراح داخلی باید همیشه در حال بالا بردن سطح مهارتها و تجربیات خود باشد تا در عرصه رقابت کم نیاورد. از مهمترین این مهارتها همگام بودن با تکنولوژی روز دنیا است. دوران ساخت ماکت تقریبا به اتمام رسیده و مشتریان این روزها طرح های اولیه را توسط نرم افزار به صورت دو بعدی و سه بعدی میبینند.

روش های مختلفی برای استخدام طراح داخلی وجود دارد. طراحان داخلی می توانند برای شرکت هایی کار کنند که مشاوره طراحی ارائه می دهند. از طرف دیگر، می تواند به تنهایی یا به عنوان یک پروژه برای شرکت های طراحی کار کند. طراحان در صورت داشتن تجربه بیشتر می توانند روی پروژه هایی مانند طراحی نمایشگاه و طراحی صحنه برای تئاتر کار کند. از آنجایی که تعداد اساتید معماری داخلی در دانشگاه های کشور کم است، علاقه مندان به تدریس را می توان با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر جذب آنها کرد. در خاتمه لازم به ذکر است که برای شروع یادگیری طراحی دکوراسیون داخلی باید تا جایی که می توانید نمونه کار را مشاهده کنید، با مهندسانی که در این زمینه فعالیت می کنند وقت بگذرانید و قطعاً باید با نرم افزار تری دی مکس آشنا باشید. پروژه های خود را شبیه سازی کنید.


چه کسی در زمینه طراحی داخلی به موفقیت بیشتری دست میابد؟

کسانی که دارای معیارهای زیر هستند:

 • خلاقیت: یکی از حیاتی ترین مولفه های یک طراحی داخلی موفق است. برای تطابق ویژگی های کار با نیازهای مشتری، طراح داخلی باید خلاقیت خود را به کار گیرد.
 • مهارت های سازمانی برجسته: طراحی داخلی موفق مستلزم بررسی دقیق عوامل مختلف است.
 • مهارت های مدیریت پروژه: برای نظارت و هدایت انواع عوامل، مانند نصاب کفپوش، نصاب در و پنجره، خیاط و نصاب پرده و غیره.
 • تخصص طراحی و مدل سازی کامپیوتری: زیرا اکثر طراحی ها توسط نرم افزار انجام می شود.
 • ظرفیت تحت کنترل نگه داشتن هزینه ها و تکمیل وظایف در چارچوب بودجه مشخص شده توسط مشتری.
 • درک کالاها، لوازم و ابزارهای موجود در بازار مرتبط با خط کار شما.
 • توانایی کار خوب با مشتریان، پیمانکاران و تامین کنندگان.

رشته طراحی داخلی و بازار کار آن در ایران

رشته طراحی داخلی و بازار کار آن در ایران

طراحی داخلی آفرینش فضاهای داخلی ساختمان با استفاده از اصول استاندارد و قواعد زیبایی شناسی است. افراد علاقمند میتوانند از طریق موسسات آموزشی آزاد و نیز تحصیل در دانشگاه این مهارتها و تجربیات را کسب و آماده‌ی ورود به بازار کار شوند. همان طور که در اول مقاله گفتیم ورود به دانشگاه از طریق انتخاب رشته‌ی کار و دانش در دبیرستان صورت می‌پذیرد و فرد بعد از گذراندن واحدهای عمومی و اختصاصی فارغ التحصیل خواهد شد. تقاضای این فعالیت در کشور ما به قدری است که بسیاری از جوانان در این رشته تخصیل کرده و بعد از اخذ مدرک از طریق کسب و کار در این رشته به موفقیت‌های زیادی دست یافته اند. امروز در این مطلب کسب و کار و بازار کار این رشته در ایران را بررسی خواهیم کرد و به این سوال که بعد از تحصیل در رشته طراحی داخلی چه کسب وکارهایی میتوانید راه بیاندازید جواب خواهیم داد.

بازار کار در ایران

رشته طراحی داخلی در ایران گستردگی زیادی دارد. به طور کلی بعد از تحصیل در این رشته میتوان از طریق کسب و کارهای زیر درآمد کسب کرد.

کسب و کارهای تجاری مانند طراحی فروشگاهی و مراکز خرید

 • طراحی دکوراسیون اختصاصی برای دفاتر و محیط‌های اداری مانند بانکها و مراکز اداری و سازمان‌ها طراحی و اجرای دکوراسیون‌های خاص مانند شرکتهای خصوصی و برندینگ 
 • طراحی داخلی در مراکز درمانی مانند بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، کلینیک و درمانگاه‌ها
 • طراحی داخلی در اماکن ورزشی مانند باشگاه‌های ورزشی، مراکز اسپا و ماساژ 
 • طراحی داخلی در سالن‌های زیبایی و آرایشی
 • در حوزه تفریحات مانند هتل‌ها، رستوران، سالن‌های سینما، کنسرت و تئاتر 
 • طراحی اماکن مقدس مانند مسجد، کلیسا و آستان امامزادگان
 • طراحی مربوط به جشن‌ها مانند سالن‌های مهمانی، تالارها 
 • طراحی موسسات خصوصی و دولتی مانند دانشگاه‌ها، مدارس، سالن‌های اجلاس
 • طراحی نمایشگاه‌ها، موزه‌ها، گالری‌ها و آتلیه ها 
 • کسب و کار آنلاین در اینترنت مانند طراحی و فروش طرح‌های آماده، مشاوره آنلاین، طراحی دیجیتالی و غیره

همه‌ی این کسب و کارها در حال حاضر در ایران هم بسیار پرطرفدار هستند و هم درآمد خوبی دارند. اگر طراحان کمی ایده و خلاقیت چاشنی طرح‌های خود کنند میتوانند از طریق این رشته پله‌های موفقیت را طی کرده و به یک درآمد خوب نیز برسند.

رشته طراحی داخلی نکات تکمیلی

نکات پایانی و تکمیلی:

در این مقاله در مورد رشته طراحی داخلی و موارد مختلف و شیوه ورد به این رشته و همچنین آینده رشته طراحی داخلی و بازار کار این رشته در ایران صحبت کردیم. نکات تکمیلی در مورد این رشته برای شما در این مقاله از وبلاگ میعاد تایم ارائه کردیم. امیدوارم این مقاله چراغ راهی باشد برای علاقه مندان به این حوزه و کسانی که قصد ورود به این رشته را دارند.