ساعت مچی مقاوم در برابر آب از جنبه های خاصی با ساعت های ضد آب متفاوت هستند. اگر از ساعت مچی مقاوم در برابر آب در استخرها یا هنگام شنا استفاده شود آسیب قابل توجهی به همراه خواهد داشت و استفاده از آن در چنین شرایطی توصیه نمی شود. این بخش از فروشگاه اینترنتی میعاد تایم درک جامعی از ویژگی های ساعت های مچی که قادر به مقاومت در برابر آب هستند ارائه می دهد.

ساعت مچی مقاوم در برابر آب به چه معناست؟

ساعت مچی مقاوم در برابر آب به چه معناست؟

اگر ساعتی به عنوان مقاوم در برابر آب علامت گذاری شده باشد اما حکاکی نداشته باشد، به این معنی است که می تواند در برابر ریختن آب تصادفی مقاومت کند اما برای قرار گرفتن در معرض آب بیش از حد ایده آل نیست. ساعتی که در برابر آب مقاوم است نشان می دهد که می تواند در برابر رطوبت محافظت کند. این ساعت می تواند قرار گرفتن در معرض آب هنگام شستن دست ها یا در هنگام بارندگی را تحمل کند. اگرچه یک ساعت در برابر آب مقاوم است، اما لزوماً به معنای مناسب بودن آن برای شنا نیست. انواع خاصی از ساعت ها است که می توانند در برابر آب مقاومت کنند و در برابر رطوبت غیر قابل نفوذ هستند.

شرح مختصری از تکامل ساعت مچی مقاوم در برابر آب

رولکس اولین ساعت مچی مقاوم در برابر آب را در سال 1950 به بازار معرفی کرد، اما قبل از آن زمان، اولین انتخاب غواصان نبودند. در جنگ جهانی دوم، غواصان ارتش ایتالیا از دستگاه خاصی برای نظارت بر زمان در هنگام غوطه ور شدن استفاده کردند. این ساعت‌ها با یک دستگیره تکمیلی مجهز بودند که احتمال نفوذ آب را کاهش می‌داد، اما گاهی اوقات عوارضی ایجاد می‌شد. در دهه 1930، امگا ساعتی مستطیلی را معرفی کرد که ادعا می کرد تا عمق 100 متری در برابر آب مقاوم است. ویلیام بیبی این ساعت را در زیر آب آزمایش کرد و متوجه شد که در عمق 14 متری کارایی دارد.

در سال 1820، گروهی از افراد شجاع طرحی را برای کاوش در زمین های زیر آب طراحی کردند و زمان بندی گشت و گذار در زیر آب آنها از اهمیت بالایی برخوردار بود. برای رفع این مشکل، آنها راه حلی هوشمندانه و ساده ارائه کردند: با قرار دادن یک ساعت جیبی در داخل کلاه غواصی خود. آنها اطمینان حاصل کردند که دائماً یک ساعت در معرض دید و نزدیک ارتفاع سنج قرار دارند. یک روش موثر برای دستیابی به این هدف، اتصال قاب ساعت به کلاه غواصی به روشی بود که در تصویر نشان داده شده است، و امکان جدا شدن ساده در صورت لزوم را فراهم می کرد.

نکات مهم در مورد ساعت های مقاوم در برابر آب

نکات مهم در مورد ساعت های مقاوم در برابر آب

واشر حلقه ای لاستیکی و مشابه آن در تمامی ساعت های مقاوم در برابر آب استفاده می شود. توصیه می شود از قرار دادن ساعت در معرض حرارت فوق العاده دوری کنید تا از طول عمر آن اطمینان حاصل کنید. هنگام انجام فعالیت‌هایی در اقیانوس یا محیط‌هایی با تغییرات ناگهانی آب‌وهوا از ساعت ضد آب خود استفاده کنید، مطمئن شوید که صفحه ساعت را به سمت مچ خود قرار داده و با خیال راحت آن را در آب فرو کنید.

معانی اصطلاحات "ضد آب" و "مقاوم در برابر آب"

دستگاه هایی که ضد آب هستند کاملاً در برابر آب مقاوم هستند و جایی برای نفوذ آب باقی نمی گذارند. به عبارت ساده‌تر، ساعت‌ مچی‌هایی که ضد آب هستند به‌گونه‌ای ساخته می‌شوند که هر گونه شکاف‌هایی را که آب می‌تواند از طریق آن نفوذ کند، از بین می‌برد. با این حال، ساعت مقاوم در برابر آب تا حدودی از آب محافظت می کنند و می توانند آن را تا حدی دفع کنند. با این وجود، آنها به طور کامل در برابر آب غیر قابل نفوذ نیستند و ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض فشار یا حجم بیش از حد آب در طول زمان از کار بیفتند و در نتیجه نفوذ آب ایجاد شود.

ساعت‌ّای مقاوم در برابر آب ممکن است اجازه نفوذ باران را ندهند، اما قرار دادن آنها در معرض شیر آب به مدت 5 دقیقه می تواند آسیب قابل توجهی به اجزای داخلی وارد کند. عبارات ضد آب و مقاوم در برابر آب می توانند به جای یکدیگر برای موارد خاصی استفاده شوند، اما برای برخی دیگر، این اختلاف می تواند پیامد قابل توجهی داشته باشد.

چگونه می توانم تشخیص دهم که ساعت مچی من در برابر آب مقاوم است؟

چگونه می توانم تشخیص دهم که ساعت مچی من در برابر آب مقاوم است؟

این ساعت خاص به عنوان مقاوم در برابر آب در نظر گرفته می شود و امکان قرار گرفتن در معرض آب را بدون هیچ گونه خطر نفوذ آب فراهم می کند. فرض کنید پشت ساعت شما دارای درجه مقاومت در برابر آب 30 متر است. این نشان دهنده مناسب بودن آن برای غواصی در عمق 30 متری نیست. وقتی ساعتی 30 متر، 3ATM یا 3 BAR درجه بندی می شود، به این معنی است که می تواند در برابر باران و پاشیدن آب مقاومت کند، اما کاملاً ضد آب نیست. این سه اصطلاح معنای یکسانی دارند.

شرکت سازنده با ارزیابی سه عامل پیچ تنظیم، قاب پشتی و واشرها، سطح مقاومت در برابر آب ساعت را تعیین می کند. مقاومت ساعت در برابر آب ممکن است به دلیل عواملی مانند طول عمر باتری و فرسودگی منظم واشرهای آن به تدریج کاهش یابد. پیشنهاد می کنیم تست مقاومت در برابر آب را بر روی ساعت خود انجام دهید تا مطمئن شوید که آب به داخل بدنه نشت نمی کند. برای انجام یک تست ضد آب موفقیت آمیز برای ساعت های مچی، بسیار مهم است که ابتدا سطح مقاومت ساعت در برابر آب را قبل از شروع فرآیند تعیین کنید. به طور معمول، درجه مقاومت در برابر آب ساعت مچی را می توان در قاب پشتی یافت. اکنون برای شما مهم است که اهمیت این اعداد را درک کنید.

هر چند وقت یکبار باید چک کنید که آیا ساعتتان در برابر آب مقاوم است؟

بدون شک، به دلیل عملکرد بی وقفه آن، رسیدگی قابل توجهی را تضمین می کند. توصیه می شود از باز کردن بی مورد ساعت خود اجتناب کنید زیرا ممکن است در معرض گرد و غبار، کثیفی و سایر ذراتی باشد که می توانند روی مکانیسم آن جمع شوند. توانایی ساعت شما برای مقاومت در برابر آب نیز می تواند به خطر بیفتد. سعی کنید ساعت خود را سالیانه بررسی کنید. تکنسین‌های تعمیر ساعت می‌توانند پس از جدا کردن بدنه ساعت شما، به عنوان مثال برای تعمیر یا تعویض باتری، ارزیابی مقاومت در برابر آب را روی ساعت شما انجام دهند.

ساعت های استیل و چرمی و مقدار مقاومت

نوع و کیفیت بند ساعت مچی و جنس آن نیز در مقاومت ضد آب بودن آن نقش دارد. برای بیان مجدد پیام به طور خلاصه، ساعت‌های مچی ضد آب با بندهای چرمی در مقایسه با ساعت‌های با بندهای فلزی از مقاومت کمتری برخوردار هستند. بند های چرمی زمانی که آب به مرور زمان از بافت آنها نفوذ می کند، مستعد پوسیدگی هستند. در این شرایط، مهم است که تاکید کنیم که اصطلاحات استفاده شده در ساعت‌های ضد آب، مانند مقاومت در برابر آب، کاربرد ندارد. انتخاب بهینه برای یک ساعت مچی مردانه که در برابر آب غیرقابل نفوذ است و دارای بند سیلیکونی است می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

محصول پیشنهادی: ساعت مچی امپریو آرمانی مدل AR1949

طبقه بندی ساعت مچی با توجه به میزان (ATM)

طبقه بندی ساعت مچی با توجه به میزان (ATM)

این دسته بندی معمولا برای ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام اعمال می شود. ATM فشار را اندازه گیری کرده و آن را به خوانش عمق تبدیل می کند. عمق مقاومت ساعت از طریق این روش نشان داده می شود. برایمثال، یک ساعت با رتبه 5ATM توانایی تحمل فشار بالا تا عمق 50 متری را بدون هیچ مشکلی دارد.

  • 1ATM یعنی ساعت هایی که عمق 10 متری و پوشش می‌دهند و شنا با این ساعت ها توصیه نمی‌شود.
  • 3ATM تا عمق 30 متری مقاومت کند و همچنین به گونه ای طراحی شده است که در برابر هرگونه قرار گرفتن در معرض باران یا پاشیدن آب هنگام شستن دست ها مقاوم باشد.
  • 5ATM  تا عمق 50 متری قابل استفاده است و آن را به گزینه ای مناسب برای شنا در استخر تبدیل می کند.
  • 10ATM عمق 100 متری دارد و برای غواصی کم عمق ایده آل است.
  • 20ATM در عمق 200 متری کار کند و برای فعالیت های آبی پرفشار مانند جت اسکی و موج سواری ایده آل است.

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله برای شما مفهوم مقاومت در برابر اب و ضد آب را توضیح دادیم. ساعت های مقاوم در برابر آب با ساعت های ضد آب تفاوت دارد و در این مقاله سعی کردیم که کامل این موضوع را پوشش دهیم و تفاوت این دو مورد را اشاره کنیم. امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود.