مهم‌ترین اصول طراحی داخلی برای علاقمندان

در مطالب گذشته درباره طراحی داخلی و تحصیل در آن رشته و نیز بازار کار و آینده‌ی شغلی به تفصیل صحبت کردیم . اما در این بخش قصد داریم شما را با مهمترین اصول اولیه‌ی یک طراحی آشنا کنیم تا حتی اگر دانشجوی این رشته نیستید و به به عنوان یک سرگرمی و هنر میخواهید این کار را انجام دهید بتوانید طراح موفقی شوید . اما برای موفقیت‌های بیشتر و کسب درآمد حتما می‌بایست دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی و تحصیلات آکادمیک این رشته را بگذرانید و مدرک دریافت کنید . با ماه همراه باشید.

اصول طراحی داخلی

 1. اتحاد و همبستگی
  یک طراح موفق باید تمام عناصر مورد استفاده در طراحی را بشناسد و آز آنها به صورت مکمل استفاده کند . این عناصر باید یکپارچه باشند و از هماهنگی متناسبی برخوردار باشند . به عنوان مثال تابلو و کوسن روی مبل ، گلدان روی میز با کف پوش‌ها در گوشه‌ی پذیرایی باید از لحاظ رنگ ، نوع و جنس هوشمندانه با هم ترکیب شده باشند . 2.  موازنه
  موازنه و تعادل چشم هر بیننده و مخاطبی را به خود جذب می‌کند . از پارامترهای مهم در طراحی داخلی رعایت تعادل و موازنه بین عناصر است . وزن بصری عناصر و لوازم مورد استفاده باید به طور مساوی در قسمتهای مختلف توزیع و تقسیم گردد.
 3. ریتم
  در بین عناصر و لوازم اساسا باید یک حرکت متصل در جریان باشد . این حرکت باید یک ریتم و ضرب متعادل با وزن بصری یکنواخت بین متریال‌های مختلف باشد.
 4.  تأکید
  تاکید بر روی موضوعی خاص در بخش مرکزی یک فضا که بتواند باقی فضا‌ها را تحت شعاع خود قرار دهد از اصول مهم طراحی داخلی به مشار می‌رود که جلوه‌ی زیبایی را مخصوصا در طراحی منازل نشان می‌دهد.
 5.  سایه روشن
  استفاده از سایه روشن و تفاوت نور در رنگها و درخشندگی آنها که دو جسم را از هم متمایز می‌کند از اصول زیبا شناسی در طراحی داخی است . شما می‌توانید از دو عنصر در یک طیف رنگی اما با کنتراست مختلف در طراحی داخلی استفاده نمایید.
 6.  رنگ و متریال
  رنگ و متریال یکی از کاربردی‌ترین ابزار و اصول طراحی داخلی است . طراحان موفق با استفاده از این اصل و کمی خلاقیت هنری و چاشنی تجربه و نیز دانش ترکیب در فضاهای مختلف می‌توانند بهترین حالت رنگ و کنتراست و نیز شادابی و زیبایی را بیافرینند . هارمونی رنگ‌ها در تمامی اصول و عناصر حرف اول را میزند.
 7.  مقیاس و تناسب
  در این اصل طراحان باید تناسب و اندازه و نوع لوازم و حجم‌های به کار رفته در طراحی را به گونه ای رعایت کنند که انگار این وسایل کاملا به هم تعلق دارند . این لوازم و متریال‌ها با سه عنصر ابعاد و اندازه ، رنگ و شکل میتوانند با هم به هماهنگی برسند.
 8.  جزییات
  طراحان موفق معمولا قبل از اتمام کار با استفاده از جزییاتی مانند مبلهای تک ، لوازم دکوری ، شمعدان ، قاب عکس و یا گلدان‌های کوچک دکوراسیون خود را کامل می‌کنند و با استفاده از مهارت خود وزن بصری را نیز به تعادل می‌رسانند.
 9.  هماهنگی معماری داخلی و دکوراسیون
  یکی از دلایل موفقیت طراحان داخلی داشتن اطلاعاتی درباره‌ی معماری داخلی ساختمان مانند جانمایی پنجره‌ها ، دیوارها ، روشنایی و غیره می‌باشد . این اطلاعات به تصمیم گیری طراح درباره چیدمان و نیز انتخاب نوع متریال و جنس لوازم کمک شایانی خواهد کرد که در نتیجه هماهنگی متناسبی بین معماری و دکوراسسیون ایجاد خواهد شد.
 10. 1 خلاقیت و ذوق هنری
  داشتن هنر و خلاقیت و ذوق هنری ذاتی و درونی است و محلی برای آموزش خلاقیت وجود ندارد . یک طراح با کوشش و تلاش خود و مطالعه و مشاهده‌ی طراحی‌های مختلف میتواند استعداد و خلاقیت خود را به نوعی تمرین داده و محک بزند . مهم‌ترین نکته‌ی مثبت یک طراح که او را از دیگران متمایز کرده و در عرصه‌ی رقابت پیروز می‌گرداند داشتن ایده و خلاقیت‌های هنری می‌باشد .