ترفندهایی برای مصرف کمتر پلاستیک

این روزها کمپین های زیادی برای استفاده نکردن از پلاستیک شکل گرفته است و تقریبا بیشتر مردم به این خوداگاهی برای حذف پلاستیک از فعالیت های روزمره و چرخه ی محیط زیست رسیده اند. البته منظور پلاستیک هایی که به زندگی بشر کمک کرده اند نیستند. صندلی اتومبیل، کلاه های ایمنی، وسایل پزشکی مختلف و لوازم حیاتی دیگری هستند که همگی از پلاستیک تهیه شده اند و جزو لیست نگران کننده ی تهدید حیات کره زمین نیستند.

منظور پلاستیک های یکبار مصرف هستند که در این مطلب از وبلاگ میعاد تایم شما را با راه کارهایی برای حذف و جایگزین کردن آنها با سایر لوازم آشنا خواهیم کرد.

پلاستیک یکبار مصرف

پلاستیک یکبار مصرف

پلاستیک های یکبار مصرف برای راحتی و صرفه اقتصادی تولید شده اند و مانند ظروف پلاستیکی یکبار مصرف که بعد از یکبار استفاده دور انداخته می شوند. این پلاستیک ها شامل بطری های آبمیوه و آب معدنی، ظرف کره بادام زمینی و نوتلا، نایلون های پلاستیکی، ظروف ادویه، لیوان های پلاستیک و بسیاری موارد دیگر هستند.

ساختار پلاستیک ها و سلامت انسان

بسته به نوع کالا، ممکن است پلی وینیل کلرید (PVC)، پلی استایرن (PS)، پلی کربنات و بیس فنول (BPA) در این محصولات وجود داشته باشد. این مواد شیمیایی مصنوعی با بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و ناهنجاری‌های تولید مثل مرتبط است.

این پلاستیک ها به راحتی بازیافت نمی شوند و در هنگام بازیافت نیز گازاهی گلخانه ای تولید می کنند که برای هوا و لایه ی اوزون بسیار سمی و نامناسب هستند.. نمی توان آن ها را دفن کرد. بیش از سیصد سال طول می کشد تا تجزیه شوند.

پس راه حل چیست ؟

تنها راه حل برای کاهش تولید این نوع پلاستیک تقاضای کمتر است که به تولید و عرضه ی کمتر ختم خواهد شد.

پیشنهاداتی برای مصرف کننده

استفاده از کیسه های پارچه ای

1. استفاده از کیسه های پارچه ای

بهترین جایگزین برای کیسه های پلاستیکی، کیسه یا کیف های پارچه ای هستند، همانطور که قبلا ذکر کردیم. تهیه این کیف ها در خانه بسیار ساده است و اصلا سخت نیست. فقط باید چند متر توری و پارچه کتان بخرید. برای اینکه کیف تان را درست کنید، یک مستطیل بزرگ از پارچه کتان ببرید. با دوختن لبه های پارچه به هم می توان کیف درست کرد. سپس دسته های کیف را می توان با یک نوار پارچه ای یا بندهای کتانی از پیش ساخته شده وصل کرد.
برای ایجاد کیسه های توری باید توری پارچه ای خریداری کنید. این توری های ساده از مغازه های پارچه فروشی یا مغازه هایی که لوازم توری ویترینی می فروشند در دسترس هستند. این درست است؛ اینها همان تورهای پارچه ای هستند که ما در تابستان برای پوشاندن پنجره ها استفاده می کنیم تا حشرات را از خود دور نگه داریم. برای اینکه توری شبیه یک کیسه واقعی به نظر برسد، آن را به اندازه کیسه میوه پلاستیکی یا کیسه فریزر برش دهید و دور لبه ها را بدوزید. این نشان می دهد که حذف پلاستیک از سبد خرید شما چقدر ساده است.

2.   همراه خودتان لیوان و یا ظرف آب داشته باشید.

همراه خود لیوان و ظرف آب داشته باشید. یک لیوان سبک چینی، سفالی و یا شیشه ای تهیه کنید و در کیف خود بگذارید تا مجبور نباشید در لیوانهای پلاستیکی آب سرد کن ها آب بخورید.

3.  در کیف خود یک قاشق و چنگال داشته باشید

 قاشق، چنگال و چاقوهای فلزی را به همراه داشته باشید تا اگر مجبورید روزانه یا بیشتر در بیرون از خانه غذا بخورید، به جای کارد و چنگال یکبار مصرف استفاده کنید. این بهترین گزینه است تا از ظرف ولاستیکی استفاده کمتری شود.

4. غذای آماده نخرید

اغلب رستوران ها غذاهای آماده را درون کیسه های نایلونی تحویل می دهند. تا جایی که می توانید غذای آماده نخرید تا هم خودتان سالم تر بمانید و هم از کیسه های کمتری استفاده کنید.

5. به جای الیاف مصنوعی، از الیاف طبیعی استفاده کنید.

بخش بزرگی از لباس‌هایی که می‌پوشیم، از جمله ژاکت، شلوار و تی‌شرت، از الیاف مصنوعی مانند نایلون یا پلی استر ساخته شده‌اند که کاملاً خالی از پلاستیک نیستند. ذرات میکروپلاستیک هنگام شستشو از این لباس ها جدا می شوند، سپس در آب حل می شوند و در فاضلاب ریخته می شوند. بنابراین، هیچ راه بهتری برای استفاده از لباس های ساخته شده از الیاف طبیعی مانند کتان یا پارچه ای وجود ندارد.

6. در مهمانی ها از ظروف یکبار مصرف استفاده نکنید

از ظروف یکبار مصرف و سفره های پلاستیکی دوری کنید. در مهمانی ها بهتر و زیباتر اینست که از وسایل خودتان استفاده نموده و از سفره های پارچه ای زیبایی که در بازار موجود هستند استفاده نمایید. حیف نیست برای دو ساعت مهمانی مقدار زیادی ظروف و لیوان های یکبار مصرف به سطل زباله بریزید ؟ مهمان ها نیز راضی تر خواهند بود.

مواد پلاستیکی در آشپزخانه

7. استفاده از مواد پلاستیکی را در آشپزخانه خود به حداقل برسانید

مقدار زیادی از حجم استفاده ی پلاستیک در خانه در محیط آشپزخانه است. سعی کنید موارد زیر را در به حداقل رساندن استفاده از پلاستیک رعایت کنید.

  • مواد ساندویچ خود را به جای کیسه های فریزر در کاغذ بپیچید.
  • در صورت امکان، کالاهایی را که در بطری های شیشه ای عرضه می شوند، خریداری کنید.
  • کیسه زباله های کوچک را خریداری کنید و سعی کنید موارد مختلف و آشغال های خود را در آن کیسه ها ذخیره کنید.
  • به جای استفاده از کیسه های فریزر برای یخ زدن مواد غذایی، از ظروف با اندازه مناسب استفاده کنید.
  • در صورت امکان، غذا و میوه ها را کیلویی خریداری کنید و از میوه های بسته بندی شده خودداری کنید.

8. مواد غذایی را در ظروف شیشه ای خریداری کنید.

این واقعیت که می توانید بدون نگرانی در مورد سموم پلاستیک غذا بخورید اولین فایده این تصمیم است. وقتی غذاها نزدیک پلاستیک هستند، آلوده می شوند و پس از مصرف، می توانند مواد سمی را وارد بدن ما کنند. قابلیت انتخاب و نگه شیشه های مختلف دومین مزیت است. از شیشه های مربا و ترشی می توان برای نگهداری لوبیا و ادویه جات، به عنوان لیوان یا به عنوان گلدان روی میز ناهارخوری استفاده کرد.

برای نگهداری گیاهان آپارتمانی مانند پتوس، شیشه مانند شیشه نوشابه می تواندیک انتخاب فوق العاده و مناسب باشد. این گیاهان ماندگاری زیادی در لیوان های آب دارند و می توانند سال ها در آنجا رشد کنند. علاوه بر این، می توانید نوشابه را در بطری های نوشابه با آب، آبلیمو و چاشنی های مختلف تهیه کنید و در یخچال نگهداری کنید. همچنین سرویس پاسماوری دست ساز هم میتونه در آشپزخانه برای نگه داری اقلام مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین زیبایی خاصی به آشپزخانه اضافه کند.

9. از ظروف گیاهی یکبار مصرف استفاده کنید

ظروف پلاستیک علاوه بر آسیب به محیط زیست، دارای منشا نفتی هستند و به سلامت بدن نیز لطمه وارد می کنند. اما ظروف گیاهی یکبار مصرفی که در بازار موجود هستند از مواد طبیعی مانند نشاسته ذرت، سیب زمینی و گندم ساخته شده و در آن روغن های گیاهی وجود دارد که هیچ ضرری برای بدن انسان نداشته و جایگزین مناسبی برای پلاستیک های یکبار مصرف هستند.

اسباب بازی های بدون پلاستیک

10. اسباب بازی های بدون پلاستیک

این عادت مورد علاقه بچه ها است که همه چیز را در دهان خود بگذارند مخصوصا نوزادان. اسباب بازی های ساخته شده از پلاستیک برای سلامت کودکان مضر است. بهترین راه حل این است که اسباب بازی های چوبی را جایگزین اسباب بازی های پلاستیکی سنتی کنید.