تاثیر تکنولوژی در صنعت ساعت مچی

پیشرفت های نوآورانه در فناوری منجر به ایجاد ساعت هایی شده است که با مدل های قبلی قابل مقایسه نیستند. علیرغم این واقعیت که اکثر برندهای ساعت با گذشته خود مشخص می شوند، پیشرفت های مدرن در فناوری هنوز می تواند برای تولید ساعت های برتر مورد استفاده قرار گیرد. وقتی آن را تجزیه و تحلیل می کنید، چه چیزی واقعاً یک ساعت مکانیکی را مشخص می کند؟ در ساده‌ترین شکل خود، تنها به سه عنصر حیاتی برای کار کردن نیاز دارد: یک منبع انرژی، یک کنترل‌کننده برای تنظیم تخلیه آن انرژی، و مکانیزمی برای تبدیل آن به یک صفحه نمایش قابل درک برای شخصی که از آن ساعت استفاده‌می‌کند. در ادامه به صورت تخصیی تر سعی می کنیم تاثیر تکنولوژی بر ساعت مچی و صنعت ساعت سازی را بررسی کنیم.

با گذشت زمان، مهندسان مکانیک روش‌های هوشمندانه‌ای را برای تقویت این اصل اساسی با ترکیب پیچیدگی‌های مفیدی مانند توربیلون، تقویم دائمی، تکرارکننده دقیقه‌ای و کرنوگراف ارائه کرده‌اند. در زمان‌های گذشته، پیچیدگی‌های ذکر شده ضروری تلقی می‌شدند، اما در حال حاضر، آنها به عنوان یک تزیین صرف عمل می‌کنند و باعث افزایش مطلوبیت بصری و احساسی ساعت می‌شوند. زمانی که عصر اطلاعات جایگزین انقلاب صنعتی شد، تغییری در رویکرد نسبت به ساعت سازی ایجاد شد.

شروع کار با اختراع کریستال کوارتز آغاز شد که امکان ساخت یک ساعت بسیار دقیق را فراهم کرد و در عین حال هزینه های تولید را به میزان قابل توجهی کاهش داد. با ظهور عصر دیجیتال، ساعت‌ها توانایی انجام کارهایی فراتر از زمان‌سنجی اولیه را پیدا کردند. آنها توانایی ارتباط با دستگاه های سلولی، نظارت بر موقعیت فرد از طریق GPS، تجدید انرژی با استفاده از انرژی خورشیدی و ارائه عملکردهای اضافی را داشتند. عملکرد ساعت ها همزمان با پیشرفت تکنولوژی رشد کرد. بنابراین، وضعیت ساعت‌های سنتی، عمدتاً دست‌ساز، مکانیکی چگونه بود؟ آنها به یک کالای گران قیمت تبدیل شدند که به جای عملی بودن، احساسات مردم را تسخیر می کرد. اگرچه ساعت مکانیکی از سال 1800 وجود داشته است، اما در طول زمان دستخوش تغییراتی شده است.

بدون شک، فرآیند سازماندهی و آراستن این ساعت‌ها به مهارت قابل توجهی نیاز دارد، با این حال، ساعت‌سازان معاصر متعددی در حال استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیکی در ساعت‌های مکانیکی سنتی هستند. در اینجا فقط تعداد انگشت شماری وجود دارد.

شیشه شفاف ساعت مچی

شیشه شفاف ساعت مچی

ساعت‌های لوکس اغلب با علائم و لکه‌های نامطلوب، به‌ویژه روی سطح شیشه‌ای ظریف ساعت، کدر می‌شوند. ساعت سازان دائماً به دنبال مواد جدیدی هستند که بتوانند اثرات نامطلوب نیروهای طبیعی را تحمل کنند و کریستال یاقوت کبود به عنوان معیاری برای سختی سطح ظاهر شده است. استفاده از موادی که در برابر خراش مقاوم‌تر است نیز ممکن است چالش‌برانگیزتر باشد، که نمونه آن دشواری ساخت یک پوشش کامل از یاقوت کبود است. این نوع سختی کاملاً برای حوزه تخصص برند Hublot مناسب است. به عنوان یک نام تجاری جدید، به نمونه هنر فیوژن می بالد، که اساساً شامل ادغام مکانیسم های معمولی ساعت در جعبه های متشکل از مواد خلاقانه است که هنوز در بخش ساعت استفاده نشده است. این مجموعه شامل انواع ساعت ها با جزئیات متمایز، مانند قاب سیمانی، مواد Texalium، طلای جادویی و ساعت قاب یاقوت کبود است.

اگرچه برند Hublot در ایجاد قاب ساعت یاقوت کبود پیشگام نیست، اما به طور موثری روش تولید را استاندارد کرده است. در حالی که سایر برندهای تولید کننده قاب یاقوت کبود باید بیش از شش رقم شارژ کنند و فقط تعداد محدودی تولید کنند، Hublot موفق شده است ساعت های خود را با قیمتی در حدود 60000 دلار در دسترس قرار دهد و بین 500 تا 1000 دستگاه برای هر سبک تولید کند.

مقاله مرتبط: نکات مهم و کلیدی هنگام خرید ساعت مچی

پس از الماس، یاقوت کبود دومین ماده سخت با امتیاز 2000 ویکرز است. Hublot میلیون ها فرانک سوئیس را در ماشین آلات سرمایه گذاری کرد تا از تولید موفقیت آمیز چنین مواردی اطمینان حاصل کند. کارشناسان فنی Hublot با همکاری یکی از مؤسسات سوئیسی، توانستند روشی را ابداع کنند که نه تنها امکان فرز کردن کیس‌ها را فراهم می‌کند، بلکه برای صیقل دادن آنها نیز امکان‌پذیر است، بنابراین ویژگی مورد نظرشان یعنی شفافیت مطلق حفظ می‌شود. Hublot در حال حاضر تنها ساعت سازی در صنعت است که گزینه های رنگی مختلفی از قاب یاقوت کبود را ارائه می دهد، که از زمان معرفی اولیه خود توانسته اند این کار را انجام دهند.

چاپ سه بعدی در ساعت سازی

چاپ سه بعدی در ساعت سازی

ظهور چاپ سه بعدی به دلیل مزایای قابل توجه آن برای بخش های مختلف توجه جهانی را به خود جلب کرد. اگر فکر می‌کنید که صرفاً علاقه‌مندانی که در گاراژ خود سر و کار دارند، از این فناوری استفاده می‌کنند، شگفت‌زده شوید. اصل اساسی پشت پرینت سه بعدی در این واقعیت نهفته است که به جای حذف بخش های ناخواسته، همانطور که توسط یک ماشین فرز معمولی که با یک بلوک مواد شروع می شود، انجام می شود، چاپ سه بعدی، منابع را به هم متصل یا سخت می کند تا یک آیتم سه بعدی تولید کند. با استفاده از نرم افزار طراحی مبتنی بر کامپیوتر ساخته شده است.

اگرچه ایجاد قطعه نهایی به تخصص و مهارت دست ساعت سازان نیاز دارد، اما این ابزار خاص در مراحل اولیه نمونه سازی سودمند است. پرینت سه بعدی ساعت سازان را قادر می سازد تا بدون زحمت قطعات را طراحی و آزمایش کنند و در عین حال حرکات نوآورانه را انجام دهند.

ساعت بوگاتی Type 390

ساعت بوگاتی Type 390

توسعه تایپ 390 با ورود جدیدترین خودروی بوگاتی شیرون هماهنگ شد. نیروی محرکه ای که این ساعت را کار می کند PF390 است. اختراع جدیدی که توسط این برند منحصراً برای این ساعت ساخته شده است. این ساعت دارای 302 عنصر قابل توجه است که در هفت طبقه توزیع شده اند که در یک مکانیسم استوانه ای قرار گرفته اند که شامل یک توربیون پرنده منحصر به فرد است. سپس داده‌های مهم زمان‌سنجی به سطح افقی منتقل می‌شوند که در آن صفحه و عقربه‌ها قرار دارند. در مرحله بعد، وضعیتی پیش می‌آید که یک ساعت باید ساختاری داشته باشد تا بتواند این حرکت غیرعادی را بدون به خطر انداختن قابلیت پوشیدن آن، تطبیق دهد.

Les Artisans Boitiers که یکی از زیرمجموعه های Parmigiani Fleurier است، یک قاب ساعت طراحی کرد که به طور موثر برتری حرکت را از طریق دهانه های کریستال یاقوت کبود فراوان نشان می دهد. ویژگی منحصر به فرد این پوشش، ظرفیت آن برای چرخش تا 12 درجه بر روی محور اصلی حرکت است که اندازه های مختلف مچ را در خود جای می دهد.

پیشرفت زمان در طول تاریخ

بدون شک از زمان معرفی اولین ساعت های جیبی پیشرفت های چشمگیری در طراحی ساعت مچی صورت گرفته است. ممکن است کسی استدلال کند که مکانیسم اساسی یک ساعت مکانیکی ماهیت خود را حفظ کرده است، زیرا هنوز از مفهوم تعادل مرتبط و سیستم فنر موی از زمان ایده آن توسط کریستیان هویگنس در سال 1675 استفاده می کند، که او به آکادمی سلطنتی علوم فرانسه ارائه کرد. این تا آخرین معرفی Zenith از Defy Lab به همین شکل باقی ماند. 

آزمایشگاه Zenith Defy به جای یک پیشرفت صرف، دگرگونی ساعت مکانیکی را نشان می دهد. نوسان ساز در آزمایشگاه Defy یک تعادل فنری نیست، بلکه یک قطعه منحصر به فرد متشکل از سیلیکون تک کریستالی با جزئیات فوق العاده پیچیده تر از موی انسان است. مکانیسم تنظیم سنتی متشکل از حدود 30 قسمت که نیاز به مونتاژ، زمان بندی، آزمایش، روغن کاری و تنظیم داشتند، با یک جزء منفرد با ضخامت 0.5 میلی متر و ارتعاش در 15 هرتز جایگزین شده است.

به زبان ساده، آخرین نسخه Defy Lab توانایی ذخیره انرژی را تا 60 ساعت دارد (که بیشتر از حرکت استاندارد El Primero است، حتی اگر سه برابر سریعتر می لرزد)، و می تواند دقت را در انحراف 0.3 ثانیه در هر انحراف حفظ کند. به عنوان مثال، بیایید آزمایش کرنومتر را در نظر بگیریم، که اجازه خطای 10 ثانیه در روز را می دهد (4- یا 6+). جالب اینجاست که حتی گواهینامه Superlative Chronometer از رولکس دارای تحمل چهار ثانیه در روز، با محدوده 2- تا +2 است.


نکات پایانی و تکمیلی

ساعت مچی همیشه یک اکسسوری بسیار محبوب بود. از زمان ساخت تا به امروز همیشه در صنعت مد و استایل و پوشاک حرف اول را می‌زند. انقلاب تکنولوژی در این صنعت هم تاثیر قابل توجهی گذاشته است. شاید در ظاهر، ساعت مچی با ساعت های گذشته تفاوتی نداشته باشد ولی تکنولوژی پشت ساعت مچی های برند مختلف به شدت به روز و پیشرفته شده است و امکانات قابل توجهی به ساعت های مچی اضافه شده است که تاثیر شگرفی در زندگی روزمره گذاشته است.