مبانی و تاریخچه طراحی و طراحان داخلی

بسیاری از ما از دوران کودکی علاقه زیادی به تغییر وسایل خانه داشته ایم. جابجایی مبلها، تلویزیون، تخت خواب و وسایل و لوازم دیگر. این تغییرات در خانه و اضافه کردن لوازم‌های جدید و تغییر رنگها، توام با یک احساس خوب و لذت وصف نشدنی برای ما بود.

انتخاب یک محل برای گذاشتن مبل معمولا با مشورت اعضای خانواده انجام میگرفت و در این انتخاب عوامل دیگری نقش نداشت و بیشتر میزان راحتی و یا دسترسی به سایر فضاهای خانه مورد اهمیت واقع می‌گردید. اما امروزه فضاهای داخلی خانه، کارایی آنها، جانمایی وسایل خانه و نیز استفاده از رنگها توسط شخص یا اشخاصی که تحصیلات مرتبط با آن دارند و دوره‌های عملی و حرفه ای را گذرانده اند، انجام می‌پذیرد.

در این مطلب با طراحی و طراحان داخلی و نیز تاریخچه و مبانی آن آشنا خواهیم شد.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی یک شغل است. شغلی که در آن فرد مهارت طراحی و نوسازی فضای داخلی خانه و بیرونی را دارد.

به طور کل طراحی داخلی به مجموعه ای از فعالیتهای شخص یا اشخاصی می‌گویند که یک پروژه‌ی نوسازی ساختمان یا قسمتی از آن را با استفاده از مهارتهایی مانند شناخت نوع و غلظت رنگ، آشنایی با فلسفه و تاثیرات رنگ ها، نوع چیدمان اشیاء، نوع طرح‌های استفاده شده، نورگیر بودن قسمت‌های مهم اتاق یا هال، جنس وسایل به کار برده شده و پارامترهای دیگر، با هدف استفاده‌ی موثر و کاربردی‌تر و زیبایی، طراحی می‌کند.طراح داخلی کیست ؟

به شخصی که با گذراندن دوره‌های عملی و حرفه ای و تحصیلات مرتبط اقدام به طراحی داخلی ساختمان می‌کند، طراح داخلی می‌گویند. یک طراح موفق باید در نقشه کشی و استفاده موثر از فضا مهارتهای خاصی داشته باشد.

طراحان معمولا با مهندسان ، معماران و پیمانکاران ساختمانی کار می‌کنند. تاریخچه طراحی داخلی در گذشته طراحی داخلی ساختمان‌ها به وسعت و پیچیدگی امروز نبود و معمولا طراحی داخلی جدا از پروسه ساختمان سازی نبود و توسط معمار انجام می‌پذیرفت.به جرات می‌توان گفت اولین بناهایی که در آن از طراحی داخلی استفاده شده مربوط به مصر باستان است. در گورستان‌ها مدل هایی از خانه کشف شد که به عنوان انبار غذا استفاده می‌شده و جانمایی سیستم تهویه، ایوان و ستونها، پنجره و مهتابی‌ها و نیز درها معرفه یک طراحی داخلی با جزییات کامل است.

در هند باستان نیز معمارها مانند طراحان داخلی و با مهارتهای خاص خود بناهایی را می‌ساختند که شرح آن در کتاب اسطوره ای Vishwakarma موجود است.

در قرن‌های هفدهم و هجدهم و در اوایل قرن نوزدهم، طراحی داخلی به دغدغه اصلی ساختمان‌سازها تبدیل شد آنچانان که معمارها برای تکمیل طرحهای داخلی ساختمان‌ها از هنرمندان و صنعتگران کمک می‌گرفتند.

تا اواخر قرن نوزدهم طراحی داخلی رشد بسیار چشمگیری داشت و در این ایام کارخانه‌های مختلفی مانند مبل سازی و تولید پارچه دست به گسترش کار زدند. این اولین قدم برای شروع دوران حرفه ای این حرفه و هنر در اوایل قرن بیستم بود.