در مقاله قبلی با عنوان " سبک های مختلف در طراحی داخلی بر مبنای کشورها " در مورد طراحی داخلی کشور های مختلف توضیحاتی ارائه داده‌ایم. در این مقاله سبک های مختلف طراحی داخلی بر مبنای جزییات را بررسی می کنیم.

طراحی داخلی به مجموعه فعالیتهایی می گویند که یک طراح برای ایجاد فضاهای موثرتر و کاربردی تر در ساختمان انجام می دهد. برای انجام این فعالیتها طراح باید از مهارتهایی مانند رنگ شناسی، نورپردازی، مسائل ایمنی ساختمان، نوع و چیدمان لوازم منزل و نیز تجربیات دیگر برخوردار باشد. این رشته با توجه به بازار کار و آینده ی شغلی روشن طرفداران زیادی دارد. طراحی داخلی خود دارای گسترگی زیادی است. از اوایل قرن بیستم که این رشته به سمت تخصصی شدن پیش رفت سبکهای زیادی ظهور و رشد پیدا کرده اند.

سبک های طراحی داخلی با گذشت زمان نسبت به رفتار مردم و موقعیت محلی آنها شکل گرفتند. برخی سبکها ریشه در آداب و فرهنگ گذشتگان دارند و برخی ریشه در نوع رفتار و سبک زندگی که ما در مطالب گذشته درباره سبک های مختلف طراحی بر مبنای کشورها صحبت کردیم. در این بخش میخواهیم این سبکها را بر مبنای جزییات بررسی کنیم. 

سبک مینیمالیسم طراحی داخلی

سبک های مختلف طراحی داخلی بر مبنای جزییات

سبک مینیمالیسم

سادگی و بی آلایشی و پرهیز از تجمل گرایی از بارزترین خصوصیات این سبک است. رنگ های غالب در این سبک تیره و روشن هستند. اشکال هندسی استفاده شده بیشتر مربع، دایره و مستطیل هستند.

کلاسیک

در این سبک جزییات و ریزه کاری های فراوانی به چشم می خورد. مانند مبلمان های منبت کاری شده، اجسام گلدار، گل و گیاه های طبیعی و نیز تابلو و شکل هایی با نقوش افسانه ای. این سبک در اصل نمایانگر سبکی توسعه یافته است.

مدرن

در این سبک اولین چیزی که به چشم می خورد سطوح صاف و صیقلی و براق است. رنگهای ساده، اشکال هندسی گوشه دار و منحنی و نیز متریالهایی مانند استیل و شیشه از ویژگی های بارز این سبک هستند. حس سادگی و تصاویر واضح و شفاف مفهوم مدرنیته را به طور کامل به بیننده القا می کند. نقاشی های ابستره و دکوراتیو و مجسمه های انتزاعی در این سبک جایگاه خاصی دارند.

صنعتی

نام این سبک از دوره انقلاب صنعتی اروپا الهام گرفته شده است. استفاده از دو متریال چوب و آجر در این سبک و ایجاد حس صنعتی بودن از ویژگی های بارز این سبک است. مبلمان چرم نیز نقش مهمی در ایجاد این حس ایفا می کند.

هالیوودی

هرچه لوکس تر و با شکوه تر خلاصه ی تعریف سبک هالیوودی است. پرده های اشرافی، مبلمان های با شکوه مخملی، عتیقه جات گرانبها، لوازم دکوری خاص و خیره کننده، رنگهای سلطنتی مانند بنفش، قرمز و فیروزه ای همگی از خصوصیات سبک هالیوودی هستند. در این سبک برای تزیین دیوار میتوان با کمی خلاقیت عکس بازیگران هالیوودی را در کنار نورپردازی زیاد استفاده نمود.

ماوریک ( تک رو )

ماوریک بخشی از سبک مدرن و تقریبا بدون قید و قانون است. رنگ ها و لوازم و وسایل میتوانند کاملا شبیه یا متضاد هم باشند. رنگ های خنثی زیبایی این سبک را دوچندان می کنند.

سبک روستیک طراحی داخلی

روستیک

آوردن طبیعت از بیرون از خانه به فضای داخل خانه آن هم در فضاهای ویلایی یکی از جذاب ترین و شگفت انگیز ترین سبکها را به نام روستیک رقم می زند. ساختار خام، اجزای ناصاف و کمی زمخت، الیاف و کنف، مبلمان های چوبی ساخته شده از کنده ی درختان از عناصری است که این سبک را به یک سبک کوهستانی روستایی تبدیل می کند.

انتقالی ( ترنزیشنال)

سبک انتقالی (Transitional) از سبکهای محبوب بین طراحان به حساب می آید. این سبک در اصل یک پل متعادل کننده بین سبک سنتی و مدرن می باشد. در واقع تلفیق دو سبک سنتی و مدرن و ایجاد تعادل و وزن بصری بین آنها سبک انتقالی را به وجود می آورد مانند استفاده از استیل و شیشه در کنار مبلمانهای مخملی با رنگ گرم که نمایانگر سبک سنتی هستند. برای ایجاد تعادل طراحان معمولا از رنگ های خنثی بین آنها استفاده می کنند.

بوهمیان

بی قانون ترین سبک در بین سبکهای طراحی داخلی بوهمیان یا کولی وار می باشد. البته این بی قانونی به معنای این نیست که هرچیزی را هرکجایی که دوست دارید قرار دهید. بلکه می تواند بازتابی از سلیقه شما در انتخاب رنگ و نور و نیز چیدمان باشد. در این سبک از تمامی رنگها و متریال ها استفاده می شود.

شابی شیک

شابی شیک سبکی تقریبا مشابه بوهمیان و کمی زنانه می باشد. مبلمان چوبی، پارچه های گلدار رنگی، لوسترهای نورانی و درخشان، وسایل تزیینی عتیقه، رنگ های با طیف رنگ روشن و سفید، قلاب بافی های سفید و صورتی، گلهای طبیعی با رنگ های مرجانی، که همگی با ظرافت خاصی چیدمان می شوند از ویژگیهای این سبک ملایم است.

 ساحلی

این سبک که به نام همپتون نیز معروف است دارای ویژگی های خاص و منحصر بفردی مانند پالت های رنگ خنثی، رنگ های آبی و سبز، سفید و بژ، لوازم چوبی، قابهای صدفی شکل و به طور کلی هرچیزی که مخاطب را به یاد ساحل و دربا بیاندازد، می باشد. هدف از ارائه ی این سبک القای حس آرامش برای افراد است.

سبک آرت دکو طراحی داخلی

آرت دکو

ورود آهن های منحنی در رنگهای تیره یا همان فرفورژه که اکثرا با طرح های گل و گیاه بود سبکی جدید به نام آرت دکو خلق کرد. نرده ی راه پله ها، سازه اصلی مبلمان و تخواب، آباژور، کتابخانه و بسیاری لوازم دیگر خانه در کنار رنگهای روشن و یکدست و پارچه هایی با رنگ مرجانی زیبایی دوچندانی به این سبک از طراحی داخلی بخشیدند.

باروک

پیدایش این سبک از ایتالیا بود که در مدت زمان کوتاهی بیشتر اروپا را تحت پوشش خود درآورد. باروک به معنای نامنظم است. هنری که در آن قواعد تناسب رعایت نمی شود. میتوان گفت این سبک نقطه ی مقابل سبک کلاسیک است. این سبک بیشتر مناسب فضاهای بزرگ است . مبلمان های باشکوه، پرده های مخملی، لوازم دکوری بزرگ با رنگهای کرم، قرمز و قهوه ای و مجسمه های با پیکر انسان به صورت ایستاده از ویژگی های این سبک است.

روکوکو

بخشی از معماری باروک با تجمل گرایی کمتر که در آن از رنگهای روشن و سفید بیشتر استفاده شده سبکی جدید به نام روکوکو خلق کرد.

ویکتوریایی

تعادل میان تیره و روشن، هماهنگی بین عناصر و لوازم، شمعدان های بزرگ، لوسترهای بزرگ شیشه ای منقوش از خصوصیات این سبک است. تعادل بین کاغذ دیواری های تیره و روشن روی دیوارهایی که به دو قسمت عمودی تقسیم شده اند از بارزترین نشانه های این سبک است.

آرت نوو

بخش دیگری از معماری باروک که در آن بیشتر از عناصری مانند خطوط منحنی و کف پوش های چوبی استفاده می شود آرت نوو می باشد. جالب است بدانید نقاشی روی شیشه با نام ویترای از این سبک ابداع شد.

گوتیک

گوتیگ سبکی مذهبی است که بیشتر در فضاهایی مانند کلیسا به چشم می خورد. این سبک در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه ابداع گردید. برای اجرای این سبک در منزل به یک فضای بزرگ احتیاج دارید. طاقهایی با قوس نوک تیز، رنگ های تیره برای دیوارها و سقف، لوازم و عناصر لوکس و کف پوش های تیره از ویژگی های این سبک است.

سبک اوریگامی طراحی داخلی

اوریگامی

اوریگامی یک کلمه ی ژاپنی به معنای خم کردن کاغذ است. « اورو » به معنای خم کردن و « گامی » به معنای کاغذ می باشد. اوریگامی در واقع یک روش برای ایجاد اشکالی مختلف است که همگی در عین رعایت قوانین تعادل و هماهنگی دارای گوشه های خارج از عرف هستند. سبک اوریگامی نیز به دلیل شباهت به این نوع سازه ها از این کلمه الهام گرفته شدها ست.

مونو کروماتیک

اولین سبک پیشنهادی برای طراحان و دکوراتورها که سبکی بسیار راحت و آسان است، سبک مونو کروماتیک است. در این سبک که حتی علاقمندان نیز به راحتی در منزل میتوانند انجام دهند، با کنار هم قراردادن اشیای یک رنگ در ابعاد مختلف میتوان به یک سبک زیبا و ساده رسید.


نکات پایانی

در این مقاله سبک های مختلف طراحی داخلی را برای شما بررسی کردیم و هر کدام را به صورت جداگانه به همراه توضیحاتش ارائه دادیم. امیدوارم این مقاله از مجله میعاد تایم برای شما مفید واقع شود.