رنگ طوسی و رنگ های مکمل آن در دکوراسیون

رنگ طوسی یکی از جذاب ترین و رایج ترین رنگ ها در زیباسازی و طراحی داخلی ساختمان است. در میان رنگ‌های خنثی قابل ترکیب با رنگ‌های متعدد، هیچ رنگی به اندازه طوسی با رنگ‌های دیگر همخوانی ندارد و به همین دلیل در مبلمان و دکوراسیون کاربرد بسیار بالایی دارد. رنگ‌های خنثی مانند طوسی، خاکستری، دودی و کرم، بژ، نقره‌ای، پلاتینی، کروم و شنی رنگ‌هایی هستند که به عنوان رنگ‌های خنثی و بی‌طرف در دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. این رنگ ها به دلیل کیفیت جذابی که با رنگ های مکمل دیگر ایجاد می کنند، بسیار محبوب هستند. در این مقاله از وبلاگ میعاد تایم به بررسی رنگ های مکمل این طیف رنگی خواهیم می پردازیم.

رنگ طوسی در دکوراسیون

رنگ طوسی

رنگ طوسی پر طرفدارترین و اصلی ترین رنگ از خانواده ی خنثی ها می باشد و به همیت دلیل نیز ست کردن رنگهای دیگر با آن خیلی کار سختی نخواهد بود. اگر از رنگ طوسی بدون هیچ رنگ گرمی استفاده کنید، فضایی سرد خواهید داشت پس بهتر است با وسایل و لوازم دیگری رنگ های گرم را به آن بیافزایید.

آیا طوسی با خاکستری یکسان است؟ تفاوت طوسی و خاکستری؟

ترکیب رنگ‌های طوسی و خاکستری معمولاً به عنوان یک رنگ منحصر به فرد شناخته می‌شود. اگرچه طوسی از یکدیگر متمایز است، اما در واقع به عنوان یکی از رنگ های مختلف و تونالیته های خاکستری طبقه بندی می شود.

خاکستری شامل طیفی از سایه های بین سیاه و سفید بدون هر گونه رنگ رنگی است. خاکستری یک رنگ کاملاً بی طرفانه است که فاقد هر گونه ویژگی ذاتی سرد یا گرم است. رنگ آبی با رنگ طوسی ترکیب می شود، جایی که هر چه سایه طوسی عمیق تر باشد، حضور آبی و طبیعتاً مشکی بیشتر است. بدون شک، حضور فراوان رنگ آبی، رنگ فعلی طوسی را از بین می برد و آن را به سمت سایه ای تیره، کدر می کشاند. طوسی به دلیل ته رنگ آبی که دارد معمولاً به عنوان رنگ سرد طبقه بندی می شود. رنگ‌های گرم مانند طلایی، زرشکی، صورتی و خردلی گزینه‌های عالی برای ست کردن با خاکستری هستند.

کدام رنگ مکمل طوسی است؟

رنگ طوسی را می توان با چندین رنگ دیگر تکمیل کرد و در نتیجه جذابیت بصری جذابی ایجاد می کند. تصمیم گیری در مورد رنگ مناسب برای همراهی خاکستری و میزان استفاده از آن، موضوع پیچیده ای است که نیاز به توضیح گسترده دارد، شاید حتی یک کتاب. ممکن است در هنگام ست کردن یک رنگ با طوسی، فاکتورهایی مانند نور، ابعاد، ارتفاع و استفاده از یک فضا را در نظر بگیریم، اما آگاهی در مورد سایر جنبه های مرتبط ضرری ندارد. ممکن است برخی از آنها برای شما ناآشنا باشد. هنگامی که صحبت از ترکیب یک رنگ خاص با طوسی می شود، ضروری است که محیط و روحیه روانی افراد ساکن در یک منطقه خاص را به دقت در نظر بگیرید.

ترکیب رنگ‌های سرد مانند آبی سرمه‌ای، لاجوردی، کبریتی و نیلی، همراه با خاکستری، می‌تواند باعث ایجاد یک محیط سرد شود که ممکن است برای افرادی که در معرض افسردگی هستند نامناسب باشد. طراحی داخلی اتاق خوابی که عمدتاً دارای رنگ های طوسی همراه با رنگ های کم رنگ مانند شیری، آبی آسمانی، حصیری و بژ روشن است، ممکن است به محیطی کسل کننده و غیر تحریک کننده منجر شود که می تواند بر رفاه عاطفی و اجتماعی ساکنان اتاق تأثیر منفی بگذارد.

ترکیب رنگ طوسی و زرد در دکوراسیون

ترکیب رنگ طوسی و زرد

از بهترین و جذاب ترین ترکیب های رنگ خنثی و گرم، رنگ طوسی و زرد است. همخوانی زیبای رنگ طوسی و زرد و همچنین مکمل بودن این دو رنگ با هم به شادابی محیط و سرزندگی کمک شایانی خواهد کرد. اگر رنگ طوسی شما کمی تیره تر باشد این جذابیت دو برابر خواهد شد. همیشه ترکیب یک رنگ تیره در کنار یک رنگ روشن از خانوده های گرم و خنثی بهترین و نکمیل ترین ترکیب خواهد شد. اگر مبلمان طوسی یا فیلی دارید می توانید از کوسن هایی با پارچه ی ساده و رنگ زرد استفاده نمایید.

ترکیب رنگ طوسی و کله غازی

رنگ کله غازی ی اهمان آبی اقیانوسی در اصل از رنگ سر نوعی اردک مشهور شده است و در انگلیسی هم به نام Teal  شناخته می شود. رنگ کله غازی ترکیبی از رنگ سبز و آبی است که با درصد برابر با هم ترکیب می شود. به هر اندازه که درصد رنگ سبز و آبی تغییر کند، نام رنگ هم تغییر می کند. برای مثال اگر مقداری رنگ سفید به این کله غازی اضافه شود، به نام سبز آبی شناخته می شود. اگر رنگ سبز بیشتر باشد به رنگ فیروزه ای تبدیل می شود. آبی دریایی یا Aqua هم مقدار آبی بیشتری نسبت به فیروزه ای دارد.

رنگ کله غازی یا به عبارتی همان رنگ آبی اقیانوسی، در ابتدا از رنگ سر اردک گرفته شده است و در زبان انگلیسی به آبی مایل به سبز نیز معروف است. رنگ کله غازی ممکن است ترکیبی از رنگ سبز و آبی باشد که با مقدار برابر ترکیب می شوند. با تغییر میزان سبز و آبی، عنوان رنگ نیز تغییر می کند. در صورتی که چند رنگ سفید به این رنگ کله غاز وارد شود به سبز آبی معروف است. در صورت عدم وجود رنگ سبز بیشتر، فیروزه ای می شود. رنگ آب دریابی نسبت به رنگ فیروزه آبی بیشتری دارد. این رنگ ترکیب بسیار زیبایی با رنگ طوسی و فیلی خواهد داشت. اگر مبلمان طوسی دارید می توانید از تابلوها یا کوسن و یا گلدان هایی به رنگ کله غازی در کنار این رنگ خنثی استفاده نمایید. اگر حس کردید این ترکیب کمی به سردی محیط اضافه کرده می توانید از یک شمعدان یا گلدان آجری یا قرمز در کنار این دور رنگ استفاده نمایید.

ترکیب رنگی صورتی و طوسی در دکوراسیون

ترکیب رنگی صورتی و طوسی

از ترکیب های تقریبا به سبک دخترانه امروی میتوان به رنگ طوسی و صورتی اشاره کرد. اگر ر منزل مبلمانهای طوسی دارید می توانید از لوازم و عناصر صورتی رنگ در کنار آن استفاده نمایید. ترکیب این دو رنگ فضایی ملایم و نرم و لطیف در ذهن بیننده القا می کند. 

ترکیب رنگ های طوسی و آبی

برای داشتن دکوراسیون منزل از نظر زیبایی شناختی، طرح رنگی با سایه های آبی و طوسی را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که ست شدن بین این دو رنگ مناسب است. سایه ای که در میان آبی کربنی و سورمه‌ای قرار دارد و می توان آن را به رنگ لاجوردی تشبیه کرد. اگر به دنبال تغییر در دکوراسیون منزل خود هستید، انتخاب رنگ های آبی می تواند انتخاب مبتکرانه ای باشد. می‌توانید با استفاده از بالش‌ یا کوسن هایی با تم آبی و تزیینات در پس‌زمینه خاکستری، فضایی منحصر به فرد در فضای زندگی خود ایجاد کنید.

رنگ های تکمیل کننده طوسی و بنفش می تواند برای بهبود فضای زندگی شما استفاده شود.

یک ترکیب رنگ مجلل که با دکوراسیون کلاسیک خانه به خوبی هماهنگ می‌شود، ترکیب سایه های طوسی و بنفش است. مهم است که در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از این ست رنگی، سایه بنفش باید به صورت بنفش باقی بماند، در حالی که برای رنگ طوسی، باید از ترکیب طوسی روشن و طوسی سیر استفاده کرد تا ظاهری متمایز و چشمگیر در فضای دکوراسیون شما به دست آورد.

مکمل رنگ طوسی در دکوراسیون

نکات پایانی و تکمیلی

وقتی صحبت از طراحی داخلی و بدون شک انتخاب دکوراسیون منزل به میان می آید، رنگ طوسی به عنوان یک رنگ متمایز در نظر گرفته می شود. این ترکیب رنگ ها جذابیتی جذاب و چشم نواز برای اثاثیه منزل و سایر کالاهای خانگی ایجاد می کند و در نتیجه ظاهری مدرن و امروزی به محیط اطراف می بخشد. اگر رنگ مکمل مناسب و هماهنگ را از پالت رنگ موجود انتخاب کنید، رنگ خاکستری می تواند توهمی از وسعت بیشتر را برای منطقه ایجاد کند.

همچنین مقاله با چند روش ساده یک دکوراسیون زیبا و جدید خلق کنید میتواند به شما ایده های جدیدی برای دکوراسیون زیبا تر را ارائه دهد.