در فضاهای مسکونی امروزی که اکثرا آپارتمان هستند، داشتن انباری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. اما به دلیل رفت و آمد کم در این محل بیشتر اوقات با یک مکان نامنظم و نابسامان مواجه هستیم که هر چیز دم دستمان بوده داخل انباری گذاشته ایم و هر زمان به چیزی احتیاج داریم به سختی آن را پیدا خواهیم کرد. در صورتی که این فضاها نیز نیاز به چیدنمان اصولی دارند تا کار افراد را راحت تر کرده و آنها بتوانند از این فضا بهینه تر استفاده کنند. در این مطلب شما را با چند روش برای بهینه کردن فضای انباری و چیدمان منظم تر آشنا خواهیم کرد. با ادامه این مقاله از مجله میعاد تایم همراه ما باشید.

چگونه می توانیم انبار با نظمی داشته باشیم؟

چگونه می توانیم انبار با نظمی داشته باشیم؟

چه فضای ذخیره سازی یا انبار شما بزرگ باشد و چه کوچک، می توانید با رعایت چند ترفند ساده، آن را به مکانی مرتب برای نگهداری ابزار و تجهیزات جدید، مستعمل یا کم استفاده تبدیل کنید.

مرتب کردن انباری

 اولین قدم در سازماندهی فضای ذخیره سازی، تمیز کردن آن است. برای انجام این کار، تمام ظروف نگهداری را خالی کنید و با استفاده از مواد شوینده مناسب مانند مایع ظرفشویی، سرکه سفید، آب ولرم و یک حوله نخی، محل را از سقف تا زمین تمیز کنید. قارچ ها، باکتری ها و حشرات می توانند در محیط های خالی، تاریک و مرطوب مانند انبارها رشد کرده و تکثیر شوند. در نتیجه، دارایی‌های شما به‌ویژه لباس‌هایتان ممکن است در حین نگهداری آسیب‌های قابل توجهی را متحمل شوند. سپس هرگونه نشت رطوبت یا آب را درانباری تشخیص داده و تعمیر کنید.

وسایل اضافی را دور بریزید.

در این مرحله باید کاملا با خود صادق باشید. بسیاری از ما وسایلی داریم که سالها از انها استفاده نکرده و نخواهیم کرد اما همیشه در گوشه ی انباری نگه می داریم. باید قید این وسایل را بزنید. انباری برای وسایلی است که در چیدمان دکوراسیون محل زندگی جایی ندارند و باید دور از چشم باشند تا زمان استفاده ی آنها فراهم گردد. این وسایل را تفکیک کرده و تصمیم بگیرید باید با انها چه کنید. اگر کالاهای اسیب دیده هستند و نمی توانید تعمیر کنید دور بریزید. اگر سالم هستند می توانید انها را در سایتهای کالاهای دست دوم اگهی کرده و بفروشید یا با سمسار محل به توافق برسید. می توانید در نهایت وسایلی که باقی مانده را وقف کنید.

به انباری خود نظم ببخشید

به انباری خود نظم ببخشید.

حال نوبت به وسایل مانده می رسد که انها را احتیاج دارید. نکاتی را برای شما گرد اوری کرده ایم که می توانید با استفاده از این روش ها به انباری خود نظم ببخشید. سازماندهی انبار شما یک تجربه ساده است. قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، ابتدا همه دستگاه ها باید در یک گروه مجزا قرار گیرند. به عنوان مثال، گروه های مختلفی باید برای مواردی مانند ابزار باغبانی، لباس، ابزار قدیمی، ابزار تعمیر، سوغاتی و موارد دیگر ایجاد شود.

اگر بخواهید همه چیز را کنار هم بگذارید، احتمالاً پیدا کردن همه چیز دشوار خواهد بود و انبار سریع به هم ریخته و نامرتب می شود. شما به راحتی می توانید از شر چیزهایی که دیگر نمی خواهید یا استفاده نمی کنید خلاص شوید! شاید از خود بپرسید که چگونه این کار را انجام دهید، اما ما به شما توصیه می کنیم ابتدا روی این موضوع تمرکز کنید. هر وسیله ای را که دیگر نمی خواهید دور بیندازید. با استفاده از این تکنیک می توانید از شر اقلام قدیمی یا بی مصرف خلاص شوید و دیگر نگران تمام شدن فضای انبار برای نگهداری اقلام مهم نباشید. می توانید برخی از اقلام را به افرادی که به آنها نیاز دارند اهدا کنید یا آنها را بفروشید.

جعبه های پلاستیکی شفاف:

برای نگهداری کتاب ها و مجلات و وسایلی با این حجم می توانید از جعبه های پلاستیکی شفاف استفاده کنید تا بتوانید درون انها را ببینید و زودتر کالای مورد نظر خود را پیدا کنید. ضمن اینکه این جعبه ها در برابر رطوبت و نم نیز مقاوم هستند و شما نگرانی ازین بابت نخواهید داشت.

قفسه های محکم:

قفسه های محکم و مقوام روی دیوار نصب کنید. این قفسه ها معجزه ای برای نظم بخشیدن به انباری شما هستند. جعبه های وسایلتان را ر وی قفسه ها بگذارید و روی انها برچسب نام کالا بزنید. از محکم بودن قفسه ها اطمینان حاصل کنید.

قفسه کشویی:

قفسه های کشویی پلاستیکی بخرید. این قفسه ها مانند یک دراور برای شما عمل میکنند و می توانید کلی از وسایل ریزتان را درون انها بگذارید و روی هر کشو نیز برچسب نام کالا بزنید.

محلی برای لباسها

محلی برای لباسها:

انتهای انباری یک میله ی اهنی به دو سمت دیوار نصب کنید. این میله برای کسانی که لباس های زیادی دارند بسیار مناسب هستند. شما می توانید تمام لباس های زمستانی و انهایی که دیر به دیر می پوشید را روی چوب لباس گذاشته و کاور کرده و روی میلع اویزان کنید. با این کار لباس هایتان هم چروک نمی شوند هم مرتب می مانند. اگر لباس های زیادی ندارید می توانید روی دیوار چند میخ بزرگ بزنید و روی ان اویزان کنید.

تخته ی سوراخ دار:

اگر ابزارهای مختلف دارید که مدام سراغ انها کمی روید می توانید از تخته های سوراخ دار روی دیوار استفاده کنید.

طبقه بندی انباری

استفاده از یک طبقه یا قفسه یکی از روش های ساده برای سازماندهی یک انبار است. در واقع، گروه‌بندی فضای ذخیره‌سازی خانه خود به دسته‌های مختلف، آن را سازماندهی‌تر می‌کند و به شما امکان می‌دهد اقلام بیشتری را ذخیره کنید. در سقف و نزدیک دیوار می توانید چندین طبقه چوبی یا آهنی نصب کنید. برای اینکه اقلام کوچکتر روی آنها قرار بگیرند و اقلام بزرگتر در قسمت پایین انبار نگهداری شوند، این قفسه ها در واقع باید در ارتفاع استاندارد و نزدیک به سقف نصب شوند. علاوه بر این، می توانید یک تخته ابزار برای خود بسازید. می توانید در سوراخ های این تخته ابزار چوبی یک چکش و سایر ابزار تعمیر قرار دهید. در نتیجه، شما می توانید به طور موثر از هر دیوار انبار استفاده کنید.

استفاده از فضای افقی

استفاده خلاقانه از فضا یکی از راه هایی است که یک طراح داخلی با یک فرد معمولی متفاوت است. هنگام سازماندهی فضای ذخیره سازی، سعی کنید از هر فضا استفاده کنید. برای قرار دادن وسایلی که نیازی نیست همیشه در دسترس باشند، از فضای افقی استفاده کنید. می توانید به سقف انبار تکیه کنید.

سقف انبار و فضای آن

تجهیزات فنی، مانند ابزارهایی برای تعمیر و نگهداری خودرو، بهتر است در یک اتاق ذخیره سازی نگهداری شوند. مرکز و سقف انبار مکان های ارجح برای این اقلام است. این به انبار ظاهر یک مرکز تعمیر کوچک می دهد. زمانی که گاراژ و انباری یکسان باشند، نیاز به این کار آشکارتر است. برای نگهداری وسایل اضافی، از فضای سقف انبار استفاده کنید. ترجیحات و انتخاب های شما تعیین می کند که چه چیزی را از سقف آویزان کنید. با این حال، پیشنهاد ما این است که اقلامی را که بلافاصله به آنها نیاز نخواهید داشت، در این قسمت ذخیره کنید.

سازماندهی انبار منزل

نکات پایانی و تکمیلی

انباری فضایی است که در اکثر خانه ها من جمله خانه های آپارتمانی برای نگه داری وسایل اضافی مورد استفاده قرار می گیرد. ولی این فضا که وسایل مختلف را نگه داری می کند و انبار خانه ما است، دلیلی بر این نیست که شلوغ و نا مرتب باشد. حتما باید انباری سازماندهی شود و نظم خاصی بر این فضا حاکم شود. چرا که دسترسی به تمام وسایل را راحت تر می‌کند و همچنین نظم دهی فضای آزاد بیشتری را برای نگه داری سایر وسایل در اختیار ما قرار می‌دهد.