یکی از آزار دهنده ترین مشکلات داخل هر خانه لق بودن بعضی از کاشی ها می باشد که جدا از لق شدن آن سر و صدای ناشی از آن بسیار اذیت کننده خواهد بود. ما در این مقاله از وبلاگ میعاد تایم راه حلی به شما رائه می دهیم تا بتوانید در منزل و با چند نوع مواد و ابزار آن ها را تعمیر کنید و شبها با اطمینان کاملتری قدم بردارید. یکی از مسائلی که ممکن است بارها و بارها با آن مواجه شده باشید شل شدن سرامیک و کاشی در سرویس بهداشتی و سایر قسمت های خانه است. کافی است وسایل مورد نیاز را آماده کنید و کاشی های شل شده در خانه را در سریع ترین زمان ممکن ترمیم کنید. بدترین قسمت شل بودن کاشی ها سر و صدایی است که از آن ها خارج می شود، به خصوص اگر شب باشد و اعضای خانواده به راحتی بخوابند.

تعمیر کاشی های لق

مواد لازم

  • چسب بتون (نوع تیوبی آن مناسب تر است)
  • گان (gun) برای چسب (از ابزار فروشی ها به راحتی تهیه کنید)
  • دریل
  • وزنه
  • دستمال تمیز
  • اسفنج
  • مخلوط آب و صابون

نحوه انجام کار

در مرحله اول باید سعی کنید که کاشی آسیب دیده و لق را پیدا کنید. برای انجام این کار، می توانید با ضربه زدن به کاشی ها و راه رفتن روی سطح آنها کاشی لق را پیدا کرده و اقدام به تعمیر کنید. مرحله بعدی شامل استفاده از دریل و مته است. با دریل در کاشی‌های خود چهار سوراخ ایجاد کنید یا کاشی‌های شل را درست در همان جایی که درزها و ملات‌ها هستند، در چهار طرف آن‌ها ایجاد کنید. عمق این سوراخ ها نباید خیلی عمیق باشد، بنابراین احتیاط کنید. دو سانتی متر برای کف اصلی خانه کافی است.

پس از جارو کشیدن زباله های مربوط به دریل، زمان آن است که تفنگ چسب را آماده کنید، سر را داخل سوراخ های ساخته شده از مته قرار دهید تا آنها را پر کند و سپس کاشی ها را بچسبانید. وقتی این کار را انجام دهید، مقداری از چسب ها بیرون می آیند. شما می توانید این چسب ها را به راحتی با یک اسفنج آغشته به آب صابون تمیز کنید.

تغییر کابینتها فقط با یک اسپری

تغییر کابینتها فقط با یک اسپری !

خانم های خانه می دانند که وقتی یک کابینت کهنه و قدیمی و رنگ پریده می شود چه صدماتی در پی خواهد داشت. از بهداشت و نظافت آن تا طبقات داخلی و درب کابینت که ممکن است اسیب های جدی به افراد وارد کند. بهترین راه برای صرفه جویی در هزینه و تعمیر این عنصر حیاتی در آشپزخانه اینست که خودتان دست به کار شوید و با روش های ساده و خانگی کابینت های خود را تعمیر و رنگ امیزی کنید.در ادامه با ما همراه باشید تا به شما اموزش دهیم چگونه با استفاده از اسپری های رنگی کابینت خود را رنگ کنید.

هر بار که ایده تعویض کابینت به ذهن ما خطور می کند، عوامل متعددی ما را از این کار منصرف می کند. یکی از این دلایل اجاره دادن خانه و همچنین تعویض گران قیمت کابینت آشپزخانه است. چرا به جای تعویض کابینت ها، آنها را بازسازی نمی کنید؟ شما باید علاوه بر صرفه اقتصادی، راحتی خود را نیز در نظر بگیرید. اسپری های رنگ ممکن است برای آشپزخانه های بزرگ با کابینت های زیاد مقرون به صرفه نباشند، اما برای به روز رسانی کابینت های آشپزخانه کوچک بسیار عالی هستند.

رنگ کردن کابینت های آشپزخانه

اول در نظر بگیرید شما یک نقاش حرفه ای و متخصص در این زمینه نیستید . اما میتوانید کابینتهای آشپزخانه تان را تا حدودی نجات دهید. زیرا تعمیر و رنگ امیزی آنها توسط افراد متخصص در این زمینه بسیار پر هزینه خواهد بود اما این راه حل های ساده هم از نظر اقتصادی به خانواده ضربه ای وارد نمی کند هم یک تجربه ی تعمیر به مهارت های شما اضافه خواهد کرد. اسپری های رنگ نیازی به رقیق شدن با مواد دگر مانند تینر یا اب ندارند و برای کابینتهایی با تعداد پایین بسیار مناسبند. اما اگر تعداد کابینتها بیشتر باشد اسپری های مقرون به صرفه یستند بهتر است در این موارد از رنگ های قوطی اکریلیک استفاده کنید که با اب ترکیب می شوند.

مرحله اول: اجزای کابینت را از هم جدا کنید

قبل از شروع محلی را برای رنگ پاشی در نظر بگیرید. روی سطحی که قرار است کابینت را قرار دهید را با نایلون و و روزنامه بپوشانید. سپس تمام قطعات کابینت مانند درب، دستگیره و شیشه ها را از هم جدا کنید. این کار به این دلیل است که بتوانید رنگ را بصورت افقی روی آنها بپاشید چون اگر بصورت عمودی باشند رنگ روی ان به اصطلاح شره کرده و قطره قطره می شود.

مرحله دوم: تمیز کردن اجزای کابینت

قسمتهایی از کابینت که قرار است روی آن رنگ بپاشید مانند درب ها را به دقت تمیز نمایید. مخصوصا کابینتهایی که در نزدیکی گاز بوده اند زیرا دارای لکه های چربی بیشتری هستند. با استفاده از مواد شوینده ی مخصوص و یک دستمال تمیز تمام قسمتها را پاک کرده و خشک کنید. مراقب باشید پرز و خاک روی آن باقی نماند. از تمیز بودن کامل قسمتها مطمئن شوید چون ممکن است بعد از پاشیدن رنگ متوجه شوید مقداری پرز یا مو زیر رنگ مانده است.

آماده سازی رنگ برای کابینت‌ها

مرحله سوم: آماده سازی رنگ

اگر رنگ قوطی تهیه کرده اید آنرا با توجه به روش تهیه ی درج شده روی بسته اماده کنید. رتگ های اکریلیک با اب ترکیب شده و بسیار سریع خشک می شوند و در رنگهای متنوعی در بازار موجود هستند. اما باز در هنگام خرید حتما با فروشنده درباره ی انتخاب رنگ مشورت کنید. اما اگر قوطی اسپری تهیه کردید نیازی به اماده سازی ندارد فقط باید قبل از مصرف انرا تکان دهید.

مرحله چهارم: قسمت های دیگر را کاملاً بپوشانید

اگر کابینت یا سطح آشپزخانه ای وجود دارد که نمی خواهید رنگ آن را اسپری کنید، روی آن ها را بپوشانید. نایلون برای این کار بهتر عمل می کند زیرا روزنامه و پارچه گاهی اوقات ممکن است رنگ پس دهد و شما را به دردسر بیاندازد.

مرحله پنجم: رقیق کردن رنگ است

این افراد در صورتی در این مرحله هستند که قوطی های رنگ را آماده کرده باشند و بخواهند از سمپاش یا اسپری های مخصوص برای رنگ آمیزی کابینت خود استفاده کنند. بهتر است از فروشنده بپرسید چه مقدار حلال باید به رنگ اضافه کنید تا رنگ آن رقیق شود تا به رنگ دلخواه برسید.

مرحله ششم: اسپری کردن رنگ

در این مرحله اصلا عجله نکنید. با دقت و به ارامی لایه ی اولیه را بسیار نازک و یکدست روی کابینتها بپاشید. حداقل یک ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود . سپس لایه دوم و نهایی را بپاشید و تا 4 ساعت به سمت ان نروید. زیرا ممکن است پرز روی آن بشیند یا اثر انگشتتان روی ان بماند. بعد از این زمان کابینت ها کاملا خشک می شوند.

مرحله اخر: خشک شدن رنگ  

24 ساعت زمان نیاز است تا کاملا کابینت ها خشک شوند و دیگر چسبنده نباشند. بعد از اتمام این زمان میتوانید اجزا را دوباره به هم وصل کرده و در جای خود نصب کنید.


نکات تکمیلی و پایانی

در این مقاله به شما موارد بسیار مهمی را آموزش دادیم تا بتوانید کابینت های قدیمی منزل را تعمیر و بازسازی کنید. همچنین کاشی و سرامیک های لق همیشه آزار دهنده هستند و با استفاده از ترفند آموزش داده شده در این مقاله شما می‌توانید این مشکل را به کل حل کنید و کاشی مد نظر را تعمیر کنید. امیدوارم این مقاله برای شما مثمر ثمر واقع شود.