در مقاله قبلی با عنوان " کف پوش چوبی یا سرامیک ؛ مسئله اینست " این دو مورد یعنی سرامیک و و کف پوش را بررسی شده و در این مقاله می پردازیم به این مبحث که چه نکاتی را باید برای نگه‌داری کف پوش چوبی یا پارکت رعایت کنیم.

کف پوش های چوبی به دلیل ایجاد حس گرمی و صمیمیت در محیط و نیز انتقال یک حس خوشایند از طبیعت به داخل منازل از محبوبیت خاصی در بین افراد برخوردار هستند. همچنین در بیشتر ادارات از این نوع کف پوش استفاده می کنند زیرا در عین حال که متریالی از دل طبیعت هستند در محیط های مدرن نیز انتخاب خوبی خواهند بود. کف پوش های چوبی تقریبا در تمامی سبک ها از مدرن و کلاسیک گرفته تا سنتی و روستایی استفاده می شوند. اما استفاده از این کف پوش ها مراقبت و نگهداری های خاص خود را می طلبد که ما در این مطلب از مجله میعاد تایم این روش ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نکات نگهداری از کفپوش

نکات نگهداری از کف پوش چوبی

شستشوی کف پوش چوبی خانه

ممنوعیت استفاده از برخی مواد شیمیایی: برخی افراد برای شستشو و تمیز کردن کف پوش ها از هر ماده ی شیمیای شوینده ای استفاده می کنند بدون آنکه بدانند ممکن است با این کار صدمه و اسیب جدی به کف پوش ها وارد کنند. این مواد شیمیایی بسیار قوی بوده و داخل حاشیه های کف پوش ها میرود و به مرور باعث خراب شدن آنها می شود. برای تمیزی و نظافت کف پوش ها حتما باید از مواد شوینده ی مخصوص کف پوش های چوبی استفاده نمود که در بازار به راحتی یافت می شوند.

برای تمیز کردن پارکت نمی توان از آب استفاده کرد.

آب و پارکت با هم تداخل دارند. پارکت های چوبی طبیعی یک محصول کاملا ارگانیک هستند و وقتی با آب ترکیب می شوند، ساختار سلولی آنها فوراً واکنش نشان می دهد و باعث باد کردن و ترک بر روی سطح چوب می شود. مسئله این است که سطح کف پارکت و کف پوش چوبی خیلی ضخیم نیست و با استفاده از مایعات خاصی ممکن است ترک بخورد.اکثریت که در زمینه پارکت کارشناس هستند، به این مورد اشاره کرده‌اند که از تمیز کردن مستقیم پارکت با هر نوع آبی خودداری شود. در عوض، از یک جاروبرقی که هم نرم و هم گرد و غبار گیر را پوشش می‌دهد، برای تمیز کردن روزانه پارکت می‌توان استفاده کرد و برخورد مستقیم آب برای پارکت مناسب نیست.

استفاده از بخارشوی ممنوع

بخار شوی به مرور زمان لایه ی اولیه کف پوش که در واقع محافظ ان است را نابود می کند. استفاده از بخارشوی و لوازمی شبیه ان به دلیل رطوبت بالایی که به کف پوش وارد می کنند باعث نفوذ اب و رطوبت به بافت های چوب شده و طبیعتا انرا خراب می کند. بهتر است شستشوی کف پوش ها با کمترین میزان رطوبت انجام گردد.

فرش مناسب پارکت

از فرش در مکان های خاص استفاده کنید.

چوب پارکت گران قیمت شما باید به دلیل درخشندگی، کیفیت و بافت آن مورد استفاده قرار گیرد. پهن کردن فرش، موکت یا هر نوع حصیر دیگری بر روی آن بر خلاف هدف اصلی پارکت است. هر خانه دارای قسمت های خاصی است که ترافیک بیشتری نسبت به سایر خانه ها دارد و برای جلوگیری از آسیب باید فرش هایی در این مناطق قرار داد. ساده ترین راه برای زیبا نگه داشتن پارکت خانه استفاده از فرش است. مکان‌هایی که رفت آمد زیاد است را می‌توانید با یک فرش یا پادری بپوشانید.

مبلمان های پایه دار

مبلمان ها با پایه های بلند و چوبی شان بزرگترین دشمن کف پوش ها هستند. در بیشتر موارد خریداران از خط و خش های ایجاد شده روی کف پوش که مبلمان ها باعث ان بوده اند شاکی هستند. برای جلوگیری از این کار می بایست از پدهای مخصوصی که یر پایه های میز وصندلی و مبلمان های قرار می گیرند استفاده کنید. این کار علاوه بر سالم تر نگه داشتن کف پوش چوبی خانه شما باعث می شود که وسایل و مبلمانتان را راحت تر جا به جا کنید.

پارکت را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

استفاده از پرده های مناسب برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید ضروری است زیرا رنگ چوب به طور طبیعی در طول زمان در اثر قرار گرفتن در معرض نور معمولی و نور مستقیم خورشید اکسید می شود. در برخی موارد، فرش می تواند به طور موثری از محو شدن رنگ سطوح زیر آن در طول زمان جلوگیری کند.

در اسرع وقت مایعات را از روی پارکت پاک کنید.

حتی اگر مقدار کمی مایع روی کف پارکت چوبی ریخته شود، باز هم باید فوراً پارکت را با حوله های جاذب تمیز کنید، حتی اگر احساس خطر نکنید. اما وقتی مایع از سطح پارکت ناپدید می شود، از طریق اتصالات و فضاهای بین تخته ها به داخل پارکت نشت می کند و بافت تخته های چوبی را خراب می کند.مایعات فقط اب نیست که به کف پارکت بریزد. باید مراقب نشت آب از ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، سینک ظرفشویی و حتی کفش های‌های مرطوب اعضای خانواده باشید.

به موقع تعمیر کنید

خط و خش و خراش های روی کف پوش ها را جدی بگیرید و قبل از تبدیل شدن به آسیب های قوی تر و صدمات بیشتر انها را تعمیر نمایید. تعمیر در مراحل اولیه هم از صدمات سنگین تر جلوگیری می کند و هزینه ی کمتری خواهد داشت. به طور معمول کف پوش های چوبی را باید هر سه تا پنج سال نوسازی نمود. با این کار همیشه کف پوش های سالم و تازه خواهید داشت.

پنجه حیوانات و پارکت

خراش هایی که توسط اجسام متحرک یا پنجه حیوانات ایجاد می شود.

اگرچه ما حیوانات خانگی خود را دوست داریم، گربه‌ها و سگ‌ها کف پوش پارکت را دوست ندارند. پنجه های سگ و تا حدودی پنجه گربه مسئول برخی از عمیق ترین و متداول ترین خراش ها بر روی سطوح پارکت هستند. اگر حیوان خانگی دارید، حتماً پارکت با تخته‌های محکم‌تر از گونه‌هایی مانند گردو برزیلی، افرا و بامبو را انتخاب کنید که در برابر پنجه‌های حیوانات مقاوم‌تر هستند. تشک استراحت حیوانات را روی کف پارکت قرار دهید. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب ناخن در کف پارکت، کوتاه نگه داشتن ناخن های پا حیوان خانگی است.

بدترین چیز برای پارکت خاک و سنگ است.

از آنجایی که مانند سمباده درشت به سطح پارکت آسیب می رسانند، گرد و غبار و شن دشمن طبیعی پارکت هستند. برای رفع این مشکل از پادری مناسب بیرون درب ورودی استفاده کنید و داخل راهرو ورودی یک فرش یا قالیچه قرار دهید تا از ورود و پخش این ذرات شن به داخل خانه جلوگیری کند.

 پاشنه بلندهای تهدید امیز

هرچیز نوک تیزی ممکن است باعث ایجاد خراش روی کف پوش شود و منظره زشتی را پدید آورد. کفش پاشنه بلند یکی از این موارد است. سعی کنید حدالامکان از راه رفتن با کفش پاشنه بلند روی کف پوش خودداری کنید. شاید خطوط و خراش ها در ابتدا ریز و غیر قابل دید باشند اما به مرور اسیب جدی به کف پوش ها وارد خواهند کرد. 

نکات نگهداری پارکت

نکات پایانی و تکمیلی

در این مقاله در مورد کف پوش های چوبی یا پارکت نکات بسیار مهمی را ارائه کرده‌ایم. برای استفاده از پارکت باید نکاتی را حتما رعایت کرد تا بتوانید به راحتی در فواصل زمانی طولانی از کف پوش استفاده کنید. خیس شدن کف پوش باعث باد کردن و تورم پارکت می شود و باقی موارد که در مقاله به شما توضیح دادیم. امیدوارم از این مقاله بهترین استفاده را ببرید.