یکی از روش‌های تزیین زیورآلات نقره و سایر فلزات تزیینی، استفاده از سیاه قلم است. در واقع این هنر به این صورت است که رنگ مشکی بر روی سطح زیورآلات مردانه و زنانه و همچنین ظروف فلزی مختلف با خلاقیت فوق العاده سازنده نقاشی می‌شود. فلزاتی همچون نقره، مس، و سایر در دسته فلزاتی هستند که برای تزیینات مورد استفاده قرار می‌گیرند. از مصر باستان، سیاه قلم وجود داشته است. مصریان از این تکنیک برای دادن رنگی زنده به فلزات طلا و نقره و افزایش زیبایی جواهرات استفاده می‌کردند. دوران سلجوقی می‌توان به اوج رسیدن این هنر را دید. طبیعتاً در این دوران به دلیل ممنوعیت استفاده از ظروف نقره و طلا، هنر سیاه قلم بر روی ظروف مسی، برنجی و برنزی انجام می‌شد. 

با این هنر، جذابیت قاب جواهرات و ظروف فلزی افزایش می‌یابد. ارامنه تبریز و اصفهان بیشتر هنر نقره سیاه قلم را در گذشته به ویژه در دوران قاجار ایجاد می‌کردند و از این هنر برای حکاکی نقره مانند دستبندهای نقره سیاه قلم استفاده می‌کردند.

نحوه حک کردن سیاه قلم بر روی ظروف

نحوه حک کردن سیاه قلم بر روی ظروف

فلز مورد نظر را با استفاده از کارهایی من جمله، برش، اره کردن، قلمزنی، عملیات اسیدی و سایر فرآیندها سوراخ و شیار ایجاد می‌کند. سپس رنگ مخصوص سیاه در این شیارها ریخته می‌شود. همچنین ماده مخصوص سیاه قلم را حرارت می‌دهند تا در مرحله بعد ذوب شود و پس از سرد شدن سطح فلز تمیز و صیقل داده می‌شود.

استفاده از چندین ماده در آلیاژ سیاه قلم

سیاه قلم از مواد مختلفی ساخته شده است که هر کدام برای هدف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گوگرد

عنصری که کمترین نقطه ذوب را دارد گوگرد است. این عنصر جدا از سایر مواد ذوب می‌شود و در آخر به ترکیب اضافه می‌شود. علاوه بر این، گوگرد به رنگ سیاه آلیاژ سیاه قلم کمک می‌کند. همین امر باعث میشود که گنجاندن گوگرد در این ترکیب ضروری شود.

سرب

استفاده از پایه ناخالص دلیل استفاده از سرب در آلیاژ سیاه قلم است. در گذشته، هنگام افزودن مس به سولفید نقره، افت نقطه ذوب ناشی از ناخالصی در هر دو فلز دیده می‌شد. بعدها، زمانی که سرب به این ترکیبات اضافه شد، سازگاری بین نقاط ذوب فلز پایه و سیاه قلم افزایش یافت و حفظ شد. 

مس

مس برای جلوگیری از ناخالصی‌ها از کاهش نقطه ذوب استفاده می‌شود.

اردو خوری سیاه قلم

در وب سایت میعاد تایم هم محصولاتی از این چنین یعنی سیاه قلم شده موجود می‌باشد که شما می‌توانید دسترسی داشته باشید. محصولاتی نظیر اردو خوری سیاه قلم و شیرینی خوری سیاه قلم دسترسی داشته باشید.

ظروف اردو خوری وب سایت میعاد تایم به دلیل نوع سنتی و سیاه قلم خود از جذابیت منحصر به فردی برخوردار است. در نتیجه میز پذیرایی شما می‌تواند بسیار جذاب‌تر شود. این سری ظروف در غذاخوری‌ها و سایر مکان‌های سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر از ظروف سنتی لذت می‌برید، این ظروف دقیقا مناسب شما است. شیرینی‌ها بسیار لذیذ و همچنین در بین جامعه محبوب هستند. شیرنی خوری سیاه قلم میعاد تایم، زیبایی خاصی دارد. در حال حاضر سبک‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی از این ظروف در بازار وجود دارد.

هنر فلز کاری برای ساخت ظروف و جواهرات سیاه قلم لازمه کار است و برای تزیین فلزات و جواهرات و ظروف باید به هنر فلز کاری تسلط کامل داشته باشید.


چگونه با هنر فلز کاری فلزات را تزیین کنیم؟

هنر فلزکاری شکل دادن و آراستن فلزات برای ایجاد وسایل هنری و کاربردی با استفاده از ابزار و تکنیک‌های مختلف به شکل حجمی و مسطح است. این هنر یکی از قدیمی‌ترین هنرهای سنتی ایران و کل جهان است که تاثیر عمیقی بر زندگی مردم گذاشته است. هنرمندان با ذوق، استعداد و نبوغ خود توانسته‌اند فلز را به شکل مجسمه‌هایی در اشکال مختلف که مطابق با زندگی روزمره و نیازهای هزاران سال است، درآورند.

معرفی صنعت هنری فلزکاری

معرفی صنعت هنری فلزکاری

ساخت و تزیین دو مرحله اولیه  و مهم در خلق آثار هنری فلزی است که گاهی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و گاهی نه. سه تکنیک برای مونتاژ و شکل دادن به اقلام و ظروف فلزی استفاده می‌شود: «کوبیدن»، «ریخته گری» و «تثبیت». تکنیک چکش کاری شامل فشار دادن، ورق زدن و چکش کاری است. ساخت ملیله، قفل، چاقو و سخت‌افزار که هم در مناطق شهری و هم در روستاها تولید می‌شوند، نمونه‌هایی از روش‌های «تعمیر» هستند. ریخته گری همان قالب گیری است. کنده کاری، قلمزنی و برجسته سازی انواعی از تزیینات هستند که اغلب پس از ایجاد و مجسمه سازی یا روی ظروفی همچون ظروف پذیرایی سیاه قلم در وب سایت میعاد تایم، انجام می‌شود.

هدف از تزیینات فلزات و هنر فلزکاری

این محصولات بر اساس هدف تولید و مصارف مورد نظر با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی کنونی جامعه و تغییرات قابل توجه سبک زندگی از گذشته تا به امروز به nگروه تقسیم می‌شوند: 

1- زیور آلات و تخته تحریر و سایر وسایل و ظروف تزئینی. 

2- ظروف فلزی و وسایل تزئینی کاربردی مانند فانوس‌های مشبک و ظروف ملیله کاری. 

لازم به ذکر است که این آثار بسته به کاربری و مکان مورد نظر از نظر ظاهری متفاوت هستند و بسیاری از مضامین سنتی در تزیینات آنها گنجانده شده است.

سیاه قلم، در نقاشی هم کاربرد بسیار ی دارد و نقاشی‌های سیاه قلم به شدت محبوبیت خاصی در جامعه داشته است.

هنر سیاه قلم در نقاشی

هنر سیاه قلم در نقاشی

نقاشی با جوهر سیاه همانطور که از نامش پیداست نوعی نقاشی و طراحی است. نام یک سبک نقاشی معروف به "جوهر سیاه" به استفاده از رنگ‌های سیاه و سفید در ترکیب بندی اشاره دارد. یکی از روش‌های طراحی که در دسته هنرهای تجسمی قرار می‌گیرد، این نوع نقاشی است.


ابزار مناسب برای نقاشی سیاه قلم

هنگام طراحی سیاه قلم، از ابزارهای مختلف طراحی شامل مداد سیاه، زغال، پودرهای گرافیکی و چوب و همچنین برس‌ها و پاک کن‌های مخصوص استفاده می‌شود. استفاده از پودرهای گرافیکی تیره و روشن نیز در تولید این اثر رایج است. پودرهای تیره برای ریش، مو و نواحی تیره‌تر پوست استفاده می‌شوند، در حالی که پودرهای روشن برای عناصر روشن‌تر تصویر، مانند هایلایت‌های پوست استفاده می‌شوند. هرچه از ابزار سیاه قلم با کیفیت‌تری استفاده شود، طراحی آسان‌تر و طرح زیباتری خلق می‌شود.


تاریخچه استفاده از زغال سنگ برای نقاشی در سراسر جهان

آلبرشت دورو یکی از اولین نقاشان در غرب بود که از زغال چوب به عنوان وسیله نقاشی استفاده کرد. یکی از بهترین پرتره‌های زغالی اثر آلبرشت دورو است. بعد از نقاشی‌های آلبرشت دورو بود که، مانس و پیکاسو تصمیم گرفتند از زغال در وسط نقاشی‌های خود استفاده کنند که توجه بیشتر نقاشان را به خود جلب کرد.

نکات مهم ظروف و نقاشی سیاه قلم

نکات تکمیلی این مقاله

در این مقاله نکات بسیار مهمی را در مورد سیاه قلم ارائه کردیم و همچنین بررسی کردیم که سیاه قلم کار تزیینی بر روی فلزات می‌باشد. هنرمندان این عرصه می‌توانند سطوح فلزات را با سیاه قلم تزئین کنند. روی فلز شیارها و گودال‌هایی ایجاد می‌کنند تا مواد سیاه رنگ را داخل آن قرار دهند و بپزند و با قرار دادن در آنجا برای استفاده آماده کنند. به این ترتیب و با این روش‌ها می‌توان طرح سیاه قلم را روی ظروف پیاده سازی کرد. در ادامه در مورد هنر نقاشی سیاه قلم توضیحاتی به شما ارائه کردیم و ابزارهای مورد نیاز برای خلق یک نقاشی سیاه قلم را بررسی کردیم.

همچنین باید این مورد را بیان کنیم که شما می‌توانید در وب سایت میعاد تایم به محصولات خاصی که با سیاه قلم تزئیین شده است دسترسی داشته باشید و همچنین به صورت آنلاین سفارش خود را ثبت و به صورت رایگان تحویل بگیرید.