تصور اینکه روزی برسد که بتوانیم با گوشی همراهمان از راه خیلی دور و فقط از طریق اینترنت خانه مان را کنترل و از ان حفاظت کنیم بسیار غیر قابل باور بود. این کنترل فقط شامل چک کردن دوربین های مدار بسته نیست. منظورمان چک کردن تمام خانه از شیر های اب گرفته تا قفل ورودی و دمای هوای اتاق ها و حتی روشن و خاموش کردن سیستم های صوتی و تلویزیون و تقریبا تمام کارهایی که اگر در منزل هم بودیم می توانستیم انجام دهیم. این ویژگی های یک خانه هوشمند است.

خانه های هوشمند، خانه هایی هستند که با استفاده از سیستم هوشمند سازی ساخته و یا بازسازی شده اند و شما می توانید از طریق یک تبلت یا گوشی هوشمند به راحتی تمام خانه را کنترل کنید و ان را طبق سبک و تمایلات زندگی خود شخصی سازی و سازماندهی کنید. تصور اینکه بتوانید زمانی که در منزل نیستید با شخصی که زنگ در شما را زده از پشت ایفون صحبت کنید یا پرده ها را بالا و پایین بکشید، دمای خانه را کم و زیاد کنید، تلویزیون را روشن کرده و حمام را برای یک دوش اب گرم اماده کنید خیلی هم دور از ذهن نیست. این فقط تعداد کمی از امکانات یک خانه ی هوشمند است. خانه ها می توانند در مرحله ی ساخت و یا در حین بازسازی مجدد هوشمند سازی شوند. کنترل این سامانه از طریق اینترنت وایرلس امکان پذیر است. 

از مهمترین این ویژگی ها امنیت خانه می باشد که دیگر دست همسایه نمی سپاریم و به راحتی به مسافرت می رویم و از این لحظات لذت می بریم بدون نگرانی از ورود افراد غریبه و سارقان و یا روشن گذاشتن یکی از چراغ ها که نشانگر حضور ما در خانه بود.

در این مطلب از مجله میعاد تایم شما را با دنیای هوشمند سازی خانه اشنا می کنیم. با مجله میعاد تایم و ادامه این مقاله همراه باشید.

چه مواردی را می توان در خانه هوشمند کرد؟

چه مواردی را می توان در خانه هوشمند کرد؟

زنگ درب هوشمند

با این ویژگی شما به محض اینکه یک شخص به درب خانه شما نزدیک شوید، مطلع می شوید. می توانید با استفاده از قابلیت های صوتی به راحتی با شخصی که پشت در است صحبت کنید، تصویر او را با کیفیت عالی ضبط کنید و متوجه شوید چه کاری دارد. می توانید زمانی که بچه از مدرسه به خانه می ایند متوجه شوید و در کل هر نوع رفت و امدی که از طریق درب خانه صورت می گیرد را ببینید و مدیریت کنید.

قفل هوشمند

در واقع نه قفلی وجود دارد نه کلیدی. با یک برنامه ی ساده و یک رمز ورود چند رقمی می توانید درب را باز و بسته کنید. شما می توانید انتخاب کنید چه کسانی این رمز را داشته باشند و حتی می توانید کلید مجازی برای مهمانان نصب کنید. البته به راحتی می توانید ببینید چه کسی و در چه زمانی از این قفل استفاده کرده و وارد خانه شده است. در ضمن سابقه ی ورود و خروج تمامی افراد ساکن در منزل و سایر افراد را خواهید داشت.

 چراغ های هوشمند

در منزل نیستید و کیلومتر ها با ان فاصله دارید اما میتوانید هرکدام از چراغ های منزل را خاموش و روشن کنید. این برنامه امنیت منزل را کاملا بالا می برد. فرض کنید چراغ ها در ساعاتی مشخص خاموش و روشن می شوند. هیچکس متوجه عدم حضور شما در منزل نمی شود. هم می توانید به صورت دستی با برنامه این کار را انجام دهید و هم می توانید زمان های خاصی را تنظیم کنید که به طور خودکار این کار صورت بگیرد.

سنسور هوشمند

یکی از جالبترین ویژگی های خانه هوشمند این است که شما می توانید به محض اینکه دود سیگار یا منو اکسید کربن در هوا پخش شود توسط یک الارم متوجه شوید و برای رفع ان اقدام کنید تا اسیب های جدی تری به منزل وارد نشود. حتی میتوانید از طریق این ویژگی منبع اصلی را پیدا کنید. در موارد حاد تر این نرم افزار به طور خودکار با اتش نشانی تماس گرفته و اعلام خطر میکند.

نظارت هوشمند

لذت دیدن کودکان و سایر اهالی خانه در حالیکه درمنزل نیستید آن هم به صورت زنده از طریق موبایل امکانی است که دوربین های هوشمند به شما می دهند. اما در قدم بعدی این دوربین ها اگر مزاحم و سارقی وارد خانه شود به شما پیغام داده و حتی مشخص می کند که ان شخص در کجای خانه است و شما می توانید فعالیت های او را نیز ببینید و با پلیس تماس بگیرید. حتی این دوربین های نظارت هوشمند هر نوع شکستگی در پنجره ها یا درهای شیشه ای یا درب ورودی را سریعا به شما گزارش خواهند داد.

روشنایی هوشمند

روشنایی هوشمند

کنترل نور در خانه بر عهده ی وظایف روشنایی هوشمند است که نه تنها میزان مصرف برق را مدیریت می کند بلکه در زمان هایی که در منزل نیستید عاملی برای دفع افراد غریبه و سارقان می باشد. این قابلیت ها در چند دسته قرار می گیرند که عبارتست از :

قابلیت کنترل با تعریف چند مدل برنامه : شما می توانید با توجه به فعالیت هایتان در طول روز بیش از چند مدل روشنایی را تعریف کنید. به عنوان مثال زمانی که مهمان دارید اکثر نور ها روشن باشند. زمان تلویزیون تماشا کردن نور ها کمتر باشند و فقط یک نور روشن باشد. برای زمان استراحت و خواب، اتاق کودکان، ورود و خروج هر کدام یک برنامه ی خاص داشته باشند که فقط با یک کلیک تنظیم و روشن شوند.

تنظیم هوشمند میزان شدت نور

میزان استفاده ی حداقل و حداکثر از یک نور را بنا بر نیازتان با این ویژگی تنظیم کنید. به عنوان مثال نور چراغ مطالعه و یا نور بالای میز نهار خوری را کم یا زیاد کنید. با این ویژگی به راحتی می توانید مصرف برق را کنترل و مدیریت کنید.

کنترل روشنایی از خارج از منزل

این ویژگی به شما این امکان را می دهد که با تلفن همراهتان از هر جایی غیر از منزل و در حالیکه کیلومترها با ان فاصله دارید روشنایی داخل خانه را کنترل کرده، بعضی نورها را روشن و یا خاموش کنید. 

پرده هوشمند

پرده هوشمند

از ویزگی های جالب و محبوب این سیستم قابلیت کنترل پرده ها می باشد. هر نوع مدلی از پرده مانند مدل های برقی، کرکره ای و سایبانی از این طریق می تواند کنترل شود. شما می توانید هم با لمس و کلیک روی یک دکمه از هر جای منزل این کار را انجام دهید و یا از قبل با توجه به میزان تابش نور در ساعات مختلف روی ساعت خاصی این عملکرد را تنظیم کنید تا پرده ها به طور خودکار بالا و پایین کشیده بشوند. حتی می توانید برای زمانی که در منزل نیستید نیز این کار را انجام دهید تا گلدان هایتان که کنار پنجره هستند از نور خورشید بی نصیب نمانند. 

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

تنظیم دمای ساختمان با استفاده از این سیستم و ویژگی قابل کنترل خواهد بود. این عملکرد مهمترین تاثیرش درکاهش میزان مصرف انرژی در ساختمان است.به این ترتیب که در تابستان و زمستان شما به راحتی با توجه به تمایلتان می توانید دما را تنظیم کنید. روزهای گرم تابستان دما به پایین ترین میزان تمایل شما و در شبها که خنک تر می شود دما کمی بالاتر رود. حتی میتوانید اتاق کودک تان را جداگانه تنظیم کنید. این سیستم همچنین می تواند باز بودن پنجره و دربها را تشخیص داده و به شما هشدار دهد. این سیستم قابلیت متوقف شدن خودکار با توجه به دمای هوای بیرون را نیز دارا می باشد.

اتوماسیون فضای سبز

فواید سیستم های خانه های هوشمند حتی به گل و باغچه ی شما نیز می رسد. شما می توانید به راحتی با اتوماسیون هوشمند فضای سبز، زمان آب دادن به گل ها وگیاهانتان را بر حسب نیاز انها تنظیم کنید. تعیین کنیذ کدام قسمتها همیشه مرطوب باشند، کدام قسمتها فقط هفته ای یکبار و یا کدام گیاهان صبح ها و یا شبها ابیاری شوند. همجنین می توانید نورپردازی داخل باغچه و باغتان را نیز کنترل کنید. این سیستم برای زمانی که شما در منزل نیستید بسیار مفید خواهد بود و دیگر نیازی نیست شما کلید منزلتان را برای ابیاری گل ها و گیاهان به همسایه ها و یا اشناهایتان بدهید. از طریق این سیستم و از راه دور به راحتی میتوانید باغچه تان را ابیاری کنید.

 خانه هوشمند

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله در مورد خانه های هوشمند برای شما توضیحات لازمه را ارائه دادیم. به مواردی اشاره کردیم که می‌تواند در سیستم خانه هوشمند سازی شود. واقعا علم در حدی پیشرفت کرده است که دیگر خانه هوشمند هم در آینده‌ای نچندان دور، امری عادی تلقی می‌شود و اکثر خانه ها هوشمند سازی خواهد شد.