ظهور تکنولوژی و پدید آمدن کتابهای الکترونیکی دلیلی برای کنار گذاشتن قفسه های کتاب و کتابخانه ها نبوده و همچنان حضورشان گرمی و انرژی مثبت زیادی به فضا داده و از محبوبیت خاصی در بین افراد برخوردار هستند. حس خوب خواندن و ورق زدن کتاب نیازی در بسیاری از افراد ایجاد کرد تا در گوشه ای از فضای منزل یا محل کارشان یک قفسه ی کتاب یا کتابخانه داشته باشند و هرازگاهی به خود این این حس خوب را هدیه بدهند. طبق مطالب گذشته که در وبلاگ میعاد تایم برای شما گردآوری کردیم هر وسیله ای در منزل باید بر اساس قوانین و استانداردهای خاصی چیدمان شود. در این مطلب نکاتی مهم را در ارتباط با چیدمان کتابخانه و آباژور با شما بررسی خواهیم کرد.

نکاتی درباره چیدمان کتابخانه و قفسه های کتاب

 نکاتی درباره چیدمان کتابخانه و قفسه های کتاب

قفسه های نزدیک به میز کار:

اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که در منزلتان یک فضای کاری تعبیه کردید و یک میز کار دارید در صورتیکه فضای کوچک است بهترین پیشنهاد برای شما نصب یک قفسه کتاب از بالای میز کارتان یا در صورت داشتن مانیتور از بالاتر از آن تا نزدیک به سقف است. با اینکار شما در اشغال فضا نیز صرفه جویی کردید و دسترسی راحت تر ی به کتابهایتان دارید.

ورودی منزل:

اگر فضای زیادی در قسمت ورودی خانه دارید میتوانید از قفسه های توکار استفاده کنید که فضای بیشتری را اشغال کرده و دسترسی بیشتری به کتابهایتان خواهید داشت.

راهرو:

دیوار راهرو در منازل یکی از بهترین پیشنهادات برای نصب یک قفسه کتاب است چون این دیوار در بیشتر اوقات بی استفاده است و وظیفه خاصی را در دکوراسیون ایفا نمی کند. به علت اینکه معمولا راهروها باریک هستند بهتر است از قفسه های توکار استفاده کرده و با یک نورپردازی مناسب فضای جذاب و زیبا خلق کنید.

اتاق ها:

اگر علاقه ای به دیده شدن کتابها ندارید میتوانید از قفسه هایی با درب کشویی استفاده کنید. مثلا در اتاق خواب که به دلیل اینکه محل استراحت است باید محیطی ساده و کاربردی داشته باشد میتوانید از این نوع قفسه ها استفاه نمایید.

فضای زیر پله:

در اکثر خانه ها و منازل فضای زیر پله همیشه بی استفاده می ماند. این فضا را با استفاده از قفسه های مناسب کتاب پر کنید و فضایی با ایده ی جدید و جذاب و منحصر به فرد خلق نمایید. بسیاری از نجارهای حرفه ای با اندازه گیری دقیق این فضاها میتوانند مدل های خاصی که مد نظر دارید را ساخته و نصب نمایند.

جزیره آشپرخانه:

جزیره به مجموعه ای از کابینت و کمد و یا کشوهایی می گویند که در قسمت ورودی و مرکزی آشپزخانه استفاده می شوند و به هیچ قسمتی از دیگر کابینتها متصل نبوده و جدا هستند. میتوانید قسمتی از این فضا را برای چیدمان کتابهایتان اختصاص دهید.

فضای اطراف تلویزیون:

اطراف تلویزیون را اندازه گیری کرده و با استفاده از شلف های موجود در بازار یک قفسه کتاب نصب نمایید. کودکان نیز هرچقدر در معرض کتاب قرار بگیرند در بزرگسالی علاقه ی بیشتری به آنها نشان داده و مطالعه ی بیشتری خواهند داشت.

نکات طلایی برای خرید و چیدمان آباژور در دکوراسیون

نکات طلایی برای خرید و چیدمان آباژور در دکوراسیون

آباژور در خانه نه تنها به عنوان یک منبع نور برای افزایش روشنایی بلکه به عنوان یک عنصر جذاب در دکوراسیون به کار می رود. امروزه با توجه به گسترگی شهرها و پیدایش برج ها و ساختمان های بسیار بلند یکی از بزرگترین معضلات زندگی در آنها نبود روشنایی به قدر کافی است. این مشکل با وجود لوسترها و آباژورهای زیبا و جذاب حل خواهد شد. بسیاری از این آباژورها با نور طبیعی فضای دلنشین و دلپذیر تر را برای شما به ارمغان خواهد آورد. اما برای خرید بهتر و مناسب آباژور در ادامه نکاتی را برای شما گردآوری کردیم که به انتخاب و تصمیم شما برای خرید بسیار کمک خواهد کرد. پس با تیم میعاد تایم و ادامه این مقاله همراه باشید.

هدف از خرید و استفاده آباژور

اگر نور و روشنایی کافی در منزل دارید و فقط برای تزیین و کمک به وزن بصری در خانه میخواهید آباژور خریداری نمایید بهتر است از آباژورهایی با سرپوش وکلاهک های مناسب با طرح پارچه های مبلمان یا سبک دکوراسیون و یا نوع کاغذ دیواری یا رنگ دیوار منزلتان استفاده نمایید. اما اگر هدف شما روشن تر کردن آن فضای مورد نظر است بهتر است از یک آباژور با سرپوش سفید و پایه ی ساده استفاده نمایید که بازتاب نور بیشتری خواهد داشت.

چیدمان و محل قرارگیری آباژور

انتخاب فضای مورد نظر برای قرارگیری آباژور به شما در انتخاب و تصمیم گیری بهتر کمک شایانی خواهد کرد. اگر میخواهید ربای اتاق خواب تهیه نمایید بهتر است از آباژورهای پایه کوتاه رومیزی استفاده کنید. این آباژورها برای استفاده کنار تخت یا روی میز عسلی بسیار مناسبند. روی میز نهار خوری و میز عسلی مبلمان در نشیمن نیز آباژورهای رومیزی پایه کوتاه بهترین انتخاب هستند اما سالن پذیرایی و فضاهایی با متراژ بزرگتر نیازمند آباژورهای ایستاده برای خلق یک فضای دلنشین و زیبا هستند.

اندازه و کیفیت کلاهک ها

کلاهک آباژور شما تا حد زیادی مسئول جذابیت زیبایی آن است. اندازه درپوش باید بزرگتر از پایه آباژور باشد بدون اینکه خیلی بزرگ یا کوچک باشد. ساختار کلاهک باید به گونه ای باشد که در تماس با لامپ، نسوزد و رنگ نگیرد. برای جلوگیری از آسیب دیدن آباژور خود، هنگام انتخاب لامپی که برای آن استفاده می کنید، احتیاط کنید.

انتخاب رنگ برای آباژور

انتخاب رنگ برای آباژور

انتخاب رنگ برای آباژور با رنگ غالب در سبک و فضا ارتباط مستقیم دارد. بیشتر افراد از روی سلیقه خود نیز میتوانند بهترین انتخاب را انجام دهند اما اگر میخواهید فضایتان آرام بخش باشد از رنگ های قرمز و نارنجی استفاده کنید. این رنگها مخصوصا در فضای پذیرایی بسشیار گرم و دل نشین تر هستند. این رنگها انرژی محیط را نیز چند برابر می کنند. رنگ های کرم، بژ، یاسی و رنگهای مرجانی برای ایجاد فضاهای ملایم تر و لطیف تر استفاده می شوند مانند اتاق خواب ها. استفاده از رنگ سفید در آباژور برای روشنتر کردن فضا است و بیشتر مناسب فضاهایی است که نیازمند نور و روشنایی بیشتری می باشد. رنگ های تیره مانند طوسی، خاکستری و مشکی نیز مناسب فضاهای خیلی خاص مثل کافی شاپها و یا رستوران های مدرن است. این نوع از آباژورها در فضای خانه جلوه زیبایی ندارد.

از آباژور برای جلب توجه استفاده کنید.

همانطور که قبلا ذکر شد، ممکن است بخواهید از آباژورها برای بهبود زیبایی منزل خود استفاده کنید. در این سناریو سعی کنید یک طراحی منحصر به فرد و خاص برای روکش آباژور خود داشته باشید. این روزها آباژورهایی با انواع پایه های بسیار شیک به طور خاص برای این استفاده ساخته می شوند. طرح های جدیدتر و مدرن تر نیز یک گزینه هستند. اگر آباژور را فقط برای استفاده از آن می‌خرید، سعی کنید الگوی روکش را با کاغذ دیواری یا سایر ویژگی‌های اتاق هماهنگ کنید.

امنیت و ایمنی آباژور

بعد از موارد ذکر شده در بالا برای امنیت و ایمنی آباژورها لطفا به فاصله لامپ تا سرپوش دقت نمایید. در آباژورهایی که این فاصله بسیار کم است ممکن است گرمای لامپ باعث تولید حرارت و در نهایت سوختگی و آتش سوزی شود. با توجه یه اندازه ی سرپوش و کلاهک ها لامپ را انتخاب نمایید. لامپ های بسیار کوپک برای سرپوشهای بزرگ مناسب نیستند زیرا نور کمتری از خود ساطع می کنند و همین طور استفاده از لامپ های بزرگ در سرپوشهای کوچک منجر به خطرات دیگری خواهد شد.