تلفن قدیمی

از دیرباز تا کنون تلفن تبدیل به یک جزء جدایی ناپذیر از منازل گردیده است به گونه ای که با نبود آن ممکن است با مشکلاتی رو به رو باشیم. این وسیله ارتباطی یکی از مهمترین اختراعات بشر می باشد که ارتباط بین افراد را به ساده ترین حد ممکن می رساند. تلفن در مدل های مختلفی در بازار موجود می باشد که تلفن قدیمی یکی از آنهاست. برخی از افراد هنوز تمایل به استفاده از نمونه های قدیمی دارند. افرادی که طالب این مدل از تلفن ها هستند دکوراسیون منزل آنها کلاسیک می باشد یا جهت تکمیل کلکسیون خود به تلفن قدیمی نیاز دارند. انواع متفاوتی از تلفن های قدیمی در سایز ها و ابعاد مختلف وجود دارد که در ادامه این مقاله شما را با آنها آشنا می سازیم.

تاریخچه تلفن

تاریخچه تلفن

پیش از اختراع تلفن از تلگراف جهت بر قراری ارتباط، کمک می گرفتند. در سال 1876 در ایالت بوستون آمریکا الکساندر گراهام بل تلفن را اختراع کرد تا کمک شایانی به بشریت کند. در سال 1880 گوشی الکساندر گراهام بل را با فرستنده کربنی ترکیب کردند و تلفن های امروزی ساخته شد. تلفن ساخته شده توسط الکساندر گراهام بل ساختار بسیار ساده ای داشت.

 این تلفن قدیمی از یک پایه چوبی محکم، یک گوشی به شکل قیف و باتری و سیم مسی تشکیل شده بود. افراد زیادی قبل از گراهام بل تلاش کرده بودند تا وسیله ای همانند اختراع بل را اختراع کنند اما این اختراع بل بود که توانست پیام های واضح و شفاف را منتقل کند.

 در سال 1888 اولین سیستم مربوط به شماره گیری خودکار در کانزاس به کار گیری شد که از اپراتور ها به طور کلی خلاص می شدند. در سال 1904 کمپانی BELL تلاش کرد تا گیرنده و فرستنده را با هم در یک گوشی قرار دهد و در این زمینه نیز موفق بودند. در سال 1927 اولین تماس راه دور از نیویورک تا لندن به وسیله امواج رادیویی برقرار گردید. در سال 1946 اولین تلفن همراه، در 1962 اولین ماهواره ارتباطی، در 1980 گسترش کابل های نوری و در 1990 میکرو الکترونیک ها پیشرفت های بزرگی را به ارمغان آوردند.

ورود تلفن به ایران

از اختراع تلفن تا ورود آن به ایران حدودا 10 الی 12 سال فاصله بود و اولین تلفن توسط ناصر الدین شاه قاجار به ایران وارد شد. ناصر الدین شاه در خاطراتش از سوغاتی سفیر ایران در عثمانی صحبت می کند که ارتباط از شمس العماره تا باغ سپه سالار را برقرار می کرد. یک شرکت بلژیکی اولین سیم های تلفن در تهران را کشید و در ابتدا تنها درباریان می توانستند از این فناوری نوین استفاده کنند. قبل از اختراع تلفن در ایران  و در دوران قاجار تلگراف تنها راه ارتباطی بین افراد بود. این مساله تا حدی مهم بود که وزارت خانه ای به این نام تاسیس شده بود. با ورود تلفن و پست این وزارت خانه به وزارت خانه تلگراف، پست و تلفن تغییر نام داد.

 ورود تلفن به ایران در دوران ناصر الدین شاه و گسترش آن در دوران مظفر الدین شاه صورت گرفت. اولین قرار داد واگذاری خطوط تلفن با شرکت مطرح زیمنس بسته شد و رشته کابل های تلفن به مرکزیت اکباتان شروع به کار کرد. تا قبل از سال 1320 تنها خطوط تلفن در تهران بود و پس از آن به سایر شهر ها گسترش پیدا کرد. در سال 1340 حدود 20 هزار خط تلفن در کشور وجود داشت و هم اکنون در هر کوی و برزن و هر نقطه ای از این سرزمین به تلفن دسترسی خواهید داشت.

 انواع تلفن قدیمی

انواع تلفن قدیمی

تلفن قدیمی دارای نمونه های زیادی است که در هر برهه زمانی هر کدام از آنها مورد استفاده قرار می گرفت. در هر دوره افراد دارای سلایق و نظرات متفاوتی بودند و نوع خاصی از گوشی تلفن را می پسندیدند. در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • تلفن کلاسیک چوبی: تلفن های کلاسیک از جنس چوب و به شکل مربع و یا اشکال دیگر بودند. شماره گیر تلفن های قدیمی دکمه ای یا چرخشی بود و در حال حاضر تبدیل به یک اکسسوری بسیار جذاب برای دکور منزل می باشد.
  •  تلفن دیواری: این نوع از تلفن ها نیز از جنس چوب یا رزین بوده و به صورت تک گوشی هستند.  صفحه شماره گیر آنها دکمه ای یا چرخشی می باشد و در منازل و محیط هایی کوچک مورد استفاده قرار می گرفتند.
  •  تلفن رومیزی کلاسیک تک گوشی: این تلفن ها از جنس فلز یا رزین بوده اند و دارای شماره گیر چرخشی هستند. این دستگاه ها وضوح صدای بسیار خوبی دارند و برخی از این مدل ها دکمه Redial نیز دارند.
  •  تلفن ایستاده: این نمونه نیز یکی از نمونه های تلفن قدیمی می باشد که دارای پایه های محکمی از جنس فلز، چوب یا رزین می باشد. صفحه شماره گیر آنها غالبا چرخشی است و مناسب دکوراسیون های کلاسیک می باشد.

راهنمای خرید تلفن قدیمی

در راهنمای خرید تلفن های قدیمی باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه به برخی از مهمترین این نکات می پردازیم. در ابتدا باید توجه داشته باشید که تلفن های قدیمی بیشتر مناسب سبک های کلاسیک و نئو کلاسیک می باشد. اگر دارای منزلی با دکوراسیون مدرن هستید به فکر داشتن تلفن قدیمی در منزل نباشید. در هنگام خرید توجه داشته باشید که تلفن از لحاظ ظاهری کاملا سالم باشد و دچار خط و خش و شکستگی نباشد. با تست کردن تلفن مطمئن شوید که تمام دکمه ها و کابل های تلفن سالم می باشد و تماس برقرار می شود. قیمت تلفن قدیمی در طول زمان و با نوسانات نرخ ارز و تورم موجود در کشور دچار تغییراتی می باشد و دارای قیمت های ثابتی نیستند.

تلفن قلکی

تلفن قلکی

از انواع تلفن قدیمی می توان به تلفن قلکی اشاره کرد. در اواخر دهه 60 بیشتر خانه ها دارای تلفن بودند و هزینه های تماس شهری و بین شهری در آن زمان زیاد محسوب می شد. در همین زمان بود که تلفن های سکه ای روی کار آمدند و این تلفن ها دارای اشکال معمولی بودند. به محض انداختن سکه در قلک فلزی که در دستگاه تعبیه شده بود خط آزاد می شد و افراد، امکان برقراری تماس را پیدا می کردند. این تلفن های قلکی دارای زمان بندی بودند و افراد بیشتر از آن قادر به تماس نبودند. تلفن های قلکی یا سکه ای باعث گردید تا افراد با قبض های نجومی رو به رو نباشند و بتوانند هزینه های خود را مدیریت کنند. این تلفن ها برای صرفه جویی در هزینه ها بسیار مناسب بود اما برخی از خانواده ها با بستن صفر تلفن خود تلاش می کردند تا تماس های بین شهری را به حداقل برسانند.

تلفن های قلکی در دسته تلفن قدیمی جای می گیرند و اکنون در جایی به جز آرشیو کلکسیونر ها، آنها را نخواهید یافت. این تلفن ها برای نسل جدید کاملا ناشناخته است اما برای پدر ها و پدر بزرگ ها نوستالژی بسیار بزرگی است که با دیدن آن، خاطرات گذشته آنها زنده خواهد شد.

 تلفن قدیمی

کلام پایانی

در این مقاله با انواع تلفن قدیمی، راهنمای خرید تلفن قدیمی و... آشنا شدیم. با اختراع تلفن و گسترش آن در کل دنیا افراد توانستند ارتباطات خود را وسیع کنند. دستگاه های تلفن بسیار متفاوتی در زمان های مختلف به بازار آمد و هر کدام دارای مزایا و معایبی بود که بشر سعی در بر طرف کردن این نواقص داشت. تلفن های ایستاده، دیواری و رومیزی از جمله تلفن های قدیمی محسوب می شوند که کلکسیونر ها یا دوست داران سبک کلاسیک و یا نئو کلاسیک از آنها استفاده می کنند.