با سلام و ضمن عرض پوزش و تشکر از صبوری مشتریان گرامی به اطلاع می رساند به دلیل ترافیک و شلوغی پایان سال کلیه سفارشات با تاخیر ارسال خواهند شد.

تاریخچه ساعت دیواری و مچی و چگونگی ساخت آن از ابتدا تا اکنون

ساعت دیواری:

ساعت دیواری یکی از وسایلی است که در تمامی مکان‌ها وجود دارد. ساعت دیواری را میتوان در منزل، محل کار و اماکن‌های بی شمار دیگری یافت. ساعت به ما در مدیریت کارهای روزمره و برنامه ریزی برای انجام امور کمک می‌کند. پس بی شک یکی از پرکاربرد‌ترین وسیله‌ها برای همگان است.

بهتر است در ابتدا به تاریخچه ساعت و چگونگی ساخت آن بپردازیم؛ و سپس با تاریخچه و نحوه کار ساعت‌ها آشنا شویم. پس تا پایان این مقاله با ما باشید.

در ابتدا ساعت چگونه و به چه شکلهایی ساخته شد؟water-clock-sand-clock-sun-clock


ساعت‌های آبی، خورشیدی و شنی از اولین تلاش‌های بشر برای ساخت ساعت بوده و طی سالها برای اندازه گیری زمان و انجام کارها از آن ساعت‌ها استفاده می‌شد. اگر چه ساعت‌های اولیه به انسان زمان را نشان می‌دادند اما دقیق و قابل اعتماد نبودند. به همین دلیل تلاش نسل‌های بعدی برای ساخت ساعت‌های دقیق‌تر بیشتر می‌شد. اولین ساعت مکانیکی در انگلستان در سال 1386 میلادی و در فرانسه در سال 1389 میلادی ساخته شد. قاعدتا ساعتهای مکانیکی در آن دوران بسیار دقیق‌تر از ساعت‌های شنی و خورشیدی کار می‌کردند و موثر‌تر برای عموم مردم بود.

ساعت زیر ساعت طرح آونگی از گالیله است و تا زمانی که منبع انرژی اش تمام نشود به طور شگفت انگیزی کار می‌کند.


pendulum-clock


کوارتز و مدل مکانیکی از ساعت‌ها

پس از ظهور ساعت‌های مکانیکی اولیه، انقلاب بعدی در ساعت سازی بیش از  500 سال پیش رخ داد. پیتر هنلین در آلمان اولین ساعتی مکانیکی را که به ساعت‌های امروزی شباهت زیادی دارد را ساخت.

پیتر متولد (آگوست 1485 میلادی) به عنوان اولین کلیدساز و ساعت ساز در دنیا شناخته می‌شود. او اهل نورنبرگ آلمان بود و آقای پیتر و خانم فرگر نیز اهل همان شهر بودند. او همچنین یک بردار به نام هرمن داشت که در سال 1496 به استادی در زمینه ساخت و تولید قاشق و چنگال تبدیل شد. پیتر سه بار در طول زندگی اش ازدواج کرد. نام همسر اول او کونپگوند ارنست، نام همسر دومش مارگارتا و نام همسر سومش والبرگا شریر بود.

شهرت او در دوران جوانی اش به دلیل اختراع کلید بود؛ در این زمان او با کسانی که در زمینه تولید محصولات صنایع دستی فعال بودند آشنا شد و فکر ساختن ساعت را در سر می‌پروراند.

در 7 سپتامبر 1504 هنلین در دردسر بزرگی افتاد. در آن سال یکی از همکاران کلید سازش کشته شد و او به عنوان یکی از متهمان آن قتل شناخته شد. سپس او به صومعه فرانسیسکان نورنبرگ پناه برد و جان خود را نجات داد.

ماندن در پناهگاه نقطه عطفی برای هنلین محسوب می‌شود زیرا او توانست در این مدت اطلاعات زیادی در مورد اختراع ساعت کسب کند. نویسنده این کتاب اورلیچ اشمیت سالهایی که او در پناهگاه بود را از سال 1504-1508 می‌داند.

در آن دوران کلیسا قدرت را در دست داشت و بودجه زیادی به این گونه اماکن‌ها تعلق می‌گرفت به طوری که کشیشان توانستند یک مرکز ستاره شناسی در کلیسا و صومعه‌ها سازند. ساخت مراکز علمی در کلیسا باعث شد تا ریاضی دانان و منجمان زیادی به کلیسا مراجعه کنند زیرا دسترسی به تجهیزات و کتب علمی برای آن ها  بسیار با سهولت انجام می‌شد. بنابراین هنلین نه تنها توانست با ابزار‌ها و تکنیک‌های لازم جهت ساخت ساعت آشنا شود بلکه محیط کار مناسبی جهت استفاده از تکنیک‌ها برای او فراهم شد.

علاوه بر دسترسی به تجهیزات، هنلین با دانش ستاره شناسی، ریاضی و ساعت سازی که میراث قرون وسطی و اوایل دوره رنسانس بود آشنا شد. از سوی دیگر، تجارت با ملل مختلف در حال شروع بود. ارتباط با خلیفه مسلمانان در اسپانیا توانست اطلاعات و کتب مهمی را به آلمان وارد کند. همزمان جنبش ترجمه در حال وقوع بود و کتب زیادی از عربی و یونانی به لاتین ترجمه شد که بر نتایج کار هنلین تاثیر قابل توجهی داشت. هنلین در سال 1529 به عنوان نماینده کنسول نورنبرگ به اشتراسبورگ برای معرفی این اختراع سفر کرد.


Henlien-watch


سال بعد او یک ساعت برای کنسول در نورنبرگ ساخت. علاوه بر این او نیز در سال 1541 در کاخ لیچتانو یک برج ساعتی ساخت. هنلین به اختراع ساعت‌های پیشرفته نجومی شهرت دارد. هنلین در دوران زندگی اش ساعت و ابزار‌های زیادی را اختراع کرد.

او در آگوست سال 1542 در نورنبرگ در گذشت و همان جا به خاک سپرده شد.

در قرن هفدهم توجه‌ها بر ساخت ساعت دیواری منعطف شد در آن دوران داشتن ساعت دیواری نشان دهنده پرستیژ و کلاس بالا در میان خانواده‌ها بود. مکانیسم ساخت ساعت دیواری تا قرن نوزدهم میلادی هیچ گونه تغییری ولی طرح‌ها و مدل‌های آن دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفت و با تعدد طرح‌ها روبرو شد.

چندی بعد کار با ساعت‌های کوارتز آغاز شد. میتوان ادعا نمود که این ساعت‌ها از مشهور‌ترین نوع ساعت تا به امروز بوده اند و به همین علت در مکان‌های بی شماری به چشم می‌خورند. دلیل دیگر برای خرید این مدل ساعت کیفیت بالای آن است. ساعت دیواری کوارتز  به نسبت با مدلهای دیگر از ساعت‌ها قیمت به نسبت معقولانه‌تری دارد و در بیشتر مکان‌ها یافت می‌شود.

ساعت دیواری و ساعت مچی در فروشگاه میعاد تایم

حفظ اصالت و کیفیت در ارائه ساعت‌های مچی و دیواری در میعاد تایم همواره یکی از مهمترین اولویت‌ها بوده است. نسل جدیدی از طرح‌ها و رنگ‌ها در ساعت دیواری و مچی در میعادتایم موجود است.

شما هم میتوانید برای بازدید از طرح‌ها و مدل‌ها به شبکه اجتماعی اینستاگرام ما مراجعه کنید.