آینه از ترکیب جیوه با شیشه و کمی چاشنی هنر و خلاقیت بوجود می‌آید. آینه‌ها از دیرباز تاکنون در تمامی منازل حضور داشته و در این مدت دچار تغییرات زیادی از عملکرد و کاربرد تا شکل ظاهری خود شده اند. آینه‌ها تقریبا در تمامی نقاط خانه حضور دارند از سرویس‌های بهداشتی و حمام تا ورودی خانه و اتاق خواب ها. در قدیم تنها کاربرد آینه انعکاس تصویر فرد بود. اما امروزه از آینه‌ها به عنوان یک عنصر تزیینی و لوکس در دکوراسیون‌ها استفاده می‌شود. این وسیله نه تنها باعث انعکاس نور و درخشان شدن فضا بلکه در هر جایی قرار بگیرد باعث بزرگتر دیده شدن آن قسمت می‌گردد. یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود طراحی داخلی خانه، آینه کاری است. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود بهترین نوع را انتخاب کنید و با کمک پیمانکاران آن را بر روی دیوارهای خانه نصب کنید. این ایده زیبا و چشمگیر برای همه انواع خانه‌ها صرف نظر از متراژ آنها مناسب است. به مردم توصیه می‌شود از این ایده تزیینی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنند.

در این مقاله از مجله میعاد تایم همراه ما باشید تا شما را با چند روش در مورد چیدمان و طراحی و دکوراسیون خانه توسط آینه را آموزش دهیم.

نقش آینه در دکوراسیون

نقش آینه در دکوراسیون

آینه به دلیل نقش زیادی که در درخشش و افزایش نور در خانه ایفا می‌کند از محبوبیت بالایی در بین افراد و دکوراتورها برخوردار است. آینه می‌تواند فضاهای کوچک را بزرگتر نشان دهد. آینه می‌تواند در محیط تاریک باعث افزایش نور شود. آینه به راحتی در دسترس است. اینها دلایل مهمی برای تغییر عملکرد آینه و استفاده‌ی بهینه‌تر از آنها در دکوراسیون می‌باشند.

آینه‌ها در نشیمن و پذیرایی

یکی از مهم‌ترین عناصر در تعیین جذابیت زیبایی شناسی خانه، آینه تزئینی در سرسرا است. امروزه طرح‌ها و اجرای متفاوتی از این کالا در سرسراها به چشم می‌خورد زیرا آینه و نور تزئینی آن محوطه را چشمگیرتر کرده و سایر اجزا را برجسته می‌کند. آینه دکوری پذیرایی بسیار پسندیده است. اگر می‌خواهید یک آینه تزئینی برای پذیرایی طراحی کنید، مدل‌ها و طرح‌های متنوعی پیدا خواهید کرد که از بین آن‌ها می‌توانید بهترین تصویرسازی را برای فضا با توجه به ترجیحات تزئینی خود انتخاب کنید. اگر اتاق نشیمن شما کوچک است به شما توصیه می‌کنیم یک آینه تزئینی برای فضا طراحی کنید تا با ترکیب آینه و نور سفید فضا را روشن‌تر و بازتر کنید.

کمی موشکافانه‌تر به قسمت نشیمن و پذیرایی خود نگاه کنید. قطعا کمبود یک آینه را حس خواهید کرد. دیگر وقتش رسیده که در این قسمتها تغییراتی اساسی ایجاد کنید.

سراغ مدل‌های قدیمی‌تر نروید. آینه‌های ساده‌ی مستطیل شکل که نهایت با یک قاب چوب تزیین می‌شدند را فراموش کنید. ما در رابطه با آینه‌های دکوراتیو صحبت می‌کنیم. آینه‌های هندسی تراش خورده که به صورت خلاقانه در مدل‌های مختلفی در بازار موجود هستند. پذیرایی و نشیمن در حقیقت قلب خانه هستند. اگر سالن بزرگی دارید حتما ابعاد آینه را از کف تا سقف انتخاب کنید. می‌توانید از مدل‌های پازلی که در هماهنگی با هم یک شکل جالب را تشکیل می‌دهند استفاده کنید. اگر فضای کوچکتری دارید از آینه‌های قدی پازلی استفاده کنید. حتی میتوانید در قسمت بالایی دیوارها از آینه‌های دکوراتیو تراش خورده استفاده نمایید.

آینه کاری اتاق خواب

آینه کاری اتاق خواب

از آنجایی که آینه یکی از وسایل اصلی دکوراسیون اتاق خواب است، وجود چند آینه در آن ضروری است. بنابراین یک یا دو مدل آینه با طرح‌های دوست داشتنی که به خوبی با هم ست می‌شوند را انتخاب کنید و آنها را به دیوار خالی بالای تخت آویزان کنید. بهترین مکان برای آینه در اتاق خواب در دو طرف تخت است. البته اگر نمی‌خواهید آینه کاری روی دیوار انجام دهید، می‌توانید به جای آن این کار را روی در کمد انجام دهید و دیوار اتاق خواب را از آسیب محافظت کنید. از آنجایی که بسیاری از افراد نمی‌خواهند چیزی روی کاغذ دیواری اتاق خواب خود بگذارند، این ترفند بهترین گزینه است.

هنگام نصب آینه دکوراتیو مراقب باشید تا نظم و آرامش اتاق به هم نخورد. برای مثال نصب آینه روی دیوار جلوی تخت باعث خواب آلودگی افراد می‌شود. دکوراسیون اتاق خواب بسیار مهم است زیرا یکی از مکان‌های آرامش بخش خانه به حساب می‌آید که افراد برای استراحت به آن پناه می‌برند. افرادی که می‌خواهند از آینه در کنار تخت استفاده کنند باید توجه داشته باشند که زیبایی آینه کاری در شباهت آن است، بنابراین بهتر است برای اندازه و زیبایی دو آینه با یک شکل و اندازه در دو طرف تخت نصب شود. بیشتر از قبل، فضا گسترش می‌یابد.

دیوارهای آینه ای در راهروها

یکی از سنتی‌ترین و رایج‌ترین انواع آینه کاری آینه کاری دیوار راهرو می‌باشد. اکثر مردم آینه کاری به سبک پازل را انتخاب می‌کنند زیرا طرح‌ها و مدل‌های مختلف آینه را برای ایجاد زیبایی ترکیب می‌کند. مزیت اصلی آینه کاری راهرو این است که فضا را بزرگتر می‌کند. از آنجایی که بیشتر راهروهای خانه کوچک و شلوغ هستند، انتخاب دکوراسیونی که آنها را کوچکتر نکند غیرممکن است. به همین دلیل آینه کاری به عنوان راهی برای جبران کمبود وسایل تزیینی در راهروها در بین صاحبان خانه رایج شده است.

همه توصیه می‌کنند که در راهرو ورودی آینه نصب کنند زیرا همه باید قبل از خروج از خانه چندین بار خود را در آینه چک کنند. شما بدون شک همین عادت را دارید. برای این کار نیازی به استفاده از آینه اتاق خواب نیست زیرا آینه راهرو کفایت می‌کند. به عنوان مثال، آینه کاری راهروهای بلند مستلزم برش‌های متعدد از آینه‌های بلند است و در حالت ایده آل، شکل هندسی آن باید مستطیل و بزرگ باشد. آینه کاری راهرو بسته به متراژ فضا و طول راهرو متفاوت است بنابراین با انواع آینه کاری مواجه خواهید شد.

آشپزخانه و سرویس ها

آشپزخانه و سرویس‌ها

در آشپزخانه، اتاق‌ها و سرویس بهداشتی و حمام نیز نیاز به استفاده از آینه خواهید داشت که با توجه به نوع انها باید از آینه‌های کوچکتر استفاده نمایید. پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب آینه برای سرویس بهداشتی و حمام به رنگ شیرآلات و سنگ به کار برده شده در روشویی دقت کنید و سعی کنید با ترکیب رنگ آنها و نیز کاشی و سرامیک کف همخوانی داشته باشد.

انتخاب آینه بر اساس شکل و سبک

 آینه‌های دکوراتیو دارای اشکال و طرح‌های متنوع و مختلف و نیز رنگهای متفاوتی هستند که انتخاب را برای خریداران بسیار سخت اما جذاب می‌کنند. اگر شما هم در انتخاب مررد هستید نکات مهم زیر را بخوانید:

  • در انتخاب آینه به متراژ محل نصب دقت کنید.
  • اگر طرفدار خطوط منظم هستید، تراش‌های مستطیل و لوزی شکل مناسب شماست.
  • خطوط شکسته و مدرن برای طرح‌های جسورانه و برای سبک مدرن مناسب هستند که میتوانید از مدل‌های چند ضلعی استفاده کنید.
  • برای دیوارهای کوچک هم می‌توانید از آینه‌های قابدار با قابهای خوش رنگ و لعاب که طرح‌های هنرمندانه و منحصر به فرد دارند استفاده کنید و هم می‌توانید از آینه‌های کوچکتر بدون قاب که حاشیه‌های تراش خورده دارند استفاده نمایید.
  • در دیوار‌های بزرگ از آینه‌های بدون قاب استفاده کنید.

رنگ آینه‌های دکوراتیو

آینه‌های دکوراتیو رنگ بندی‌های متنوعی دارند و طیف وسیعی از رنگ برنز، شامپاینی و مسی وجود دارد که می‌توانید با توجه به سبک منزل و رنگ حاکم انتخاب نمایید.

افزایش نور با آینه کاری

افزایش نور

آینه‌های دکوراتیو تاثیر زیادی در لوکس‌تر شدن منازل ایفا می‌کنند. نه تنها زیبا هستند بلکه کاربردهای دیگری نیز در این حوزه دارند. یکی از این کاربردها افزایش نور می‌باشد. اگر نور طبیعی متناسبی در منزل خود ندارید سعی کنید آینه ر ادر محلی نصب کنید که نور لوستر‌ها در آن انعکاس داشته باشد. با این کار نور بیشتری را وارد محیط خواهید کرد.